Monohydrat kreatyny – biodostępność

Redakcja

Największe obawy pośród osób przyjmujących kreatynę, niemal zawsze budzi agresywne środowisko przewodu pokarmowego. Wywodzi się to z dawno powstałego, powszechnie utartego i niezmiennie pokutującego po dziś dzień przekonania, że spożyta kreatyna z każdą upływającą sekundą zamieniania jest w znaczącej ilości w kreatyninę.


Biodostępność kreatyny - fakty

Nie do końca jest to jednak prawdą. Co prawda degradacja kreatyny nasila się w przedziale 3,5-7,5 pH (największa dla pH 3-4,15), to poniżej wartości pH 2,5 oraz powyżej 7,5 jej cyklizacja (zamiana w kreatyninę) ulega znaczącemu spowolnieniu. Tym samym kreatyna przechodząc zarówno przez żołądek gdzie występuje pH (1,5-2,0), jak i przez jelito w którym ma do czynienia z wartością pH ok. 8,0, nie będzie podlegała znaczącej degradacji. Największe zagrożenie dla jej stabilności mogą stanowić zmiany odcinków układu pokarmowego, związane z drastyczną zmianą pH środowiska. Niemniej jednak czas wspomnianej zmiany poszczególnych odcinków wydaje się na tyle krótki, że nie powinien mieć większego wpływu na degradację kreatyny. Teoria ta wydaje się mieć potwierdzenie w niemal 99% wchłanialności kreatyny, pochodzącej z monohydratu kreatyny, do krwiobiegu.

Jak wygląda kreatyna?
Jak wygląda kreatyna?

Kreatyna a osoby aktywnie fizyczne

Jeżeli za coś płacimy, oczekujemy jak największej wydajności i rezultatów. Na rynku istnieje wiele form kreatyny, a każda nowsza promowana jest jako ta „najlepsza”. Monohydrat jest jedną z pierwszych form, a tym samym był czas na wykształcenie się poglądu, że jest on mniej skuteczny od swoich następców. Jak udowadniają badacze uznanie monohydratu kreatyny za nośnik kreatyny o małej biodostępności jest bezpodstawne. Tym samym rozpatrując monohydrat kreatyny pod omawianym kontem, jest on niezwykle efektywną formą kreatyny.

Należy pamiętać, że kreatyna, niezależnie od szybkości oraz stopnia wchłonięcia, aby pełnić swoje funkcje, musi dotrzeć do komórki docelowej.

Ranking kreatyny

Polecamy również sprawdzić nasz ranking najlepszych kreatyn - najlepsza kreatyna na rynku - ranking!

Literatura

1. Jäger R. Analysis of the efficacy, safety, and regulatory status of novel forms of creatine. Amino Acids. 2011 May;40(5):1369-83. doi: 10.1007/s00726-011-0874-6. Epub 2011 Mar 22.
2. Persky AM i in. Pharmacokinetics of the dietary supplement creatine. Clin Pharmacokinet. 2003;42(6):557-74.
3. Jagim AR, i in A buffered form of creatine does not promote greater changes in muscle creatine content, body composition, or training adaptations than creatine monohydrate. J Int Soc Sports Nutr. 2012 Sep 13;9(1):43. doi: 10.1186/1550-2783-9-43.
Tagi: kreatyna, mono, monohydrat kreatyny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *