Popularne artykuły

Rhodiola Rosea – poprawa pamięci i obniżenie stresu
Rhodiola rosea (commonly golden root, rose root, roseroot, western roseroot, Aaron's rod, Arctic root, king's crown, lignum rhodium, orpin rose). Roots with flowers. Isolated on white background.
Badania suplementów

Rhodiola Rosea – poprawa pamięci i obniżenie stresu 

Rhodiola Rosea zwana Różeńcem Górskim jest to roślina pochodząca z rodziny gruboszowatych do rzędu skalnicowców. Znany początkowo w Europie, później cieszący się zainteresowaniem w innych częściach świata. Dziś jest jednym ze składników w leczeniu w Medycynie Chińskiej


Rośnie przede wszystkim w rejonach arktycznych. Charakteryzuje się złotym korzeniem. W jego składzie znajduje się między innymi tyrozol, rozawiny, virdozydy, lataustraliny, gossypetiny, Benzyl-O-B, glycopyranozydy i procyanidyny.

Działanie Rhodiola Rosea

Działanie tego specyfiku ma wpływ na wiele dziedzin naszego życia, wpływając pozytywnie zarówno na aspekty psychiczne, jak również i fizyczne. Przede wszystkim działa dobrze na pamięć i na percepcję. Jest szczególnie polecany dla osób zestresowanych, które nie potrafią poradzić sobie ze stresem i jego skutkami. Roślina ta wykazuje właściwości neuroprotekcyjne. Działa pozytywnie na serce i cały układ krążenia, ponadto regulując też ciśnienie krwi. Jest specyfikiem radzącym sobie doskonale z depresją i stanami lękowymi.

Rhodiola Rosea infografika
Rhodiola Rosea infografika

Jak się okazuje, to właśnie Różeniec Górski oprócz tych wszystkich właściwości związanych z układem nerwowym, ma on ogromny wpływ na zwiększenie wydolności fizycznej, dzięki wzrostowi procesów anabolicznych i odpowiedniemu wykorzystaniu rezerw komórkowych. Obniża poziom kreatyniny i kinazy, a także białka C-reaktywnego zapalnego. Co więcej, wykazując właściwości przeciwzapalne, chroni mięśnie przed uszkodzeniami w trakcie treningu.

Dawkowanie

Nie ma jednej określonej do stosowania dawki, gdyż każdy preparat posiada inny poziom ekstraktu i tym samym inną ilość może organizm przyjąć. Podstawą jest zwrócenie uwagi na opis producenta i dostosowanie się do jego wymogów. Niewłaściwe przyjmowanie suplementów może prowadzić do poważnych w skutkach konsekwencji. Dla przykładu ekstrakt SHR- 5 przyjmować powinno się w dawkach 50mg przy zmęczeniu, 288- 680 mg przy dużym obciążeniu stresem. Powyżej, okazuje się być nieskuteczny. Wiele więc zależy nie tylko od samego producenta, co również i przypadłości z jaką dana osoba się zmaga.

Jak wybrać najlepszy adaptogen?

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *