Dirty Genes – Ben Lynch, czyli co musisz wiedzieć o swoich genach #8

Avatar

Poznaliście już sporą ilość fragmentów książki "Dirty Genes". Przedstawiamy Wam kolejne części książki "Dirty Genes" Bena Lyncha.

Moja przyjaciółka Yasmin miała koło czterdziestki i zmagała się z depresją całe swoje życie. Nic klinicznego, nic, co powstrzymało ją przed utrzymaniem wymagającej pracy jako technik biomedyczny oraz przed poślubieniem świetnego faceta i wychowaniem dwójki wspaniałych dzieci. Jednak kiedykolwiek się z nią spotykam, zawsze wydaje się być odrobinę przygnębiona, odrobinę w obniżonym nastroju.

"Jak się masz?"mógłbym zapytać.

"Dobrze."

"A jak tam Twój dzień?"

"OK."

"A dzieci?"

"W porządku."

Rozumiesz.

Yasmin nie była moją klientką, ale była bardzo zainteresowana moją pracą, szczególnie kiedy powiedziałem jej o moich badaniach na temat MTHFR, genie, który ma ogromny wpływ na nasze fizyczne oraz psychiczne samopoczucie. Gdy powiedziałem jej, że SNP MTHFR są bardzo powszechne i ja oraz trzech moich synów je mamy, zadecydowała, aby ten jeden gen został sprawdzony przez lekarza. Oczywiście miała dwa SNP.

Ponieważ jej gen MTHFR był brudny, setki funkcji w organizmie Yasmin  nie było odpowienio metylowanych. Jak zauważyłeś w rozdziale 2. metylacja jest niezwykle istotna dla zdrowia organizmu. Jak się dowiesz w tym rozdziale, MTHFR jest istotne dla Cyklu Metylacji-procesu, w którym geny twojego organizmu, enzymy i substancje biochemiczne otrzymują grupę metylową jakiej potrzebują, aby odpowiednio funkcjonować.

Ze względu na swoje znaczenie w Cyklu Metylacji, brudny MTHFR wkrótce przysporzy ci wielu kłopotów takich jak Yasmin. Twój poziom energii obniży się. Twoja mentalność ucierpi. Twój metabolizm nie będzie pracował w porządku. Hormony oszaleją. Serce będzie miało trudności.

Co jest rozwiązaniem?

Pierwszym krokiem, jak powiedziałem Yasmin, jest spożywanie dużej ilości warzyw liściastych. Zadaniem twojego MTHRF jest metylacja kwasu foliowego/witaminy B9, przekształcając go w metylofolian, substancję biochemiczną potrzebną do rozpoczęcia Cyklu Metylacji. Jednak jeżeli twój MTHFR jest zanieczyszczony, to nie może metylować całego potrzebnego kwasu foliowego, więc twój Cykl Metylacji nie może sprawnie działać.

Na szczęście możesz pomóc swojemu MTHRF poprzez spożywanie produktów spożywczych zawierająch metylofolian, zmniejszając jego obciążenie oraz wspierając swój cykl. Warzywa liściaste zawierają duże ilości metyloflianu, więc poradziłem Yasmin, aby jadła więcej sałatek oraz lekko gotowanych warzyw.

W idealnej sytuacji dieta dostarcza Ci wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Jednak jeżeli twoje geny są zanieczyszczone-a szczególnie jeżeli pozostawały zanieczyszczone przez pewien czas-mogą potrzebować innego wsparcia. Yasmin była w stanie depresyjnym przez tak długi czas, że jej poziom metylofolianu prawdopodobnie utrzymywał się na ekstremalnie niskim poziomie. Z tego powodu zasugerowałem, aby brała suplementację metylofolianu, aby rozpocząć jej powrót do zdrowia.

Metylofolian jest bardzo silnym suplementem-nie możesz tak po prostu zacząć brać go w dużych ilościach i oczekiwać, że wszystko przejdzie gładko. Niektórzy ludzie mogą tak zrobić, ale inni będą mieli niepokojące objawy, wszystko od trwałego lęku po intensywne uczucie złości i agresji. Jak moim klientom, tak i Yasmin kazałem zacząć powoli.

Yasmin zaczęła brać dawkę tydzień przed tym, kiedy pojechała na wakacje ze swoją rodziną, aby spędzić trochę czasu z rodzicami. Później już tylko dostałem telefon od jej mamy, z jej tatą na drugiej linii.

"Co zrobiłeś naszej córce?" chcieli wiedzieć. "Jest taka radosna! Wydaje się naprawdę cieszyć życiem. Jak zapytasz się jej jak się miewa, opowie ci o wszystkich rzeczach, które idą dobrze, o wszystkim czym jest podekscytowana. To jest szczęśliwy człowiek, którym mieliśmy nadzieję, że kiedyś będzie. Co się stało?"

Gdy Yasmin wróciła, także dostrzegłem różnicę. Była wciąż cichą, rozważną osobą, ale była w niej dodatkowa iskra. Jej emocje nie były już przytłumione; zamiast tego były żywe i serdeczne.

"Czuję się jakbym powróciła do życia," powiedziała. "Czy ten jeden suplement naprawdę może zrobić aż taką różnicę?"

Powiedziałem, że widywałem taką samą reakcję u dziesiątek pacjentów oraz lekarze, z którymi współpracowałem, dzielili się setkami podobnych opowieści. Powiedziałem, że z czasem może nawet w ogóle nie potrzebować suplementacji-może być w stanie otrzymać ten sam efekt całkowicie poprzez dietę. To jest siła oczyszczania genów - szczególnie MTHFR.

 

Poprzednie części - #1 #2 #3 #4 #5#6, #7

Całą możesz zakupić tutaj
Tagi: ben lynch, brudne geny, comt, dirty genes, lych, metylacja, mthfr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *