Tauryna – aminokwas regeneracyjny

Tauryna jest to związek chemiczny należący do grupy aminokwasów biogennych. Występuje w tkankach człowieka. Występuje ona w suplementach diety, jak również i w napojach energetycznych. Głównym jej zadaniem jest przyspieszanie regeneracji w mięśniach, wspieranie pracy mózgu i wspomaganie skurczów serca. Jest aminokwasem niebiałkowym, a więc nie bierze udziału w budowaniu mięśni. Aby mogły odbyć się procesy syntezy tauryny niezbędne są dwa aminokwasy- cysteina i metionina.

Działanie tauryny

Tauryna pełni w organizmie szereg bardzo ważnych funkcji. Przede wszystkim zapewnia duże pokłady energii, poprawia metabolizm tłuszczów, obniża ciśnienie krwi, wpływa pozytywnie na prawidłową pracę serca i chroni ona wątrobę. Pobudza trzustkę do produkcji insuliny. Jeśli chodzi o sportowców wykazuje ona silne działania antykataboliczne. Nie wpływa na rozrost mięśni, ale dzięki temu, że transportuje azot szybko odbudowuje uszkodzone komórki w czasie treningu. Tauryna działa także anabolicznie bowiem transportuje ona kreatynę, tym samym prowadząc do szybkiej regeneracji mięśni i tym samym do dalszego budowania masy mięśniowej poprzez możliwość wykonania kolejnego, intensywnego treningu. I na koniec, tauryna przeciwdziała otyłości. Sprzyja ona bowiem spalaniu tłuszczu, ale i nieodkładaniu się go w nadmiarze. Tauryna ma ogromne znaczenie w poprawie wydajności organizmu i osiąganiu lepszych efektów. Sprzyja detoksykacji, zwiększa mechaniczny próg skurczu mięśnia szkieletowego.

  Dawkowanie tauryny

  Dzienna dawka przyjmowania tauryny wynosi 3 g. Zazwyczaj jest to 1-2 kapsułki dziennie. Ważne jest, aby przyjmować ją zgodnie z informacją zawartą na ulotce. Na rynku dostępne są różnorodne suplementy diety, które w swoim składzie oprócz tauryny posiadają także kofeinę, l0karnitynę, witaminę C, witaminy z grupy B, a także żeń- szeń i magnez. Oczywiście warto także postawić na produkty, które są w ten aminokwas bogate. Zalicza się do nich między innymi skorupiaki, owoce morza i ryby, mięso indyka, mleko, soczewica, groch i ciecierzyca. Syntetycznie występuje ona w suplementach diety, w mleku modyfikowanym oraz w napojach energetycznych.

  Badania potwierdzające skuteczność tauryny

  Nad działaniem tauryny cały czas prowadzone są różnego rodzaju badania, w tym przeprowadzane na szczurach. Oprócz tego, że tauryna wykazuje korzystne działanie na cukrzycę, na zwiększanie masy mięśniowej choć nie bezpośrednio, na pracę serca i wątroby, to aminokwas ten przede wszystkim na duży wpływ na wydajność organizmu, bowiem wyciągnięte z obserwacji wnioski pokazują, iż osoby zażywające taurynę chociażby w postaci napojów energetycznych są bardziej wydajni niż ci, którzy tego aminokwasu nie przyjmują.

  Tagi: badania na taurynę, co to jest tauryna, dawkowanie tauryny, Tauryna

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *