Popularne artykuły

N-Acetylo Cysteina – panaceum na trądzik?!
Suplementacja

N-Acetylo Cysteina – panaceum na trądzik?! 

Trądzik jest dolegliwością uprzykrzającą życie wielu osób, a walka z nim niestety nie należy do łatwych. Jak dowodzą naukowcy, u podłoża rozwoju trądziku leży między innymi nadmierny stres oksydacyjny, a u osób z trądzikiem stwierdza się mniejsze stężenia glutationu niż u osób zdrowych. Postanowiono sprawdzić terapeutyczne możliwości znanego prekursora glutationu – N-Acetylo Cysteiny.

Na początku badania uczestnicy zostali przebadani przez dermatologa, by ocenić skalę objawów trądziku oraz sprawdzony został poziom takich czynników we krwi, jak glutation, IL-8 i MDA. Grupa badana przez 8 tygodni otrzymywała 2 razy dziennie po 600mg NAC oraz smarowała twarz kremem nawilżającym, natomiast grupa kontrolna stosowała identycznie wyglądające kapsułki z glukozą oraz ten sam krem nawilżający. Wszyscy uczestnicy zostali poinstruowani na temat higieny, koniecznej do walki z trądzikiem. Stan cery uczestników badania kontrolowany był co 2 tygodnie.

https://www.instagram.com/p/BUbR9Pkgk4N/?taken-by=m_z.pl

Rezultaty eksperymentu są zaskakująco dobre, gdyż kuracja względnie niską dawką NAC poskutkowała aż 50% redukcją trądziku, z jednoczesnym wzrostem glutationu i redukcją markerów zapalnych. Dla porównania grupa placebo odniosła jedynie 11% poprawę. Wyniki te wskazują, że suplementy przeciwutleniające, takie jak NAC, mogą być świetnym wsparciem w walce z cerą trądzikową.

Prawda, że brzmi obiecująco? 🙂

A jakie inne właściwości posiada N-acetylocysteina i gdzie ją kupić? Sprawdź tutaj! 

https://www.omicsonline.org/effects-of-oral-antioxidants-on-lesion-counts-associated-with-oxidative-stress-and-inflammation-in-patients-with-papulopustular-acne-2155-9554.1000163.php?aid=10078

Powiązane artykuły

10 Comments

 1. Patryk

  A co z Wit b6 ? Clear skin ja posiada , czy jest ona zbędne jeżeli zależy nam tylko na Red tradziku

  1. Jakub Kola

   Clear Skin zawiera B5 😉

 2. megafon

  brałem nac przez kilka mieesiecy nie zauwazylem zadnej poprawy w zmianach skornych. nie oczekiwalem oczywiscie takich efektow bo kupilem go w celu ochrony/regenreacji watroby i sadzac po wynikach dal rade. co do cery i tradziku mam z tym problemy od dziecka wiec nie oczekuje cudow ale czy dolaczenie witaminy b5 albo czego sbardziej kompleksowego jak clearskin ma sens?

  1. Jakub Kola

   Clear Skin będzie wystarczający do tego celu, można jeszcze pomyśleć nad cynkiem i D3

 3. Ania

  A jak długo można barć NAC? Trzeba robić przerwy w suplementacji? Również borykam się z trądzikiem.

  1. Jakub Kola

   Nac można stosować stale w niewielkich dawkach bądź cyklicznie w większych.

   Do NAC można dołączyć świetny w tej kwestii preparat Clear Skin.

   1. Ania

    Dziękuję za odpowiedź. Czy 750mg to niewielka dawka?

 4. Dariusz

  Jaki smak ma NAC ?
  Kupiłem NAC w formie tabletek i po rozpuszczeniu ma wyraźnie kwaśny smak,w składzie nie widzę witaminy C.

  1. Jakub Kola

   Kwaśny i niezbyt przyjemny zapach 🙂

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *