Popularne artykuły

Dopamina – czyli jak skutecznie poprawić nastrój. Jak podnieść dopaminę?
Diety

Dopamina – czyli jak skutecznie poprawić nastrój. Jak podnieść dopaminę? 

Dopamina często kojarzona jest z neuroprzekaźnikiem odpowiadającym za motywację. Nie każdy jednak wie, że odpowiada ona w dużym stopniu za nasz nastrój. W tym artykule przyjrzymy się kilku sposobom, jak podnieść dopaminę.

Dopamina - czym właściwie jest?

Dopamina to związek chemiczny występujący w naszym mózgu. Pełni rolę w regulowaniu naszych procesów poznawczych, pamięci, motywacji oraz zdolności uczenia się.

Ponadto dopamina utrzymywana na wysokim poziomie poprawia nasz codzienny nastrój. Suplementy stymulujące wytwarzanie dopaminy pomogą nam utrzymać te procesy na najwyższym poziomie.

W normalnych warunkach dopamina jest produkowana przez układ nerwowy. Niestety zły styl życia i warunki zdrowotne mogą sprzyjać obniżeniu poziomu tego neuroprzekaźnika w naszym organizmie.

Objawami niskiego poziomu dopaminy jest np. utrata przyjemności z rzeczy, które wcześniej lubiliśmy robić, brak motywacji i apatia.


Jak podnieść dopaminę? - 6 sposobów

Istnieje kilka suplementów, które w zauważalny sposób podnoszą dopaminę. Oto sześć z nich.

Kurkumina - żółty antydepresant

Jest ona aktywnym składnikiem kurkumy. Kurkumina jako suplement występuje w kapsułkach, herbacie, ekstrakcie i w formie sproszkowanej.

Wykazuje działanie przeciwdepresyjne, ponieważ zwiększa uwalnianie dopaminy.

Pewne badanie pokazało, że przyjmowanie 1 grama kurkuminy daje podobne efekty jak przy stosowaniu Prozacu, u ludzi z ciężką depresją.

Potrzebna jest większa ilość badań na to, aby zrozumieć rolę kurkuminy w zwiększaniu poziomu dopaminy w naszym organizmie.

Więcej o kurkuminie i korzyściach z suplementacji: Kurkumina korzysci zdrowotne


Magnez – składnik mineralny poprawiający nastrój

Antydepresyjne właściwości magnezu nadal nie są do końca wyjaśnione, ale są dowody, że niedobór magnezu może powodować zmniejszone wydzielanie dopaminy i zwiększa ryzyko depresji.

Badania dotyczące wpływu magnezu na wydzielanie dopaminy są ograniczone do badań na zwierzętach.

Warto pamiętać, że nie jesteśmy w stanie dostarczać wystarczającej ilości magnezu z samej diety. Stosowanie go w postaci suplementu jest dobrym rozwiązaniem, aby utrzymać go na wysokim poziomie.

Sprawdź: Jaki magnez jest najlepszy?


Probiotyki - pożyteczne bakterie

Probiotyki to mikroorganizmy zasiedlające nasz układ pokarmowy. Pomagają w jego prawidłowym funkcjonowaniu.

Oprócz tego zapobiegają one wielu różnym chorobom oraz pomagają w ich leczeniu. Badania wykazują, że mają one również korzystny wpływ na nasz nastrój.

Naukowcy wywnioskowali, że kiedy szkodliwe bakterie w naszych jelitach obniżają poziom dopaminy, probiotyki mają zdolność jego zwiększenia, co ma korzystny wpływ na nasz nastrój.

Kilka badań na szczurach wykazało zwiększoną produkcję dopaminy i lepszy nastrój, kiedy podawane były probiotyki.

Ponadto, jedno badanie na ludziach chorych na zespół jelita drażliwego wykazało, że ci którzy przyjmowali suplementy probiotyczne mieli zredukowane objawy depresji, w porównaniu do tych, którzy ich nie przyjmowali, tylko podawane im były w formie placebo.

Badania nad probiotykami stale trwają i potrzebujemy ich więcej, aby w pełni zrozumieć oddziaływanie probiotyków na nasz nastrój i produkcję dopaminy.

Dobrym źródłem probiotyków są produkty fermentowane, takie jak jogurty i kefiry. Można również rozważyć przyjmowanie ich jako suplementów diety.

Jak dobrać odpowiednie probiotyki?


Olejek z oregano - antyseptyk i nie tylko

Olejek z oregano ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne, dzięki swojemu aktywnemu składnikowi - karwakrolowi.

Jedno z badań pokazało, że spożywanie karwakrolu stymuluje wydzielanie dopaminy, która w rezultacie ma działanie antydepresyjne.

Kolejne doświadczenie na myszach wykazało, że suplementy zawierające ekstrakt z oregano hamują spadek poziomu dopaminy, co wywiera korzystny wpływ na ich zachowanie.

jeżeli chodzi o olejek z oregano, istnieje wiele badań na zwierzętach, natomiast brakuje badań na ludziach, które jednoznacznie wykażą te same efekty co u zwierząt.


Kofeina

Badania wykazują, że kofeina może poprawić przebieg procesów poznawczych, wliczając w to uwolnienie neurotransmiterów, między innymi dopaminy.

Wykazują również, że kofeina poprawia funkcjonowanie naszego mózgu przez zwiększanie ilości receptorów dopaminy w naszym mózgu.

Ponadto, nasz organizm może regulować tolerancję na kofeinę, to znaczy, że uczy się jak przetwarzać większe ilości.

Oznacza to, że możesz potrzebować większej ilości kofeiny, by doświadczać takich efektów jak wcześniej.


Witamina D

Pełni wiele funkcji w naszym ciele, wliczając regulację niektórych transmiterów, np. dopaminy.

Jedno z badań wykazało zmniejszony poziom dopaminy u myszy pozbawionych witaminy D i poprawę jej poziomu po suplementacji witaminą D3.

Ciężko stwierdzić, czy witamina D miałaby wpływ na zwiększenie poziomu naszej dopaminy poza sytuacją, kiedy mamy jej niedobór.


Dopamina - podsumowanie

Dopamina jest ważnym związkiem chemicznym występującym w naszym organizmie. Ma wpływ na wiele procesów w mózgu, co odbija się na naszym ogólnym samopoczuciu.

Ogólnie rzecz biorąc, organizm reguluje poziom dopaminy bez naszej pomocy, ale niektóre czynniki mogą obniżyć jej poziom.

Ze zbilansowaną dietą, wiele suplementów może zwiększyć poziom dopaminy, wliczając w to kurkuminę, probiotyki, magnez, olejek z oregano, kofeinę i witaminę D.

Dodanie do naszej diety tych produktów może zwiększyć możliwości naszego mózgu i poprawić nasze zdrowie psychiczne.

Większość produktów wymienionych w artykule jest zdrowa i bezpieczna. Jednakże niektóre suplementy mogą oddziaływać z przyjmowanymi lekami i wywoływać działania niepożądane.

Należy pamiętać, że najlepiej skonsultować ich przyjmowanie z lekarzem lub dietetykiem by określić, które suplementy będą dla Ciebie najlepsze.


Powiązane artykuły

1 Comments

  1. Elżbieta

    Bardzo ciekawy artykuł Jestem.bardzo ciekawa jak.naturalnie leczyc nadczynność tarczycy

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *