Popularne artykuły

Niedobór witaminy D podczas ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem ADHD
Hands of a doctor holding a blackboard with the workds Vitamin D written on it
Kij w mrowisko

Niedobór witaminy D podczas ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem ADHD 

Ryzyko wystąpienia ADHD było o 34 procent wyższe u dzieci, których matka miała niedobór witaminy D podczas ciąży, niż u dzieci, których poziom witaminy D matki był wystarczający w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Wynik skorygowano o wiek matki, status społeczno-ekonomiczny i historię psychiatryczną.

„Oprócz genotypu czynniki prenatalne, takie jak niedobór witaminy D w czasie ciąży, mogą wpływać na rozwój ADHD u dziecka ”, mówi MD Minna Sucksdorff z University of Turku, Finlandia.

Badanie to jest pierwszym badaniem na poziomie populacji, które wykazało związek między niskim poziomem witaminy D u matki we wczesnej i środkowej ciąży oraz podwyższonym ryzykiem zdiagnozowanego niedoboru uwagi / nadpobudliwości ADHD u potomstwa.

Badanie objęło 1067 dzieci urodzonych w latach 1998–1999 ze zdiagnozowanym ADHD w Finlandii i taką samą liczbę w dopasowanej grupie kontrolnej. Dane zostały zebrane przed obecną krajową rekomendacją w Finlandii dotyczącą przyjmowania witaminy D podczas ciąży, która wynosi 10 mikrogramów dziennie przez cały rok.

Niedobór witaminy D nadal stanowi problem

Główny badacz, profesor Andre Sourander, twierdzi, że pomimo zaleceń niedobór witaminy D jest nadal problemem globalnym. Na przykład w Finlandii spożycie witaminy D przez matki wśród kilku grup imigrantów jest niewystarczające.

„To badanie dostarcza mocnych dowodów na to, że niski poziom witaminy D podczas ciąży jest związany z niedoborem uwagi u potomstwa. Ponieważ ADHD jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych u dzieci, wyniki badań mają ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego” - mówi profesor Sourander.

Badanie jest częścią większego projektu badawczego, którego celem jest odkrycie związków między zdrowiem matki w czasie ciąży a ADHD u potomstwa. Celem jest dostarczenie informacji służących opracowaniu metod zapobiegania i środków identyfikacji dzieci z ryzykiem ADHD.

Badanie zostało przeprowadzone we współpracy między naukowcami z University of Turku w Finlandii i Columbia University w Nowym Jorku i zostało sfinansowane przez National Institute of Mental Health NIHM (USA) i Academy of Finland, i jest częścią INVEST sztandarowego program Uniwersytetu w Turku.

W badaniu naukowcy wykorzystali wyjątkowo kompleksową fińską kohortę macierzyńską (FMC) składającą się z około 2 milionów próbek surowicy pobranych w pierwszym i na początku drugiego trymestru ciąży.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *