Popularne artykuły

BCAA – działanie i dawkowanie
3d render of BCAA bottle with pills isolated over white background
Badania suplementów

BCAA – działanie i dawkowanie 

BCAA są to aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych, będące jednymi z najbardziej popularnych suplementów diety na rynku, które stosowane są przez sportowców. Do BCAA zalicza się między innymi: leucynę, izoleucynę i walinę. Są to aminokwasy egzogenne, a więc takie, których organizm nie jest w stanie wytworzyć sam, ale które należy dostarczyć organizmowi wraz z pożywieniem lub w postaci odpowiednich suplementów. Do rozwoju i budowy tkanek w mięśniach i kościach niezbędne są białka, a aminokwasy takie właśnie w skład białek wchodzą.

Działanie BCAA

Działanie BCAA jest bardzo szerokie i cenione przede wszystkim przez sportowców, zarówno amatorów, jak również i profesjonalistów. BCAA są źródłem dodatkowej energii.  Dzięki temu, że wykazują działanie antykataboliczne, a więc zapobiegają rozpadowi tkanki mięśniowej organizm nie jest w stanie wyczerpać źródeł energii, bowiem ma cały czas je dostarczane w postaci BCAA. Co więcej wspiera znacząco rozwój mięśni. Dostarczane zostają im wszelkie niezbędne składniki odżywcze dzięki którym te mięśnie mogą rosnąć. BCAA nie wyczerpuje tak organizmu podczas ćwiczeń. Oznacza to, że nawet trudny trening nie da nam takiego zmęczenia, jak w przypadku niestosowania tych aminokwasów. Co jeszcze? Leucyna wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej i tym samym obniżanie masy ciała, na regulowanie poziomu cukru, a także cholesterolu we krwi. Walina odgrywa rolę w budowaniu masy mięśniowej. Wspomaga wytrzymałość i wydolność. Izoleucyna z kolei doskonale radzi sobie z regeneracją tkanek, w tym przyspiesza gojenie raz, poprawia kondycje skory, włosów i paznokci, a do tego radzi sobie z szybszym wróceniem do sił po treningu. BCAA działa na zmęczenie i osłabienie. Dzięki suplementom BCAA zyskamy nie tylko wymarzoną sylwetkę, ale także poprawimy kondycję i co najważniejsze- dobre samopoczucie.

  Dawkowanie BCAA

  Jeżeli chcemy wspomóc się BCAA w postaci suplementów powinniśmy postawić na produkty z najwyższej półki. Podawanie tych aminokwasów odbywa się w czasie około- treningowym. Dobrze jest zażyć 5 g czystego BCAA przed treningiem, sięgającej do 10 g w zależności od masy ciała i intensywności treningów, drugą porcję tuż po treningu. BCAA należy także przyjmować w dni nietreningowe, rano na czczo, a drugą porcję przed snem.

  Badania potwierdzające skuteczność BCAA

  BCAA przyczynia się między innymi do rozwoju masy ciała, do regeneracji mięśni po treningu, a także do opóźnienia zmęczenia mięśniowego w trakcie treningu. W skrócie więc dzięki zażywaniu tych aminokwasów uzyskamy w szybszym czasie odpowiednią masę mięśniową, w czasie treningu będziemy mieli większą siłę, a po treningu mniejsze odczucie zmęczenia mięśni i stosunkowo mniej odczuwalne ,,zakwasy”.

  A wszystko to poparte jest licznymi badaniami. Pierwsze z nich wykonano na grupie aktywnych osób. Jedni otrzymywali szejk  składający się z odżywki z białkiem serwatki, drudzy szejk dodatkowo z wkładką BCAA  w ilości 3g i 5g L-glutaminy. Po dziesięciu tygodniach wyniki pokazały, że osoby zażywające BCAA miały większą siłę i większy progres masowy, bo aż o 1,5 kg.

  Powiązane artykuły

  Dodaj komentarz

  Wymagane pola są zaznaczone *