Popularne artykuły

Skrzyp polny – 18 potwierdzonych korzyści zdrowotnych
Badania suplementów

Skrzyp polny – 18 potwierdzonych korzyści zdrowotnych 

Skrzyp polny (Horsetail) jest rośliną, która pochodzi z Ameryki Północnej, Europy oraz Bliskiego Wschodu, choć niektóre gatunki rosną już na całym świecie. Z prozdrowotnych właściwości korzystano już w starożytnym Rzymie i Grecji, gdzie skrzyp polny był elementem pożywienia oraz lekarstw. Sprawdźmy jednak, które korzyści zostały potwierdzone przez współczesną naukę.

Skrzyp polny - właściwości zdrowotne

Ta niepozorna roślina zawiera liczne związki, które zwalczają stany zapalne oraz nadmiar wolnych rodników. W dodatku znajdziemy umiarkowane ilości witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego.

Dokładny skład chemiczny zależy od gatunku, pochodzenia geograficznego, pory roku czy metody przechowywania i przetwarzania.

Jednakże cechą charakterystyczną skrzypu polnego jest fakt, że zawiera flawonoidy oraz kwasy fenolowe, które mają działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Ponadto chronią wątrobę, zwalczają infekcje bakteryjne, a także zmniejszają ryzyko niektórych nowotworów.

Horsetail zawiera również krzemionkę, która wspiera produkcję kolagenu oraz wzmacnia włosy i paznokcie. Z kolei kwas cynamonowy działa przeciwbólowo, a witaminy z grupy B zwiększają wytwarzanie energii.

Na uwagę zasługuje również cholina, inozytol, karotenoidy, a także fitosterole, takie jak kampesterol czy beta-sitosterol.

Jak widać, bogactwo substancji odżywczych może przynieść nam liczne korzyści zdrowotne. Sprawdźmy, które właściwości zostały potwierdzone przez prace naukowe.


Szybsze gojenie się ran

Skrzyp polny w formie maści przyspiesza gojenie się ran, jeżeli jest aplikowany bezpośrednio na skórę.

Ponadto zmniejsza ryzyko infekcji, tamuje rany, a także uśmierza ból.


Działanie moczopędne

Horsetail wspiera pracę nerek i zwiększa produkcję uryny, dzięki czemu ma zastosowanie również w przypadku obrzęków.

Badanie na 36 zdrowych mężczyznach wykazało efekt podobny do popularnych diuretyków, bez zaburzania równowagi elektrolitowej.

Cechą charakterystyczną skrzypu polnego jest fakt, że zawiera flawonoidy oraz kwasy fenolowe, które mają działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Co więcej, suplementacja redukuje ciśnienie krwi, przez co zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo naczyniowego.


Korzystny wpływ na gospodarkę cukrową

Wiele badań potwierdza, że skrzyp polny zmniejsza stężenie glukozy we krwi, a także regeneruje komórki trzustki, które wytwarzają insulinę.

Horsetail może stymulować wytwarzanie insuliny, przez co jest cennym wsparciem dla osób z cukrzycą typu 2.

skrzyp polny wpływa korzystnie na gospodarkę cukrową

Włosy i paznokcie

Dzięki krzemionce oraz innym składnikom skrzyp polny zwiększa porost włosów oraz ich grubość i objętość u kobiet z przerzedzającymi się włosami.

Liczna zawartość przeciwutleniaczy może neutralizować kilka czynników stresowych, które nasilają wypadanie włosów, takich jak gorączka, problemy z tarczycą, stres, poród czy operacja.


Stany lękowe

Wyciąg ze skrzypu polnego zmniejsza znacząco uczucie niepokoju.

Flawonoidy zawarte w owej roślinie mają działanie uspokajające poprzez nasiloną syntezę GABA.

Z tego samego względu suplementacja redukuje problemy z bezsennością, skracając czas zasypiania oraz zwiększając jakość snu.


Mózg

Choć większość badań dopiero odkrywa wpływ skrzypu polnego na pracę mózgu, wstępne dane sugerują poprawę funkcji poznawczych.

Co więcej, wysoka zawartość antyoksydantów opóźnia rozwój chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.

Kemferol - jeden z flawonoidów - w badaniu na szczurach chronił neurony oraz zmniejszał stan zapalny u osobników z udarem.


Wątroba

Jednym z podstawowych zastosowań skrzypu była ochrona wątroby.

Badania potwierdziły, że niektóre związki aktywne chronią i redukują uszkodzenia komórek wątroby u ludzi.


Wirusy

W tym aspekcie mamy do dyspozycji jedynie badania in vitro, jednakże pokazały one, że horsetail zmniejszył objawy opryszczki narządów płciowych. W innej pracy naukowej powstrzymał wirusa HIV przed uszkodzeniem komórek.


Bakterie

Liczne substancje aktywne pomagają w zwalczaniu infekcji bakteryjnych oraz drożdżaków. Co więcej, zmniejszają zakażenia dróg oddechowych i moczowych, a także narządów płciowych. Skrzyp polny zawiera aż 25 związków o działaniu przeciwbakteryjnym i zwalcza nawet drobnoustroje oporne na antybiotyki.

Suplementacja oferuje swoją pomoc w przypadku takich szczepów jak powszechna Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Salmonella czy Pseudomonas aeruginosa.


Profil lipidowy

Fitosterole oraz flawonoidy obniżają poziom "złego" cholesterolu LDL, a także zmniejszają stan zapalny w komórkach. Z tego względu skutecznie chronią naczynia krwionośne oraz serce.


Chemioterapia

W badaniu na myszach skrzyp polny zmniejszał skutki uboczne po chemioterapii. Obniżył toksyczne działanie cyklofosfamidu - leku stosowanego w leczeniu różnych typów raka.


Kamienie nerkowe

Działanie moczopędne sprawia, że horsetail zapobiega oraz pozwala wyeliminować kamienie nerkowe.


Astma

Co ciekawe, suplementacja może blokować działanie histaminy - aminy biogennej, które zwęża drogi oddechowe, gromadzi śluz oraz powoduje trudności w oddychaniu. Z tego względu zmniejsza objawy astmy oraz innych reakcji alergicznych, a większa dawka wydaje się nasilać efekt.


Biegunki

Badania naukowe wykazały, że skrzyp polny poprawia przebieg biegunki ze względu na substancje aktywne, które ingerują w ruch jelit.


Kości

Horsetail zawiera krzem, który zwiększa wchłanianie wapnia oraz poprawia mineralizację oraz strukturę kości.


Cera

Trądzik czy egzema to dolegliwości o wielu przyczynach, ale cechą wspólną jest stan zapalny.

Oprócz działania przeciwzapalnego, skrzyp polny zmniejsza infekcje bakteryjne - główną przyczynę trądziku.

Co więcej, krzem oraz liczne antyoksydanty mają właściwości przeciwstarzeniowe, przez co są powszechnie wykorzystywane w kosmetykach i produktach do pielęgnacji skóry.


Jama ustna

Skrzyp polny wspiera zdrowie jamy ustnej dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Zmniejsza zapalenie dziąseł, redukuje krwawienie, a także zabija bakterie oraz drożdże.


Stawy

Horsetail jest powszechnie stosowana w przypadku dny moczanowej ze względu na jej właściwości przeciwzapalne. Badania naukowe wykazały, że również osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów odniosą korzyści z suplementacji.


Skutki uboczne

Suplementacja jest ogólnie bezpieczna i stosowana w rozsądnych dawkach nie wiąże się z działaniami niepożądanymi.

Jednakże alkaloidy zawarte w roślinie mogą powodować reakcje alergiczne u niektórych osób.

Jeden ze składników, tiaminaza, jest enzymem, który rozkłada witaminę B1. Z tego względu suplementacja może być problematyczna u osób borykających się z niedoborem tego związku wynikającego z chorób wątroby, zaburzeń genetycznych czy nadużywania alkoholu.

Co ważne, preparaty wysokiej jakości zwykle nie zawierają tiaminazy, więc kupno produktu od renomowanego producenta jest zawsze mądrym pomysłem.

Jak już wspomnieliśmy, skrzyp polny obniża poziom cukru we krwi, co może ingerować w działanie leków cukrzycowych, nasilając efekt.

Analogiczne, działanie moczopędne potęguje działanie diuretyków, a także zwiększa wydalanie potasu. Na ten fakt powinny zwrócić szczególnie uwagę osoby z arytmią serca.

Brakuje długotrwałych badań dotyczących bezpieczeństwa, więc suplementacja nie jest zalecana u dzieci, kobiet w ciąży oraz karmiącym piersią.

Przed przyjęciem skrzypu najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem.


Dawkowanie

Horsetail jest dostępny w formie kapsułek, tabletek, maści oraz herbaty.

Zwykle w badaniach stosowano 900 mg skrzypu polnego dziennie, podzielonego na trzy dawki.

Herbatę można przygotować na bazie 1-4 g suszonego zioła, a dla działania leczniczego - najlepiej przyjmować ją 3-4 razy dziennie od dwóch do czterech tygodni.

W badaniach była wykorzystywana maść 3 procentowa i to ona przyspieszyła gojenie się ran, a także wykazała działanie przeciwbólowe.


Podsumowanie

Skrzyp polny zawiera liczne związki aktywne, które wpływają dobroczynnie na nasze zdrowie.

Jednakże te same substancje mogą powodować skutki uboczne, na które trzeba zwrócić uwagę - szczególnie podczas przyjmowania leków.

Niemniej horsetail może być cennym wsparciem zdrowotnym i dodatkowym zastrzykiem substancji odżywczych.


Powiązane artykuły

4 Comments

 1. merik

  W walce z biegunkami o wiele lepiej sprawdza się debutir z maślanem sodu. Wspomaga pracę jelit i zwiększa wchłanianie wody i sodu w jelicie grubym, więc mojej problemy jelitowe szybko się zmniejszyły.

 2. Kasia

  Dzień dobry, mam do Pana pytanie: czy skrzyp stosowany zewnętrznie jako napar dolewany do ciepłej kąpieli może mieć jakikolwiek wpływ na Hashimoto?

  1. Jakub Kola

   Niestety nie mam pojęcia

 3. Lidia

  Dzień dobry. Mam torbielowatosc nerek i wątroby. Liczne torbiele niektóre 7 cm. Zaczęłam pić skrzyp 1 raz dziennie i sok z rzepiku 2 razy dziennie. Jak długo mogę to stosować i po jakim czasie zrobić przerwę. Czy to jest skuteczna terapia na moją chorobę?

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *