Rhodiola Rosea – poprawa pamięci i obniżenie stresu

Rhodiola Rosea zwana Różeńcem Górskim jest to roślina pochodząca z rodziny gruboszowatych do rzędu skalnicowców. Znany początkowo w Europie, później cieszący się zainteresowaniem w innych częściach świata. Dziś jest jednym ze składników w leczeniu w Medycynie Chińskiej


Rośnie przede wszystkim w rejonach arktycznych. Charakteryzuje się złotym korzeniem. W jego składzie znajduje się między innymi tyrozol, rozawiny, virdozydy, lataustraliny, gossypetiny, Benzyl-O-B, glycopyranozydy i procyanidyny.

Działanie Rhodiola Rosea

Działanie tego specyfiku ma wpływ na wiele dziedzin naszego życia, wpływając pozytywnie zarówno na aspekty psychiczne, jak również i fizyczne. Przede wszystkim działa dobrze na pamięć i na percepcję. Jest szczególnie polecany dla osób zestresowanych, które nie potrafią poradzić sobie ze stresem i jego skutkami. Roślina ta wykazuje właściwości neuroprotekcyjne. Działa pozytywnie na serce i cały układ krążenia, ponadto regulując też ciśnienie krwi. Jest specyfikiem radzącym sobie doskonale z depresją i stanami lękowymi.

Rhodiola Rosea infografika
Rhodiola Rosea infografika

Jak się okazuje, to właśnie Różeniec Górski oprócz tych wszystkich właściwości związanych z układem nerwowym, ma on ogromny wpływ na zwiększenie wydolności fizycznej, dzięki wzrostowi procesów anabolicznych i odpowiedniemu wykorzystaniu rezerw komórkowych. Obniża poziom kreatyniny i kinazy, a także białka C-reaktywnego zapalnego. Co więcej, wykazując właściwości przeciwzapalne, chroni mięśnie przed uszkodzeniami w trakcie treningu.

Dawkowanie

Nie ma jednej określonej do stosowania dawki, gdyż każdy preparat posiada inny poziom ekstraktu i tym samym inną ilość może organizm przyjąć. Podstawą jest zwrócenie uwagi na opis producenta i dostosowanie się do jego wymogów. Niewłaściwe przyjmowanie suplementów może prowadzić do poważnych w skutkach konsekwencji. Dla przykładu ekstrakt SHR- 5 przyjmować powinno się w dawkach 50mg przy zmęczeniu, 288- 680 mg przy dużym obciążeniu stresem. Powyżej, okazuje się być nieskuteczny. Wiele więc zależy nie tylko od samego producenta, co również i przypadłości z jaką dana osoba się zmaga.

Jak wybrać najlepszy adaptogen?

Tagi: rhodiola rosea, rhodiola rosea co to jest, rhodiola rosea dawkowanie, rhodiola rosea działanie, różeniec górski, różeniec górski co to jest, różeniec górski dawkowanie, różeniec górski działanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *