Popularne artykuły

Czy naturalna substancja zawarta w spirulinie może obniżyć wysokie ciśnienie krwi?
Close up a spirulina powder and spirulina pills in spoon , healthy superfood diet and detox nutrition concept
Healthy Lifestyle

Czy naturalna substancja zawarta w spirulinie może obniżyć wysokie ciśnienie krwi? 

Włoscy naukowcy przetestowali różne związki występujące w spirulinie, aby dowiedzieć się, czy którakolwiek z tych substancji może obniżyć wysokie ciśnienie krwi.

Spirulina to bogaty w składniki odżywcze preparat z suszonych bakterii. Istnieją dowody naukowe potwierdzające, że regularne przyjmowanie spiruliny może wzmocnić układ odpornościowy i pomóc w leczeniu chorób serca. Jednak nikt nie wie, jak właściwie ten efekt jest osiągany. Gdyby naukowcy zrozumieli, jak to działa, mogliby stworzyć np.  nowe, bardziej skuteczne leki. Istnieje nagląca potrzeba leków, które mogą poradzić sobie z nadciśnieniem i innymi stanami, które mogą prowadzić do chorób serca. Grupa włoskich naukowców bada spirulinę, mając nadzieję, że lepiej zrozumie, w jaki sposób może ona obniżyć ciśnienie krwi. Opublikowali oni swoje wyniki w czasopiśmie Hypertension.

Spirulina może być trawiona na różne peptydy

Badacze potraktowali spirulinę enzymami trawiennymi. Powinno to naśladować sposób podziału na różne składniki ludzkiego przewodu pokarmowego. Zidentyfikowali wiele peptydów w tej trawionej mieszaninie. Peptydy są małymi fragmentami białek. Przetestowali te peptydy na naczyniach krwionośnych, które zostały chirurgicznie usunięte z organizmów myzy. Jeden z tych peptydów, który nazwali SP6, był w stanie rozluźnić izolowane naczynia krwionośne. Kiedy naczynia krwionośne są zrelaksowane, rozszerzają się, umożliwiając przepływ krwi. Oznacza to, że ciśnienie krwi ma w takim wypadku tendencję spadkową.

Podawanie spiruliny SP6 gryzoniom może obniżyć ich ciśnienie krwi

Gryzonie, takie jak myszy i szczury, są często używane w laboratoriach do testowania skuteczności leków, które mogą potencjalnie obniżać ciśnienie krwi. Badacze karmili peptydem SP6 normalne, zdrowe myszy laboratoryjne. SP6 obniżył skurczowe ciśnienie krwi o więcej niż 10% u myszy. Efekt rozpoczął się dwie godziny po spożyciu SP6 i trwał jeszcze sześć godzin. Inne peptydy spiruliny nie miały właściwie żadnego wpływu na ciśnienie krwi.

Badacze testowali również SP6 na szczurach z wysokim ciśnieniem krwi. Rodzaj użytych szczurów spontanicznie rozwija wysokie ciśnienie krwi (mutacja genetyczna), więc są one dobrym modelem dla ludzi, którzy są genetycznie podatne na rozwój tego schorzenia. Ciśnienie krwi zaczęło spadać dwie godziny po tym jak szczury spożyły peptyd i, jak u myszy, pozostało niskie przez co najmniej kolejne sześć godzin. W najniższym punkcie ciśnienie krwi u leczonych szczurów zbliżyło się do zdrowych zakresów.

Było wiele twierdzeń na temat korzyści zdrowotnych spiruliny. W badaniu tym przyjrzano się różnym produktom trawiennym spiruliny i zidentyfikowano taki, który sam w sobie wydawał się obniżać ciśnienie krwi. Pewnego dnia SP6 może być stosowany przez ludzi w celu uzupełnienia istniejących leków obniżających ciśnienie krwi.

Jednak w tym badaniu analizowano jedynie wpływ pojedynczych dawek SP6 w bardzo krótkich okresach. Przyszłe badania wymagają ustalenia, czy ten peptyd może utrzymywać niskie ciśnienie krwi, gdy jest przyjmowany wiele razy, przez długi czas. I, oczywiście, istnieje potrzeba dalszych testów w celu określenia bezpieczeństwa i skuteczności SP6 u ludzi.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *