Przegląd suplementów z kurkuminą

Złocista przyprawa, jaką jest kurkuma szczególnie mile jest widziana w potrawach kuchni azjatyckiej. Jednak już dawno temu odkryto, że poza walorami smakowymi i wzbogacaniem kompozycji kolorystycznej przygotowanych z jej udziałem posiłków niesie za sobą również szereg korzyści zdrowotnych. Z tego względu bywa określana nawet doniosłym mianem królowej wszystkich przypraw.

Czym jest kurkumina?

Jest to żółto-złocisty barwnik zawarty w ostryżu, czyli bylinie z rodziny imbirowatych szerzej znanej jako kurkuma. Jej przeciwzapalne i przeciwutleniające właściwości pozwalają na wspieranie ogólnej kondycji organizmu i przeciwdziałają starzeniu się ciała, co chroni także przed wieloma przewlekłymi chorobami. W suplementach zazwyczaj znajdujemy ekstrakty kurkumy z maksymalną możliwą koncentracją kurkuminy. Jest to niestety konieczne gdy chcemy skorzystać z jej terapeutycznych właściwości, gdyż w sproszkowanej kurkumie zawartość kurkuminy niestety jest zbyt niska.

Dobrze udokumentowane jest działanie przeciwbólowe kurkuminy, co wykorzystywane jest w wielu dolegliwościach wiążących się z nasilonym przekaźnictwem bodźców bólowych. Ze względu na potencjał neuroprotekcyjny, przeciwlękowy i przeciwdepresyjny, kurkumina zaliczana jest do suplementów z klasy brain doping. Wskazuje się na właściwości poprawiające parametry zdrowia określające kondycję układu sercowo-naczyniowego, jak profil lipidowy, ciśnienie i przepływ krwi, czy stężenie tlenku azotu. Potencjalnej poprawie w efekcie suplementacji ulec może wrażliwość insulinowa, funkcja nerek, czy też trakt jelitowy.

Kurkumina znana jest także z silnych właściwości przeciwnowotworowych. Moc jej działania jest na tyle wysoka, że z powodzeniem stosuje się ją nawet we wlewach dożylnych, w ramach alternatywnych terapii onkologicznych.

Producenci suplementów oferują wyciągi z kurkumy w różnych dawkach, formach i połączeniach z innymi środkami. Przyjrzyjmy się zatem ofercie najbardziej znanych producentów prozdrowotnych suplementów diety.

Swanson Curcumin Complex

W tym preparacie znajdziemy 700 mg ekstraktu ostryżu standaryzowanego na 95% kurkuminy. Skład wzbogacony został Bioperine®, czyli ekstraktem owoców pieprzu standaryzowanym na wysoką koncentrację piperyny. Ta z kolei blokując działanie pewnych enzymów nie dopuszcza do rozkładu kurkuminy i pozwala na fenomenalny wręcz wzrost jej przyswajalności.

- 700 mg ekstraktu standaryzowanego na 95% kurkuminy

- 5 mg Bioperine®

Doctor’s Best High Absorption Curcumin

Doctor’s Best w swoim suplemencie umieścił 500 lub 1000mg (zależnie od wersji) 95% ekstraktu kurkumy, który jest standaryzowany na obecność wszystkich kurkuminoidów, z czego 75-81% zajmuje kurkumina. Patentowa nazwa wykorzystanego ekstraktu C3 Complex® odnosi się do trzech najobficiej występujących kurkuminoidów, wśród których poza kurkuminą wyróżniamy też dimetoksy-kurkuminę i bis-dimetoksy-kurkuminę. Podobnie jak w przypadku Swansona, preparat wzbogacony został 5 mg Bioperine®.

- 1000 mg ekstraktu C3 Complex® z minimum 95% kurkuminoidów

- dodatkowe dwa silne kurkuminoidy, poza główną kurkuminą

- 5 mg Bioperine®

NOW Foods Curcumin

W tym produkcie nie uwzględniono wyciągu z pieprzu, tak więc stosujący sam decyduje czy stosować suplement w towarzystwie posiłków traktowanych pieprzem, czy suplementować się bez wspomagających dodatków. Standaryzacja jest na ogół kurkuminoidów, nie na samą kurkuminę.

- 665 mg ekstraktu ostryżu z 95% kurkuminoidów

- bez dodatku piperyny

LifeExtension Super Bio-Curcumin

LifeExtension wykorzystało w swoim suplemencie wysokiej jakości, patentowany ekstrakt z kompleksem kurkuminoidów BCM-95®. Niestety, nie uwzględnił w składzie poprawiającego przyswajalność źródła piperyny.

- zastosowano patentowany BCM-95® Bio-Curcumin® ekstrakt z korzenia ostryżu długiego 25:1

- 400 mg ekstraktu w porcji

- standaryzacja na kompleks kurkuminoidów

- brak piperyny

Jarrow Formulas Curcumin 95

Jak nazwa wskazuje, tutaj również użyto ekstraktu z 95% procentową koncentracją. Podobnie jak w produkcie Doctor’s Best zastosowany został surowiec z trzema głównymi kurkuminoidami – kurkuminą, dimetoksy-kurkuminą i bis-dimetoksy-kurkuminą. Nie zastosowano pipryny, która mogłaby poprawić przyswajalność.

- 500 mg ekstraktu Curcumin C³ Complex z trzema głównymi kurkuminoidami

- brak piperyny

Seeking Health Optimal Liposomal Curcumin with Resveratrol

Bezsprzecznym plusem jest umieszczenie cząsteczek kurkuminy w liposomach. Liposomy są mikroskopijnymi, tłuszczowymi otoczkami, które ochraniają zawarte w nich cząstki suplementów lub leków przed przedwczesnym rozkładem, zapewniając bardzo efektywną wchłanialność i efektywne wykorzystanie środka. Ta innowacyjna formuła nie wymaga obecności pieprzu i piperyny dla utrzymania wysokiej biodostępności, co jest korzyścią dla osób, których błona śluzowa w żołądku negatywnie reaguje na ostre przyprawy.

Dodatkową zaletą jest towarzystwo kolejnego, bardzo silnego przeciwutleniacza, jakim jest resweratrol. Połączenie tych dwóch składników skutkować może synergią i jeszcze efektywniejszym działaniem prozdrowotnym.

Optimal Liposomal Curcumin jest przyjazny dla wegan, wegetarian i alergików, gdyż nie zawiera nabiału, jaj, ryb, skorupiaków, orzechów, orzeszków ziemnych, pszenicy. ani soi.

- bardzo efektywnie przyswajalna forma liposomalna

- nie ma konieczności stosowania pieprzu i piperyny

- dodatek innego silnego przeciwutleniacza – resweratrolu

- przyjazny dla wegan, wolny od alergenów

 

 

Podsumowanie

Ważną kwestią jest obecność (lub nie) pieprzu lub piperyny, która w naprawdę wysokim stopniu usprawnia przyswajalność kurkuminy. Problemem natomiast jest nadwrażliwość na pieprz i inne ostre przyprawy, która może powodować pieczenie i dyskomfort w żołądku przez podrażnienia śluzówki. W pełni bezpiecznym, uwalniającym nas od tej kwestii rozwiązaniem jest użycie wersji liposomalnej, która charakteryzuje się bardzo wysoką biodostępnością bez konieczności stosowania drażniącej piperyny. Sięgając po produkt spod marki Seeking Health, otrzymujemy skumulowane działanie kurkuminy z resweratrolem, który dodatkowo został zawarty w składzie, by spotęgować korzyści płynące z suplementacji. Pozostałe suplementy niestety wiele osób stawiać mogą w sytuacji, w której wybierać trzeba pomiędzy efektywnością wchłaniania a zachowaniem dobrego komfortu trawiennego.

Tagi: kurkumina, nowotwór, ostryż, piperyna, zdrowie

15 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.