Dieta ketogeniczna może pomóc w leczeniu epilepsji poprzez zmianę mikroflory jelitowej

Avatar

Wiadomo, że dieta ketogeniczna skutecznie wspiera leczenie epilepsji u wielu osób. W ostatnich badaniach naukowcy ustalili, w jaki sposób dieta ketogeniczna wpływa na mikroflorę jelitową i czy pośredniczy ona w przeciwdziałaniu napadom epileptyczym.

Dieta ketogeniczna to dieta o niskiej zawartości węglowodanów przy jednoczesnej wysokiej zawartości tłuszczu. Dieta ta powoduje przejście organizmu w stan metaboliczny zwany ketozą. Podczas ketozy, kiedy organizm jest pozbawiony węglowodanów, jest zmuszony do generowania ciał ketonowych pochodzących z procesu rozpadu tłuszczu na energię. Dieta ketogeniczna jest powszechnie stosowana w celu utraty wagi i chociaż korzyści dietetyczne u zdrowych ludzi są

kontrowersyjne, dieta ketogeniczna była od dawna stosowana do skutecznego leczenia padaczki. Jednak nie wiadomo, w jaki sposób przejście na dietę ketogeniczną wpływa na aktywność mózgu, aby zapobiec napadom.

Mikroflora jelitowa bierze udział w szlakach metabolicznych i neurologicznych Zrównoważona mikrobiota jelitowa jest niezbędnym składnikiem ludzkiego zdrowia, a dieta jest ważnym czynnikiem określającym skład mikroflory jelitowej. Mikroflora jelitowa bierze udział w szlakach metabolicznych i neurologicznych, więc jest możliwe, że ketogeniczna dieta zmienia mikroflorę jelitową w sposób, który zmienia te szlaki w leczeniu padaczki. W badaniu opublikowanym w Cell autorzy byli zainteresowani ustaleniem, w jaki sposób dieta ketogeniczna wpływa na mikroflorę jelitową, a co za tym idzie - jak ta zmiana w mikrobiocie przekłada się na ograniczenie liczby i intensywności napadów padaczkowych. Autorzy wykorzystali mysi model padaczki lekoopornej (rodzaj padaczki, w której lekarstwa nie są w stanie kontrolować napadów), aby zbadać mechanizm działania tego rodzaju diety na napady epileptyczne.

Dieta ketogeniczna zwiększyła obfitość gatunków bakterii w jelitach

Po pierwsze, autorzy wykazali, że w ciągu zaledwie czterech dni dieta ketogeniczna zmieniła mikroflorę jelitową poprzez zwiększenie liczebności bakterii Akkermansia muciniphila i Parabecteroides. Następnie autorzy wykazali, że dieta ketogeniczna zwiększyła próg drgawkowy myszy po stymulacji elektrycznej, ale gdy myszy były leczone antybiotykami, które zmniejszyły mikroflorę jelitową, próg drgawkowy do stymulacji elektrycznej powrócił do poziomów kontrolnych. Ponadto, u myszy pozbawionych mikroflory jelitowej, dieta ketogeniczna nie miała wpływu na próg napadowy.

Więcej o ketozie przeczytasz tutaj.

Określone gatunki bakterii zapewniały pewną ochronę przed napadami drgawkowymi

Badacze sprawdzili, czy potrafią określić, które gatunki bakterii są ważne dla ochrony przed atakami epilepsji. U myszy leczonych antybiotykiem, dodanie razem gatunków bakterii Akkermansia muciniphila i Parabecteroides może przywrócić wyższy próg napadowy u myszy karmionych zgodnie z zasadami diety ketogenicznej. Ponadto, u myszy karmionych normalną dietą, dodatek bakterii z gatunku Akkermansia muciniphila i Parabecteroides zapewniał pewną ochronę przed napadami, wykazując, że te gatunki bakterii są ważniejsze w działaniu terapeutycznym diety ketogenicznej, niż w ograniczanie węglowodanów i wytwarzanie ketonów.

Badacze przetestowali także mysi model epilepsji płata skroniowego i zobaczyli te same wyniki, udowadniając, że mikroflora jelitowa może poprawić stan zdrowia osób z różnymi typami padaczki. Mikroflora jelitowa wpływa na poziom neuroprzekaźników w mózgu, a to przekłada się na liczbę ataków padaczkowych. Naukowcy przyjrzeli się mózgowi myszy z epilepsją, którym podawano gatunki bakterii Akkermansia muciniphila i Parabecteroides. Naukowcy odkryli, że nastąpił wzrost liczby hamujących neuroprzekaźników i zmniejszenie pobudzających neuroprzekaźników związanych z napadami padaczkowymi. Te zmiany w poziomach neuroprzekaźników wystąpiły w hipokampie, regionie mózgu, o którym wiadomo, że inicjuje drgawki. Sugeruje to, że utrzymanie "normalnego" stosunku

pobudzającego lub hamującego przekaźnika nerwowego może być kluczowe dla zapobiegania napadom.

Naukowcy nadal badają mechanizmy i role, jaką mikroflora jelitowa odgrywa w zdrowiu ludzkim. Naukowcy ustalili, że dieta ketogeniczna zmienia mikroflorę jelitową, co pozytywnie wpływa na ograniczenie epizodów padaczkowych. Konieczne są dalsze badania w celu ustalenia, czy niektóre przypadki epilepsji wynikają ze zmienionej mikroflory jelitowej i czy można skutecznie i bezpiecznie stosować terapie oparte na mikroorganizmach.

 

Tagi: dieta ketogeniczna, epilepsja, keto, ketoza, padaczka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *