Leczenie trądziku przy pomocy octu jabłkowego?

Ocet jabłkowy powstaje poprzez fermentację cydru jabłkowego lub niefiltrowanego soku z wyciskanych jabłek.Ocet jabłkowy ma wiele zastosowań i stał się bardzo popularny w środowisku naturalnego zdrowia. Wierzy się, że przynosi wiele korzyści zdrowotnych, mimo kwaśnego odczynu alkalizuje organizm takich jak obniżanie poziomu cukru we krwi, utrata wagi czy obniżenie ryzyka raka.

Niektórzy nawet twierdzą, że może on korzystnie wpływać na trądzik, ale jest bardzo niewiele badań dostępnych by poprzeć tę tezę. W tym artykule przyjrzymy się tej kwestii.

Ocet jabłkowy może zniszczyć bakterie powodujące trądzik

Ocet jest dobrze znany ze swoich zdolności niszczenia wielu rodzajów bakterii i wirusów (1,2,3). W zasadzie udowodniono, że potrafi zredukować liczby niektórych bakterii o 90% i pewnych wirusów o 95% (4,5). Rodzaj bakterii znany jako Propionibacterium acnes lubP. acnes przyczynia się do rozwoju trądziku. Nie ma zbyt wielu badań na temat możliwości octu jabłkowego do zwalczania P. acnes, ale jest parę na temat kwasów organicznych, które zawiera. Ocet jabłkowy zawiera kwas octowy, cytrynowy, mlekowy i bursztynowy. Wykazano, że wszystkie te kwasy niszczą P. acnes(6,7).

W jednym badaniu, 22 osoby używały balsamu z kwasem mlekowym na twarz dwa razy dziennie przez rok. Większość z badanych doświadczyła znacznej redukcji trądziku, a tylko niektórzy zauważyli poprawę mniejszą niż 50% (8). Na podstawie wyników tych badań można stwierdzić, że nakładanie octu jabłkowego na twarz może kontrolować bakterie powodujące trądzik. Potrzeba jednak więcej badań.

Podsumowanie:Kwasy organiczne znajdujące się w occie jabłkowym mogą pomóc zwalczać bakterie powodujące trądzik. Jednakże, potrzeba więcej badań dotyczących konkretnie octu jabłkowego.

Ocet jabłkowy może zredukować powstawanie blizn

Nawet po wyleczeniu trądziku, może on powodować przebarwienia skóry i blizny. Niektóre kwasy organiczne znajdujące się w occie jabłkowym wykazały możliwość poprawy tych objawów, kiedy nakładano je bezpośrednio na skórę. Proces aplikacji kwasów organicznych na skórę często nazywamy „peelingiem chemicznym”. Kwasy usuwają zniszczone, zewnętrzne warstwy skóry i promują regenerację. Szczególnie peeling chemiczny kwasem bursztynowym okazał się hamować stany zapalne spowodowane przez P. acnes, co może pomóc zapobiegać bliznowaceniu (9).

Kwas mlekowy również okazał się poprawiać układ włókien, pigmentację i wygląd skóry u osób z powierzchownymi bliznami trądzikowymi (10,11). Podczas gdy badania dotyczące kwasów organicznych ukazują obiecujące wyniki, potrzeba więcej badać by zgłębić wpływ octu jabłkowego na bliznowacenie.

Podsumowanie:Trądzik może powodować przebarwienia skóry i bliznowacenie. Kwasy organiczne znajdujące się w occie jabłkowym, aplikowane bezpośrednio na skórę mogą zredukować występowanie blizn.

Aplikacja na skórę może powodować oparzenia

Ocet jabłkowy jest silnie kwasowy z natury. Z tego powodu, może powodować oparzenia, gdy aplikujemy go bezpośrednio na skórę (12,13). W większości przypadków, oparzenia występują gdy ocet jabłkowy był w kontakcie ze skórą przez dłuższy czas. W przypadku krótkiego kontaktu występowanie oparzeń jest mniej prawdopodobne. W celu zapobiegania uszkodzeniom skóry, ocet jabłkowy powinien być używany w małych ilościach i rozcieńczany z wodą.

Powinniśmy także unikać używania octu jabłkowego na wrażliwą skórę i otwarte rany, ponieważ wtedy spowodowanie bólu i uszkodzeń skóry jest bardziej prawdopodobne. Jeśli nakładasz ocet jabłkowy na skórę i odczuwasz palenie w tych miejscach, postaraj się rozcieńczyć go z większą ilością wody. Jeśli wciąż piecze, przestań go używać.

Podsumowanie:Ocet jabłkowy jest bardzo kwasowy. Nakładanie go bezpośrednio na skórę może ją podrażniać lub powodować oparzenia.

Czy powinieneś używać octu jabłkowego by leczyć trądzik?

Ocet jabłkowy zawiera kwasy organiczne, które mogą pomóc niszczyć bakterie odpowiedzialne za trądzik.Może on również pomóc zredukować powstawanie blizn. Jednakże, badania na ten temat są nierozstrzygające, a niektóre przypadki ciężkiego trądziku wymagają bardziej rygorystycznego planu leczenia. Dodatkowo, nakładanie octu jabłkowego bezpośrednio na skórę może powodować uszkodzenia skóry i oparzenia, zwłaszcza u osób z wrażliwą skórą lub otwartymi ranami. Z tego powodu, może on przynieść więcej szkody niż pożytku u osób z trądzikiem.

Podsumowanie:Ocet jabłkowy, gdy używany miejscowo, może pomóc kontrolować bakterie powodujące trądzik i zredukować powstawanie blizn. Może on jednak być nieskuteczny w przyp adku poważnego trądziku.

Jak leczyć trądzik za pomocą octu jabłkowego?

Z powodu wysokiej kwasowości octu jabłkowego, powinien on być rozcieńczony przed nałożeniem na skórę. Poniżej krótka instrukcja:

  1. Zmieszaj ocet jabłkowy z wodą w proporcji 1:3 (jeśli masz wrażliwą skórę, możesz użyć więcej wody).
  2. Oczyść skórę płynem do mycia twarzy i delikatnie osusz ręcznikiem.
  3. Przy użyciu wacika, delikatnie nałóż roztwór na skórę dotkniętą trądzikiem.
  4. Pozostaw na 5-20 sekund, a potem spłucz wodą i osusz.
  5. Powtórz ten proces 1-2 razy dziennie.

Świetną alternatywą do używania wewnętrznego octu jabłkowego jest jego wersja w tabletkach. Produkt taki ma w ofercie np Now Foods, Apple Cider Vinegar. Dodatkowo, używaj organicznego octu jabłkowego, który zawiera “matkę octową”. Jest to mętna substancja, która zwykle osadza się na dnie butelki. Zawiera ona białka, enzymy i korzystne bakterie, które są odpowiedzialne za większość korzyści zdrowotnych octu jabłkowego. Z tego powodu, ocet jabłkowy z “matką” może dostarczyć więcej korzyści niż filtrowana i rafinowana wersja.

Podsumowanie:Ocet jabłkowy powinien zostać rozcieńczony z wodą przed aplikacją na skórę. Używanie go 1-2 razy dziennie może pomóc w walce z trądzikiem.

Wnioski

Kwasy organiczne zawarte w occie jabłkowym mogą pomóc zniszczyć bakterie, które powodują trądzik.Mogą one także zredukować powstawanie blizn. Jednak badania, które istnieją na ten temat są niejednoznaczne i jest ich bardzo niewiele. Zatem ocet jabłkowy może nie zadziałać na każdego.

Autor:Kayla McDonell, RD

Tagi: ocet jabłkowy, skóra, trądzik, zdrowie, zmiany skórne