Popularne artykuły

Trądzik – naturalne metody leczenia
Suplementacja

Trądzik – naturalne metody leczenia 

Informacje ogólne

Trądzik jest to schorzenie, które spędza sen z oczu wielu ludziom. Jest to stan zapalny skóry, który występuje bardzo powszechnie szczególnie wśród młodych osób. Objawia się wypryskami, zmianami ropnymi, wysypką, zaskórnikami i innymi, nieprzyjemnymi (i często bolesnymi) stanami zapalnymi.  Obrzęk i stan zapalny występują głównie z powodu blokowania porów (gruczołów łojowych) mieszaniną oleju (sebum), produkowanego w nadmiernej ilości i częściowo zrzucanych komórek zewnętrznej warstwy skóry - naskórka.

Stan pogarsza się przez Propionibacterium acnes. Ta bakteria jest zawsze obecna na powierzchni skóry, ale zwykle nie powoduje żadnych problemów. Jednak będąc uwięzioną wewnątrz porów, zaczyna się szybko mnożyć, wywołując obrzęk i stan zapalny.

Objawy trądziku

Pryszcze i inne zmiany ropne są głównym objawem tego zaburzenia równowagi skóry. Mogą pojawić się praktycznie na każdej części ciała, szczególnie często dotykając twarzy i szyi, klatki piersiowej i pleców, barków oraz ramion. Poza zepsuciem wyglądu skóry niektóre rodzaje wysypki mogą być bardzo swędzące i bolesne.

Istnieje kilka różnych rodzajów pryszczów:

  • Zaskórniki (wągry) występują, gdy pory są już zatkane, ale obrzęk i stan zapalny jeszcze się nie rozpoczęły. Zaskórniki są podzielone na te, z „czarną główką” (gruczoł jest częściowo zablokowany, substancja wyciekała na powierzchnię skóry i została częściowo utleniana powietrzem) i „białą główką" (całkowicie zatkane pory, zmiany ropne).
  • Grudki są małymi, okrągłymi, prawie niewidocznymi pryszczami, które przypominają papier ścierny, gdy się ich dotyka. W miarę upływu czasu mogą one również ulegać stanom zapalnym.
  • Krosty należą do tych pryszczów, które mogą pozostawiać małe blizny lub doły, jeśli nie są odpowiednio leczone. Takie zmiany wyglądają jak czerwone wzgórza z włosami w środku. Guzki i torbiele należą do ciężkich typów trądziku. Krosty te są zwykle bardzo bolesne, ponieważ docierają do głębszych warstw skóry, często rozkładając tkanki pod nimi. Jeśli guzki i torbiele pozostaną nieleczone lub pękną na skórze, zwykle powodują blizny i wżery.

Przyczyny powstawania trądziku

Dzisiejsza nauka nie podaje konkretnego powodu rozwoju trądziku. Jednak naukowcy skłaniają się ku teorii, że jest to raczej szereg nakładających się na siebie czynników niż jeden, konkretny powód. Powstawaniu trądziku sprzyja brak równowagi hormonalnej, zła dieta, predyspozycje genetyczne, brak odpowiedniej higieny, a także problem nadmiernego zrzucania lub powstawania nowego naskórka.

Uważa się, że zwiększona ilość męskiego hormonu (testosteronu) przyspiesza produkcję ropy. Dlatego trądzik jest najczęstszym problemem ludzi w okresie dojrzewania. Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta mają wyższy poziom testosteronu w tym okresie; jednak jego liczba u chłopców jest znacznie wyższa, co tłumaczy, dlaczego chłopcy są bardziej podatni na rozwój trądziku. W tym samym czasie progesteron - żeński hormon - może również prowadzić do trądziku; dlatego wiele kobiet doświadcza tego problemu podczas lub tuż przed menstruacją.

Biorąc pod uwagę wyniki wielu badań, naukowcy potwierdzają, że genetyka odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju trądziku. Dlatego też dzieci, których rodzice cierpieli lub nadal cierpią na trądzik, są bardziej narażone na doświadczanie tego zjawiska. Istnieją jednak wyjątki, ponieważ chemia ciała każdego człowieka jest wyjątkowa.

Zrzucanie komórek skóry powoduje trądzik, jeśli proces odnowy komórek zostanie przyspieszony, nie pozwalając na całkowite pozbycie się starszych komórek z powierzchni skóry. Jeśli pozostają one częściowo przyczepione, mieszają się z olejem (sebum), tworząc lepką substancję, która zatyka pory.

Medycyna w walce z trądzikiem

Obecnie trądzik leczony jest za pomocą miejscowych roztworów lub leków doustnych. Wydaje się, że  najbardziej popularną terapią miejscową jest leczenie środkami retinoidowymi (tretinoiną, adapalenem i tazarotenem), które działają poprzez otwarcie zatkanych porów. Wszystkie one są związane z witaminą A; dlatego nie są zalecane dla kobiet, które mogą być lub są w ciąży z powodu ryzyka powstania ewentualnych wad wrodzonych płodu.

Kwas azowy, salicylowy, glikolowy i mlekowy są kolejnymi, popularnymi środkami do walki z trądzikiem. Kwas azaleinowy działa antybakteryjnie, a kwas salicylowy jest komedolitem. Skuteczność kwasów glikolowych i mlekowych w leczeniu trądziku nie została jeszcze oficjalnie udowodniona naukowo, ale wszystko wskazuje na ich wysoką skuteczność.

Antybiotyki, takie jak nadtlenek benzoilu, erytromycyna i klindamycyna, pomagają zmniejszyć trądzik, zabijając Propionibacterium acnes, powodującą stany zapalne i infekcje skóry. Te same antybiotyki, jak również tetracyklina, minocyklina i doksycyklina są stosowane do leczenia ogólnoustrojowego w terapii trądziku.

Tłumienie niektórych hormonów i zmniejszenie ich ilości może być korzystne dla pacjentów z trądzikiem; dlatego też w leczeniu tego schorzenia stosuje się doustne środki antykoncepcyjne i antyandrogenne.

Wreszcie, owiana złą sławą, doustna retinoid izotretinoina jest wysoce skutecznym środkiem do leczenia trądziku. Jednak nie jest to lek odpowiedni dla wszystkich z powodu wielu skutków ubocznych.

Alternatywne podejścia: Stosowanie wymienionych poniżej ziół może być korzystne dla wielu osób cierpiących na skutki uboczne przy leczeniu farmakologicznym.

Zioła do stosowania miejscowego: nagietek, lawenda, liście senesu.

Zioła do stosowania doustnego: Echinacea, guggul, oset mleczny, vitex, koniczyna czerwona.

Nagietek i lawenda mają właściwości antybakteryjne; w związku z tym pomagają zwalczać trądzik poprzez zabijanie Propionibacterium acnes. Zapalenie skóry automatycznie zmniejsza się. Echinacea ma również działanie przeciwzapalne, oprócz tego wspiera gojenie się ran.

Lawenda posiada również właściwości hamowania reakcji hormonalnych, które są odpowiedzialne za powstawanie zmian na skórze. Ciężkie rodzaje trądziku mogą powodować bolesne uczucia; dlatego lawenda jest bardzo pomocna w takich przypadkach.

Guggul, oset mleczny i vitex mają również wpływ na poziom hormonów w ludzkim organizmie. Normalizując produkcję hormonów pomagają hamować rozwój trądziku. Vitex jest szczególnie skuteczny przeciwko przedmiesiączkowym wybuchom trądziku.

Powiązane artykuły

1 Comments

  1. Kasia

    Jako dodatek do diety (ale również do przemywania skóry) można stosować ocet jabłkowy. Wprowadza fajne pH do naszego organizmu.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *