Poznaj niesamowite korzyści stosowania kurkuminy!

Korzyści zdrowotne szafranu indyjskiego obejmują zdolność do leczenia ran, ochronę funkcji kognitywnych, łagodzenie bólu menstruacyjnego, redukcję stanów zapalnych, eliminacje depresji, uśmierzenie bólu, spowolnienie procesu starzenia się, ochronę układu trawiennego oraz zapobieganie nowotworom.

Optimal Liposomal Curcumin
Liposomal Curcumin

Blisko powiązany z innymi członkami rodziny imbirowatych, szafran indyjski jest wieczną rośliną pochodzącą z Indii a jego nazwa naukowa to Curcuma longa (kurkuma). To ziele jest pozyskiwane z kłączy rośliny, która jest suszona przed możliwością uzyskania użytecznej sproszkowanej formy. Wymaga ona raczej specyficznej temperatury i środowiska do rozwoju, a więc nie jest powszechnie uprawiana na świecie, ale jest eksportowana na cały świat, ponieważ jest bardzo pożądana. Kolor sproszkowanego szafranu indyjskiego jest chyba jego najbardziej uderzającą cechą, ponieważ jest to jaskrawa żółć. Na pewno go kiedyś widziałeś, nawet jeśli nie udało ci się go rozpoznać, a jeśli kiedykolwiek jadłeś indyjskie jedzenie, prawie na pewno również zdarzyło ci się go skosztować.

Kurkuma pachnie trochę jak musztarda, ale charakteryzuje się pikantną, podobną do pieprzu goryczką, która uzupełnia różnorodne dania i sprawia, że jest ona popularnym dodatkiem do zup, sosów, curry, potraw mięsnych, herbatników, ryżu oraz wiele innych specyficznych dań i specjalności. Poza wykorzystaniem szafranu indyjskiego do przygotowywania potraw, jest on również ceniony jako uniwersalny i silny środek w tradycyjnej medycynie indyjskiej. Kurkumina jest jednym z najważniejszych aktywnych składników tej „super rośliny”. Sok z kurkumy jest prawdopodobnie najbardziej powszechną postacią tego zioła do użytku medycznego, ale może być również zmieszany z miejscowymi balsamami czy kremami. Olejek z kurkumy jest również silnym środkiem zdrowotnym. Tymczasem, przyjrzyjmy się korzyściom zdrowotnym samej kurkumy.

Zaletykurkuminy

Działanie przeciwzapalne: Jednym z najbardziej znanych zastosowań szafranu indyjskiego jest jego działanie przeciwzapalne. Jest wiele aktywnych składników kurkumy, ale najważniejsza jest kurkumina. Substancja ta zyskała zainteresowanie i uwagę społeczeństwa medycznego dzięki swoim zdolnościom przeciwzapalnym. W rzeczywistości, siła tej substancji jest porównywana do najsilniejszych farmaceutyków redukujących stany zapalne. Z tego powodu, spożywanie kurkumy jest często zalecane w celu redukcji bólu reumatycznego, dny moczanowej oraz bólu mięśni wynikającego z aktywności fizycznej lub kontuzji. Szafran indyjski przynosi efekty zarówno przy aplikacji miejscowej, jak również podczas normalnej konsumpcji. Można również sporządzić maść, która zredukuje hemoroidy.

  Dolegliwości żołądkowo-jelitowe: Szafran indyjski od dłuższego czasu był używany do łagodzenia dolegliwości żołądkowych i jest szczególnie skuteczny na zaparcia, skurcze czy zespół jelita drażliwego. Przeciwzapalne działanie kurkuminy również się tutaj liczy, ponieważ obniża szanse rozwoju wrzodów, krwawienia w jelitach i eliminuje podrażnienia. Szafran indyjski jest często polecany pacjentom cierpiącym z powodu nieswoistego zapalenia jelit, a nawet poważniejszych chorób, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna. Zawartość błonnika pokarmowego w kurkumie, wprawdzie nieuwzględniana w tabelach, jest wciąż znacząca i może pomóc usprawnić procesy trawienne.

  Bóle menstruacyjne: Jeśli cierpisz z powodu znacznego dyskomfortu związanego z menstruacją, skurczów, wzdęć, nadmiernego krwawienia lub wahań nastroju, kurkuma może być tym, czego poszukujesz. Przeciwzapalna i łagodząca natura tego organicznego ziołowego związku może załagodzić objawy menstruacji.

  Mukowiscydoza: Mimo że jest to wyniszczająca, śmiertelna choroba, nie jest ona omawiana tak często jak nowotwory czy choroby serca. Atakuje ona płuca i trzustkę gęstą wydzieliną. Udowodniono, że kurkumina znajdująca się w kurkumie naprawia mutację fałdującą białka, która powoduje rozwój tej śmiercionośnej choroby.

  Leczenie i profilaktyka raka: Zdaje się, że cały świat szuka lekarstwa na raka, a kurkuma jest jednym z najlepszych ziołowych metod leczenia i zapobiegania różnym typom tej choroby. Kurkumina jest silnym antyoksydantem, który został bezpośrednio powiązany z redukcją komórek raka jelita grubego i jest również bezpośrednim inhibitorem białka, który jest niezbędny do wzrostu guza. To sprawia, że kurkuma jest znakomitym dodatkiem do każdej diety, jako środek zapobiegawczy oraz spowalniający przerzuty. Najbardziej obszerne badania nad zapobieganiem raka przez szafran indyjski dotyczyły raka jelita grubego, ale badania nad innymi rodzajami tej choroby są obecnie w toku.

  Detoksykacja organizmu: Odkryto, że szafran indyjski i jego aktywne, organiczne związki poprawiają funkcje wątroby i obniżają poziom toksyczności w organizmie. Poprzez stymulację układu limfatycznego i zapewnienie, że toksyny są skutecznie usuwane, antyoksydacyjne działanie szafranu indyjskiego jest idealnym rozwiązaniem na schorzenia wątroby lub toksyczność.

  Zdrowie serca: Kurkuma może wesprzeć zdrowie układu krążeniowego pod różnymi kątami – dzięki kurkuminie i witaminie B6. Witamina B6 może efektywnie zatrzymać produkcję homocysteiny, która jest niekorzystnym produktem ubocznym organizmu, niszczącym ściany komórek. Osłabione ściany mogą powodować wiele komplikacji w sercu, zwłaszcza przy wysokim ciśnieniu krwi lub nagromadzeniu się płytek miażdżycowych. Po drugie, kurkumina bezpośrednio równoważy poziom cholesterolu poprzez eliminację nadmiaru LDL („złego cholesterolu”) z tętnic i naczyń krwionośnych. To z kolei może pomóc w zapobieganiu miażdżycy, a więc kiedy połączymy kurkumę z mocniejszymi naczyniami krwionośnymi, stanowi ona uniwersalne rozwiązanie na całą gamę różnych problemów z sercem.

  Funkcje poznawcze: W medycynie tradycyjnej polegano na kurkumie w celu wsparcia funkcji poznawczych, podniesienia koncentracji i poprawy pamięci. Wiele z tych tradycyjnych wierzeń zostało potwierdzonych przez badania i kurkuma jest wciąż uważana za środek stymulujący mózg. Poza podnoszeniem ogólnych możliwości poznawczych, chroni ona również ścieżki neuronów przed długotrwałym stresem oksydacyjnym i nagromadzeniem blaszek miażdżycowych. Jako silny środek antyoksydacyjny, kurkuma może stymulować aktywność nerwową i zapobiegać degradacji funkcji kognitywnych, która może wynikać z choroby Alzheimera lub demencji. Wiele badań pokazało, że kurkumina jest niezwykle skuteczna w eliminacji blaszek amyloidu, które są głównym wyznacznikiem rozwoju choroby Alzheimera.Curcumin 95 + Piperine

  Depresja: Kurkumina jest wszechstronną substancją i badania pokazują, że może ona nawet wpływać na równowagę hormonalną w organizmie. Badania pokazały, że kurkumina daje podobne efekty jak Prozac pacjentom cierpiącym na depresję, wahania nastroju, niepokój i stres. To sprawia, że kurkuma jest potężną alternatywą dla środków farmaceutycznych, które często są niebezpieczne lub uzależniają.

  O czym warto wiedzieć.

  Mimo że kurkuma nie jest substancją uważaną za alergenną, może ona powodować pewne skutki uboczne, takie jak mdłości, zawroty głowy czy biegunka, zwłaszcza jeśli zażywana jest w dużych dawkach. W niektórych przypadkach, zbyt duże ilości kurkumy spowodowały nieprawidłowości sercowe. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed wprowadzeniem nowej substancji do swojej diety i pamiętaj – wszystko powinno być zażywane z umiarem!

  Przegląd produktów z kurkuminą

  __________________________________________________________________________________________________________

  Tagi: antyoksydanty, kurkumina, miażdżyca, mukowiscydoza, nowotwór, serce, stan zapalny, wątroba, wysokie ciśnienie tętnicze