Dirty Genes – Ben Lynch, czyli co musisz wiedzieć o swoich genach #6

Redakcja

"Dirty Genes" to książka poruszająca temat genu COMT. Poprzednie fragmenty zdążyliście już poznać, zapraszamy do kolejnego!

Ritalin i Adderall

Jeżeli twoje dziecko boryka się z ADHD, może mu być przepisany metylofenidat (sprzedawany między innymi pod nazwą handlową Ritalin), który zwiększa dopaminę. Jak rozumiesz, szybki COMT może doprowadzić do niskiego poziomu dopaminy, który jest często odpowiedzialny za słabe skupienie się oraz brak motywacji. Tak, skok dopaminy może czasem pomóc. Jak można się już domyślić, najlepszym sposobem na osiągnięcie tego jest rozpoczęcie i trzymanie się na stałe planu oczyszczania genów (The Clean Genes Protocol), który pomógł wielu dzieciom na całym świecie.

Co więcej, pewne leki mogą powodować dodatkowe problemy u dzieci z szybkim COMT. Na przykład metylofenidat może przekształcić szybki COMT w powolny COMT - i wtedy twoje dziecko będzie się borykało z tamtymi problemami. Co gorsza, metylofenidat może zwiększać nie tylko dopaminę, ale również jej chinon, który, jak właśnie zauważyliśmy, jest toksyczny dla mózgu i może spowodować chorobę Parkinsona i inne zaburzenia neurologiczne. Ryzyko po prostu nie jest tego warte.

A teraz, co jeżeli jesteś dorosłym, który myśli, że Adderall-tak zwana wersja dla dorosłych Ritalinu-może pomóc w skupieniu i byciu bardziej skrupulatnym? Adderall to w zasadzie amfetamina. Uważa się, że powoduje większą dostępność dopaminy i noradrenaliny dla twojego mózgu. Problemem jest to, gdy zażywasz go zbyt często, doświadczasz "efektu z odbicia" - twój poziom dopaminy w mózgu obniża się, czekając na kolejną dostawę Addreallu, aby go podnieść. Generalnie, wyczerpuje ci się dopamina, a dodatkowo komórki obumierają z powodu amfetaminy. Tak, Adderall może generować chinon dopaminy.

Przesłanie dla ciebie? Okazjonalne zażywanie Adderallu będzie, w rzeczy samej, stymulowało poziom dopaminy i jeżeli bierzesz go tylko raz na kilka miesięcy, nie zauważysz żadnych permanentnych efektów. Jednak jeśli częściej, to stwarzasz ryzyko długotrwałych zniszczeń przez chinon dopaminy, szczególnie jeśli masz brudny gen GST/GPX albo twój organizm zmaga się z przeciążeniem metalami ciężkimi. Są lepsze sposoby na stymulowanie produkcji dopaminy, jeżeli tego potrzebujesz-szczególnie plan oczyszczania genów (the Clean Genes Protocol).

Wspomaganie ADHD bez Ritalinu: pomoc dzieciom z szybkim COMT

Czy to brzmi znajomo?

- "Czy mógłbyś się przestać wiecznie ruszać jak rozmawiamy?!"

- "Prosiłem cię, abyś wyniósł śmieci. Każdy wtorkowy wieczór jest wieczorem wynoszenia śmieci. Dlaczego muszę ci o tym przypominać co tydzień?"

- "Przysięgam, gdyby twoja głowa nie była przyczepiona do reszty ciała, zapomniałbyś o niej."

- "Tato, zapomniałem o mojej koszulce piłkarskiej. Możesz mi ją przynieść? Mecz zaczyna się za dziesięć minut!"

Tak, to ja i mój najstarszy syn, Tasman. Kocham jego i moje wszystkie dzieci. No ale przecież mogą mnie denerwować! Tasman jest fantastycznym dzieciakiem. Jest prawie prymusem, pełen szacunku (zazwyczaj) i wspaniałym sportowcem. Jeżeli zobaczyłbyś go w szkole lub przyszedłbyś do domu na obiad, nigdy byś nie zgadł, że zmaga się z ADHD.

Jednak tak. Ma szybki COMT i zdrowy cykl metylacji, więc przepala swoją dopaminę i noradrenalinę jakby miało nie być jutra. Co gorsza, dziecko to tylko dziecko. Jest wysokim, chudym, dorastającym chłopcem, który nie jada wystarczającej ilości białka na to jak gra w piłkę nożną i jak spala swoje neuroprzekaźniki stresu. Ciągle mu powtarzam: Czy mógłbyś jeść więcej białka, aby myśleć trzeźwo i rosnąć?

Bezustannie mówię, że chodzenie na siłownię w celu budowania mięśni jest całkowitą stratą czasu jeżeli nie dostarcza adekwatnej ilości białka. Do licha. Ale przecież ojcowie na niczym się nie znają, prawda?

To w takim razie jakim sposobem przewyższa innych w szkole? W jaki sposób jest aktywny i towarzyski, a nie znudzony i przygnębiony? Znam biochemię swojego orgazmu i ty teraz także. Wiesz, że obowiązkiem COMT jest przetwarzanie kilku substancji biochemicznych, w tym dopaminy. Kluczem jest, aby pomóc Tasmanowi z jego szybkim COMT zrobić więcej dopaminy. Okazuje się, że dopamina jest zbudowana z białek - konkretnie z aminokwasu zwanego tyrozyną, który jest obecny zarówno w zwierzęcych jak i roślinnych formach białek.

Czy potrafisz zgadnąć co podaję Tasmanowi dla dalszego wsparcia dopaminy? Właśnie tak. Suplementację tyrozyną. Ma butelkę w swojej łazience i połyka kapsułkę każdego ranka. Nawet nie muszę mu już przypominać. Już mi powiedział: "Tato, czuję się o wiele lepiej gdy biorę tyrozynę, nie musisz już pytać.". Odkąd zaczął budować naturalnie swój poziom dopaminy, poprzez białka i tyrozynę, jest zupełnie innym dzieckiem.

Ten system nie jest jednak niezawodny. Przez około trzy tygodnie Tasman był rozdrażniony i był po prostu łobuzem. W pierwszej chwili byłem zirytowany. Potem przestałem na moment być tatą i ubrałem swój lekarski fartuch.

"Tasman, ile kapsułek tyrozyny bierzesz?"

Oburzył się, "Dwie, trzy, cztery, zależy od dnia."

Bum. Ponieważ jedna kapsułka sprawia, że czuł się dobrze, założył, że wiele kapsułek sprawi, że poczuje się jeszcze lepiej. Przypomnienie dla mnie, które surowo mu przekazałem, że dawki są ważne. Powiedziałem mu, aby przestał brać tyrozynę aż do odwołania i w przeciągu półtora dnia miałem swoje dobre dziecko z powrotem. Później zaczął ponownie zapominać rzeczy i spać za długo. Poleciłem mu, aby brał jedną tyrozynę dziennie-ale tylko wtedy kiedy czuje, że jej potrzebuje. W dni, kiedy ma wiele pracy do zrobienia, szczególnie do szkoły albo rzeczy, które wymagają skupienia umysłowego - bierze tyrozynę. W czasie wakacji, nie tak wiele. No to właśnie tu jesteśmy.

"Dostrój się do swojego ciała", mówię Tasmanowi. "Zrozum swoją biochemię i to, jak się czujesz."

W miarę jak będzie dojrzewał i zwiększał swoje spożycie białka, prawdopodobnie jeszcze bardziej zmniejszę mu ilość tyrozyny, szczególnie jak stanie się bardziej świadomy siebie i będzie w stanie ocenić, co jego ciało mu mówi. Nawet jeżeli twoje samoleczenie będzie poprzez naturalne sposoby - na  przykład całkowicie naturalne suplementy tyrozyny, wyczyszczenie swoich genów jest postępowaniem równoważącym, takim, które wymaga od ciebie ciągłej świadomości tego, czego potrzebujesz.

Posłuchaj swojego ciała i pomóż swoim dzieciom wsłuchać się w nich samych. To, co usłyszysz będzie zawsze lepsze od tego, co powie ci jakikolwiek lekarz. W końcu twój lekarz jest tylko trenerem. Ty i twoje dziecko jesteście sportowcami. Od ciebie zależy, czy uda ci się zyskać świetnego trenera; ale co ważniejsze, od ciebie zależy, czy włożysz swoją pracę, na boisku i poza nim.

Poprzedni fragment tej książki możesz przeczytać tutaj. Zapraszamy do następnego!
Poprzednie części #1 #2 #3 #4 #5
Tagi: ben lynch, brudne geny, comt, dirty genes, lych, metylacja, mthfr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *