Kurkumina – korzyści zdrowotne

Jakub Kola

Kurkumina, najistotniejszy składnik kurkumy, jest potężnym antyoksydantem o bardzo silnym działaniu przeciwzapalnym. Może być z powodzeniem stosowana w przypadku stanów zapalnych i bólów stawów, przy problemach żołądkowych oraz innych sytuacjach, kiedy nasz organizm wymaga wsparcia i wzmocnienia.

Czym jest kurkumina?

Kurkumina (curcuminoid) jest najważniejszą, biologicznie aktywną substancją znajdującą się w kurkumie. To ona odpowiada za charakterystyczny, jasnożółty kolor tejże rośliny (a później przyprawy). Znajduje się ona w łodydze pod ziemią (kłącza) i korzeniach rośliny Curcuma Longa, która jest częścią rodziny imbirów.

Zawartość kurkuminy w kurkumie jest na poziomie ok. 3%. Nie jest to zbyt duże stężenie tego niezwykłego składnika o silnym i udowodnionym naukowo działaniu: przeciw zapalnym, antyoksydacyjnym i przeciw nowotworowym.

W suplementach kurkuminy stawia się na jej zdecydowanie wyższe stężenie – nawet do 90%. Taka dawka jest optymalna, bezpieczna, a jej działanie – wyraźne.

Zioło to jest tradycyjnie wykorzystywane od tysięcy lat w medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej jako "naturalne działanie przeciwzapalne" w leczeniu zaburzeń czynności wątroby i układu trawiennego oraz w celu poprawy jakości skóry i przyspieszenia gojenia ran.

High Absorption Curcumin 1000mg

Współcześnie wykorzystuje się suplementy bogate w kurkuminę w przypadku schorzeń układu ruchu, takich jak stany zapalne mięśni i stawów, problemów żołądkowo-jelitowych, a także w celu obniżenia poziomu złego cholesterolu LDL. Kurkumina sprawdza się również w łagodzeniu objawów alergii oraz dolegliwości bólowych związanych z menstruacją. Dowiedziono również, że można ona mieć pozytywny wpływ na nastrój u osób cierpiących na depresję. Warto także sięgnąć po nią w razie infekcji wirusowych i bakteryjnych oraz potraktować jako wsparcie (a także prewencję) w przypadku nowotworów. Widać więc, że jej wachlarz jej zastosowań jest bardzo szeroki, a korzyści dla zdrowia – trudne do przecenienia.

Kurkumina może być rozpuszczalna zarówno w wodzie, jak i tłuszczu. Nie wchłania się dobrze do krwiobiegu. Uważa się, że zażywając kurkuminę razem z pieprzem zwiększa się jej wchłanianie o ponad 1000% i zachowuje właściwości lecznicze w organizmie. Może być ona łączona z ekstraktem pieprzu (piperine) dla lepszej przyswajalności lub w kombinacji z pieprzem, poprzez połknięcie kilku ziarenek. Suplementy zawierające kurkuminę często są uzupełniane o ten właśnie składnik.

Pomimo wielu niezaprzeczalnych zalet kurkuminy potrzebne są dodatkowe badania, aby w pełni poznać wszelkie sekrety tejże substancji.

Korzyści płynące z suplementowania kurkuminy

Kurkuminę stosujemy przede wszystkim ze względu na jej właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz antybakteryjne. Jednak dobrze sprawdza się także w poniższych przypadkach:

Zdrowie układu trawiennego

Kurkuma może wspierać produkcję żółci, która rozkłada tłuszcze i zapobiega wydzielaniu kwasów żołądkowych. Uważa się, że ten proces pomaga chronić wyściółkę żołądka, nawet przed uszkodzeniami spowodowanymi przez leki i inne używki.

Wspiera również produkcję żółci w wątrobie, która pomaga organizmowi strawić tłuszcze. Może to być przydatne u osób doświadczających częstych wzdęć, gazów i uczucia dyskomfortu po posiłku.

Jeśli twój układ trawienny nie jest w najlepszej kondycji – warto rozważyć włączenie kurkuminy do swojej diety.

Nowotwory

Nadal trwają badania nad korzyściami kurkuminy w zapobieganiu raka i rozwoju nowotworu. Kurkuma nie jest autoryzowany przez FDA i nie powinien zastępować innych leków na raka.

Jednak niektóre badania w laboratoriach (nie na ludziach) wykazały pewne obiecujące wyniki. Najlepiej porozmawiać ze swoim onkologiem, jeśli rozważasz stosowanie suplementów z kurkumy w tym celu.

Uważa się, że zachorowania na raka są niskie w populacji indyjskiej, gdzie przyprawy z kurkuminy często są stosowane w kuchni indyjskiej, czy kosmetykach, mimo braku potwierdzonych naukowo dowodów czy kurkuma ma na to jakiś wpływ czy nie.

Skutki uboczne kurkuminy i kurkumy

Suplementy zawierające kurkuminę bądź kurkumę są uznawane za bezpieczne. Zawsze przestrzegaj zalecanej przez producenta dawki, znajdującej się na etykiecie produktu.

Długotrwałe stosowanie produktu lub przyjmowanie zbyt dużej dawki może powodować skutki uboczne, w tym nudności, biegunkę i rozstrój żołądka. Curcumin 95 + Piperine

Ten suplement nie jest zalecany dla osób, które są / mają;

Kobietami w ciąży lub karmiącymi piersią

Choroby serca lub wątroby

Choroby pęcherza moczowego lub nerek

Cukrzycę typu II

Zaburzenia krwawienia

GERD

Niedobory żelaza

Produkt może również oddziaływać z niektórymi lekami. Najlepiej przed przyjęciem suplementów z ostryża lub kurkuminy skonsultować się ze swoim lekarzem, jeśli się na coś choruje lub ma się problemy zdrowotne.

Ten suplement może oddziaływać z innymi suplementami. Nie zaleca się przyjmowania tych preparatów z innymi zawierającymi czosnek, imbir bądź miłorząb.

Tagi: kurkumina, nowotwór, zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *