N-Acetylo Cysteina – panaceum na trądzik?!

Trądzik jest dolegliwością uprzykrzającą życie wielu osób, a walka z nim niestety nie należy do łatwych. Jak dowodzą naukowcy, u podłoża rozwoju trądziku leży między innymi nadmierny stres oksydacyjny, a u osób z trądzikiem stwierdza się mniejsze stężenia glutationu niż u osób zdrowych. Postanowiono sprawdzić terapeutyczne możliwości znanego prekursora glutationu – N-Acetylo Cysteiny.

Na początku badania uczestnicy zostali przebadani przez dermatologa, by ocenić skalę objawów trądziku oraz sprawdzony został poziom takich czynników we krwi, jak glutation, IL-8 i MDA. Grupa badana przez 8 tygodni otrzymywała 2 razy dziennie po 600mg NAC oraz smarowała twarz kremem nawilżającym, natomiast grupa kontrolna stosowała identycznie wyglądające kapsułki z glukozą oraz ten sam krem nawilżający. Wszyscy uczestnicy zostali poinstruowani na temat higieny, koniecznej do walki z trądzikiem. Stan cery uczestników badania kontrolowany był co 2 tygodnie.

Rezultaty eksperymentu są zaskakująco dobre, gdyż kuracja względnie niską dawką NAC poskutkowała aż 50% redukcją trądziku, z jednoczesnym wzrostem glutationu i redukcją markerów zapalnych. Dla porównania grupa placebo odniosła jedynie 11% poprawę. Wyniki te wskazują, że suplementy przeciwutleniające, takie jak NAC, mogą być świetnym wsparciem w walce z cerą trądzikową.

Prawda, że brzmi obiecująco? 🙂

A jakie inne właściwości posiada N-acetylocysteina i gdzie ją kupić? Sprawdź tutaj!

https://www.omicsonline.org/effects-of-oral-antioxidants-on-lesion-counts-associated-with-oxidative-stress-and-inflammation-in-patients-with-papulopustular-acne-2155-9554.1000163.php?aid=10078

Tagi: clear skin, czysta skóra, glutation, n-acetylo cysteina, nac, pryszcze, trądzik

10 komentarzy

  1. A co z Wit b6 ? Clear skin ja posiada , czy jest ona zbędne jeżeli zależy nam tylko na Red tradziku

  2. brałem nac przez kilka mieesiecy nie zauwazylem zadnej poprawy w zmianach skornych. nie oczekiwalem oczywiscie takich efektow bo kupilem go w celu ochrony/regenreacji watroby i sadzac po wynikach dal rade. co do cery i tradziku mam z tym problemy od dziecka wiec nie oczekuje cudow ale czy dolaczenie witaminy b5 albo czego sbardziej kompleksowego jak clearskin ma sens?

  3. A jak długo można barć NAC? Trzeba robić przerwy w suplementacji? Również borykam się z trądzikiem.

  4. Jaki smak ma NAC ?
    Kupiłem NAC w formie tabletek i po rozpuszczeniu ma wyraźnie kwaśny smak,w składzie nie widzę witaminy C.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *