Przegląd popularnych preparatów z Omega 3

Jakub Kola

Aktualne trendy w świecie dietetyki rzucają nieco jaśniejsze światło na rolę tłuszczów w diecie, wśród których wyjątkowymi właściwościami zdrowotnymi charakteryzują się szczególnie długołańcuchowe kwasy z rodziny omega 3. Ich rola wzrasta z uwagi na niezwykle powszechne niedobory lub nadmiar czynników, które mogą zwiększać zapotrzebowanie na EPA i DHA. Suplementy ze skoncentrowanym olejem rybim są rewelacyjnym i co najważniejsze bezpiecznym sposobem na wsparcie kondycji zdrowotnej.


Do czego potrzebujemy kwasów omega 3?

Ta rodzina lipidów odgrywa ważną rolę w regulacji procesów zapalnych. Poza samą ich podażą potrzebujemy również odpowiedniego stosunku do kwasów omega 6 dostarczanych z dietą. Mając na uwadze wysoką podaż omega 6 w przeciętnym jadłospisie mieszkańca wysoko rozwiniętych społeczeństw, omega 3 niezwykle często pozostają niedoborowe, a organizm opanowują przewlekłe stany zapalne.

Suplementy z olejem rybim przynoszą rozległe korzyści dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Wysoką efektywność wykazują w przypadku podwyższonych poziomów triglicerydów, które mogą skutecznie normować. Pozostałe elementy profilu lipidowego również ulec mogą poprawie, na co wskazują wyniki badań, w których notowano wzrost frakcji HDL cholesterolu oraz spadek reaktywnej formy vLDL. Kolejne zalety to zdolność do hamowania agregacji płytek, poprawa przepływu krwi oraz wsparcie funkcji śródbłonka.

DHA znane jest również z korzyści przynoszonych dla zdrowia układu nerwowego. Ten kwas tłuszczowy jest szczególnie istotny w czasie ciąży, by umożliwić prawidłowy rozwój neuronów u wzrastającego płodu. Wskazuje się także na antystresowe oraz wspomagające ogólną kondycję psychiczną działanie oleju rybiego, dzięki któremu bywa pomocny w stanach depresyjnych. Pozwala także utrzymać funkcje poznawcze w wieku podeszłym

Jakie mamy dostępne źródła?

Podstawowym podziałem kwasów omega 3 jest rozróżnienie na te pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Kwas alfa linolenowy (ALA) zawarty w roślinach określany jest jako nieaktywny, natomiast by wywrzeć pożądany wpływ na nasz organizm musi być przekonwertowany do aktywnych postaci, czyli kwasu eikozapentaenowego (EPA) oraz dokozaheksaenowego (DHA). EPA i DHA zawarte są w pokarmach zwierzęcych, szczególnie w rybach. Pewne ich ilości (głównie DHA) znajdziemy także w algach morskich, co jest dobrą wiadomością dla osób stroniących od mięsa. Warto wspomnieć o niskiej wydajności konwersji ALA do DHA i EPA, gdyż jej poziom szacuje się na poniżej 10%. Mając na uwadze powyższe, suplementacja EPA i DHA często jest wskazana, by zachować właściwy stosunek do omega 6 i cieszyć się dobrym zdrowiem.


Olimp Gold Omega 3

Gold Omega 3 jest dobrze znanym z korzystnego stosunku jakości do ceny oraz dobrej dostępności, gdyż jest do kupienia w wielu aptekach. Koncentracja kwasów omega 3 w zastosowanym oleju wynosi 65%, tak więc w jednej kapsułce uzyskujemy 330 mg EPA, 220 mg DHA (suma 550 mg) oraz 100 mg innych kwasów tłuszczowych z tej rodziny. Całość zwieńczona została dodatkiem 12 mg witaminy E w postaci alfa tokoferolu, by ochronić niestabilne tłuszcze przed utlenianiem.


NOW Foods Omega 3

Omega-3

Suplement marki NOW Foods zawiera EPA i DHA w takim samym stosunku jak w produkcie Olimpu, a więc 3:2. Jedna kapsułka dostarcza naszemu organizmowi 300 mg kwasów omega 3, z których 180 mg to EPA, a 120 mg to DHA. W porównaniu do pozostałych produktów w naszym wykazie, koncentracja ta jest dość niska. Potencjalnym minusem może być także użycie witaminy E  (alfa-tokoferolu) pozyskiwanego z soi, której wiele osób stara się unikać. Warto wspomnieć natomiast, iż NOW Foods zapewnia o wysokim standardzie wykonania, uwzględniającym badania na zawartość metali ciężkich.


Jarrow Formulas EPA-DHA Balance

EPA-DHA Balance

Ten produkt jest bezwonny, ku uciesze osób z niską tolerancją na rybi aromat. Dobrą informacją jest również to, iż w celu zabezpieczenia przed utlenianiem zastosowano mieszankę tokoferoli zamiast zazwyczaj stosowanego pojedynczego alfa-tokoferolu, co nieco rozszerza spektrum korzyści. Etykieta informuje o zawartości 600 mg omega 3 w każdej kapsułce, a konkretniej 400 mg EPA oraz 200 mg DHA, co jest zadowalającą ilością.


Seeking Health Optimal Fish Oil

Optimal Fish Oil

Optimal Fish Oil zaskakuje wysokim stężeniem omega 3 w kapsułce, gdyż w każdej z nich znajdziemy aż 750 mg dobroczynnych tłuszczy w stosunku 500 mg EPA do 250 mg DHA. Olej z sardynek i anchois stosowany przez Seeking Health jest najpierw poddawany procesom filtracji, by mieć pewność czystości materiału, bez ryzyka obecności toksycznych metali ciężkich. Dla najefektywniejszego wykorzystania suplementu, omega 3 pozostają w naturalnej formie triglicerydów, a sam produkt wzbogacony został lipazą usprawniającą trawienie tłuszczu. Za ochronę przed utlenianiem w niekorzystnych warunkach odpowiada dodana do produktu witamina E pod postacią mieszanki tokoferoli.

 

Podsumowanie

Każdy z wymienionych suplementów charakteryzuje się wysoką jakością i powszechnym uznaniem wśród stosujących, jednak bez wątpienia Optimal Fish Oil marki Seeking Health wysuwa się na prowadzenie pod względem jakości. Wszystkie rozpatrywane parametry są lepsze lub przynajmniej równie dobre w porównaniu z konkurencją. Szczególnie atrakcyjna jest wizja postaci kwasów tłuszczowych oraz obecność enzymów usprawniających ich przyswajanie, czego w innych preparatach nie doświadczymy. Najwyższa koncentracja EPA i DHA w kapsułce daje także największa wygodę wynikającą z możliwości stosowania mniejszej ilości kapsułek w porcji.

Te dane wskazują, że Optimal Fish Oil jest najprawdopodobniej najlepszym wyborem, gdy rozglądamy się za suplementacyjnym źródłem pożądanych dla dobrego zdrowia kwasów tłuszczowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *