Popularne artykuły

Cysteina – kolejny ważny aminokwas
Tablet with the chemical formula of Cysteine . Amino acids.
Badania suplementów

Cysteina – kolejny ważny aminokwas 

Cysteina jest to naturalnie występujący aminokwas, który w swoim składzie zawiera siarkę. Poprze to, że zawiera ona grupę tiolową znacząco różni się od innych dostępnych aminokwasów. Cysteina produkowana jest przez organizm samodzielnie. Zazwyczaj dawka wystarcza na potrzeby każdego człowieka. Dodatkowo uzupełniana może być poprzez dietę zawierająco mięso, ryby, nasiona i orzechy. Suplementacja cysteiną jest konieczna, jeśli nasza dieta nie należy do pełnowartościowych i zbilansowanych i wtedy, gdy tryb i styl naszego życia nie jest do końca zdrowy. Dla kogo więc cysteina? Dla osób narażonych na długofalowy stres, dla ludzi żyjących intensywnie, dla osób aktywnych, w czasie jesienni i zimy i po chorobie w celu poprawy odporności.

Działanie cysteiny

Działanie cysteiny jest niezwykle szerokie przede wszystkim ze względu na to, że bierze ona udział w wielu procesach mających miejsce w naszym organizmie. Po pierwsze jest niezwykle ważna dla syntezy białek, dla detoksykacji i funkcji metabolicznych. Cysteina bierze udział w produkcji kolagenu. Dzięki niej wytwarzana jest tauryna. Jest jednym z elementów  tkanek, hormonów i keratyny. Bierze ona udział w metabolizmie biotyny, heparyny, a także koenzymu A. Odpowiednia ilość cysteiny w organizmie pozwala zwalczyć wolne rodniki i stres oksydacyjny. Spowalnia procesy starzenia się i ochrania zakończenia nerwowe. Działą detoksykacyjnie. Zażywanie cysteiny jest bardzo skutecznym sposobem na łysienie, łuszczycę, a także inne problemy skórne.

Dawkowanie cysteiny

Zarówno zbyt mała ilość, jak również i duża może być niebezpieczna dla organizmu. Nadmiar powoduje silne bóle głowy, biegunkę, wysypkę, jak również i powstawanie kamieni nerkowych. Niedobór cysteiny z kolei przyczynia się do zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób zwyrodnieniowych, miażdżycowych, jak również i neurodegeneracyjnych. Niedobór przyczynia się także do zmian skórnych, łamliwości paznokci, wypadania włosów czy do zrogowacenia naskórka.  Przyjmowanie cysteiny powinniśmy uzgodnić z lekarzem. W żadnym wypadku nie powinniśmy przyjmować jej na własną rękę. Zalecana dawka określana jest indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od występowania konkretnego problemu.

Badania potwierdzające skuteczność cysteiny

Określa się, iż przyjmowanie cysteiny niesie za sobą wiele zdrowotnych aspektów. Jej odpowiednia ilość w organizmie lub zażywanie jej w przypadku niedoboru przyczynia się znacząco  do łagodzenia objawów alergii, regeneracji skóry i walki z trądzikiem. Cysteina ma wpływ na leczenie niepłodności u mężczyzn. Działa pozytywnie na układ pokarmowy. Ponadto chroni ona komórki nerwowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *