Kurkuma / kurkumina – naturalny antybiotyk. Część X

Kurkuma (Curcuma longa), przyprawa powszechnie stosowana w kuchni indyjskiej, znana jest nie tylko ze swojego smaku, ale także z licznych korzyści zdrowotnych [1].

Jak działa kurkumina?

Najpierw warto odpowiedzieć na pytanie - co to jest właściwie ta kurkumina? Kurkumina jest najbardziej aktywnym związkiem w kurkumie, gdzie występuje. Blokuje biofilmy bakterii, które powodują infekcje dróg moczowych, takie jak Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Proteusmirabilis i Serratia marcescens [2]. Kurkumina wpływa również na bakteryjną komunikację między komórkami (wyczuwanie kworum) i zapobiega wytwarzaniu ważnych związków (pyocyanin i acylo-homoserynowy lakton) [3]. Kurkumina zaburza również aktywność białek uczestniczących w przeżyciu (aktywność ATP-azy, ergosterol i proteinaza) w grzybach [4]. Kurkumina hamuje replikację wirusa zapalenia wątroby typu C (poprzez szlak PI3K / Ak).

Kurkumina - gdzie kupić?

Aktywność przeciwbakteryjna

Kurkumina (30 mg, 2x dziennie) wyleczyła tylko 3 z 25 pacjentów z Helicobacter pylori po 7- tygodniowym leczeniu. Ale po 2 miesiącach objawy poprawiły się także u pozostałych pacjentów (badanie kliniczne) [5]. Przyjmowanie suplementu kurkuminy zmniejszyło zapalenie żołądka wywołane przez Helicobacter pylori u szczurów i myszy [6, 7]. Kurkumina zapobiegła zatruciu krwi z powodu bakterii Vibrio vulnificus u myszy [8]. W połączeniu z antybiotykami, kurkumina zmniejszyła zapalenie płuc u myszy z tą chorobą (zakażenie Klebsiella pneumoniae) [9].

Aktywność przeciwgrzybicza

Kurkuma zabija gatunki Candida, uszkadzając białka grzybów niezbędne do przeżycia [10].

Aktywność przeciwwirusowa

Kurkumina jest skuteczna w walce z wirusem HIV, wirusem zapalenia wątroby typu C, grypą A i grypowym zapaleniem płuc [11, 12].

Kurkumina - jak stosować?

Kurkiminę najlepiej stosować zgodnie z zaleceniem producenta lub osoby prowadzącej. To, kiedy ją przyjmować nie ma większego znaczenia - najlepiej w dobrej formie i połączeniu (np. kurkumina z piperyną). Tu również mogą pojawić się wątpliwości - kurkumina czy kurkuma? Oczywiście zgodnie z powyższymi danymi, najlepiej działa wyizolowana kurkumina z kurkumy, bo to ona ma najlepsze właściwości.

Tagi: kurkuma, kurkumina, naturalne antybiotyki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.