Ashwagandha – adaptogen o szerokim spektrum działania

Ashwaghandha to inaczej Witania Ospała lub indyjski żeń- szeń, należy do rodziny psiankowatych. Występuje przede wszystkim w Indiach, ale można spotkać ją także w Pakistanie, Afganistanie, na Sri Lance czy też w Bangladeszu. Z wyglądu osiąga do 150 cm wysokości, ma zielonkawe kwiaty, czasami z domieszką żółci i czerwone i mocno pomarańczowe owoce. Lecznice właściwości Ashwaghandha znajdują się w korzeniu, jak również i w owocach. Znana od tysięcy lat, obecnie ceniona również i w Europie jako zioło o wszechstronnym działaniu na cały organizm człowieka.


Jak działa Ashwaghandha?

Stosowana w medycynie indyjskiej, roślina ta była przede wszystkim specyfikiem na reumatyzm, na kaszel, jak również i na poprawę pamięci. Uznawano, iż działa także na choroby skóry i ogólny stan wyczerpania organizmu. W dzisiejszych czasach działa ona przede wszystkim na układ immunologiczny, poprawia odporność i leczy choroby autoimmunologiczne. Jest doskonałym rozwiązaniem do wspierania układu nerwowego. Uspokaja, wycisza, działa antystresowo, pomaga na bezsenność, leczy lęki, obawy ADHD, a także choroby natury psychicznej. W stanach depresyjnych jest specyfikiem wykazującym bardzo pozytywne działanie. Co więcej uznaje się, iż jest doskonałym rozwiązaniem na psychozę alkoholową, na schizofrenię i stwardnienie rozsiane.

Oprócz właściwości zdrowotnych Ashwaghandha działa odmładzająco, przeciwdziała siwieniu włosów, pojawianiu się zmarszczek i nadmiernemu cellulitowi. Roślina ta zwiększa wydolność organizmu, szczególnie polecana jest więc dla sportowców. Reguluje ona układ hormonalny, podnosi poziom hemoglobiny, wzmacnia tkankę mięśniową, leczy astmę i różnego rodzaju alergie, a do tego wspomaga pracę trzustki, wątroby i nerek. Co więcej jest ona wybieran

Ashwagandha Diamond od Apollo Hegemony to mocno polecany przez swoją jakość suplement diety, zawierający wysokostandaryzowany ekstrakt z korzenia ashwagandhy
Ashwagandha Diamond od Apollo Hegemony to mocno polecany przez swoją jakość suplement diety, zawierający wysokostandaryzowany ekstrakt z korzenia ashwagandhy

a przez osoby z niedoczynnością tarczycy, a dokładniej z Hashimoto. Działa na cukrzycę, nie niepłodność męską, na choroby żołądka i na bóle stawów. Obniża poziom cholesterolu, hamuje rozwój komórek nowotworowych. Jej działanie jest naprawdę niezwykle szerokie.

Dawkowanie

Specyfik ten występuje w różnej formie od ekstraktu, przez proszek, po tabletki. W zależności od tego, jaki produkt wybieramy takie też należy zastosować dawkowanie. Jeśli chodzi o ekstrakt Ashwagandhy, który jest najmocniejszy, przyjmuje się go pod język dwa razy dziennie po około 15 kropel. Jeśli chodzi o tabletki lub proszek, każdy producent zaleca określoną dawkę, w zależności od tego, z jakim specyfikiem mamy do czynienia, dlatego też dawkując należy stosować się do zaleceń producenta.

Badania

Wykonano badania na 218 osobach, które przez okres 30 dni otrzymywały dawkę Ashwagandhy dwa razy dziennie. Co zaobserwowano? U 69% badanych polepszyła się jakość snu, u 45% poprawiła się sytuacja związana z nadmiernym stresem, u 18% podniosła się energia.

Inne badania pokazały, iż zażywanie 600 mg dziennie tego specyfiku poprawiło nastrój  u osób cierpiących na przewlekły stres. Badani potrafili lepiej sobie radzić w sytuacjach stresowych, a skutki stresu nie były tak silnie odczuwalne, jak to miało miejsce wcześniej.

Tagi: ashwagandha, Ashwagandha co to jest, Ashwagandha dawkowanie, Ashwagandha dla kogo, Ashwagandha działanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *