Popularne artykuły

Tiamina – wsparcie układu nerwowego
Foods Highest in Vitamin B1 (Thiamin). Healthy diet eating. Top view
Badania suplementów

Tiamina – wsparcie układu nerwowego 

Witamina B1 zwana jest tiaminą i jest jedną z witamin z grupy B, rozpuszczalną w wodzie, która odkryta została już w XIX wieku. Jest ona podstawą codziennej diety, a jej niedobory mogą być bardzo poważne w skutkach. Głównym jej zadaniem jest wspomaganie prawidłowej pracy układu nerwowego, a także serca i mięśni.


Działanie

Działanie tej witaminy w organizmie jest niezwykle szerokie. Przede wszystkim wpływa ona na pracę układu nerwowego, wspomaga pracę układu sercowo – naczyniowego, odgrywa dużą rolę dla układu odpornościowego. Ma ona właściwości antyoksydacyjne. Bierze udział w przemianach węglowodanów i alkoholu. Bierze udział w syntezie nukleotydów. Pobudza ona apetyt, a więc jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób z zaburzeniami jedzenia. Wpływa na wzrost i rozwój organizmu.

Dawkowanie

Tiamina występuje między innymi w wieprzowinie, w podrobach, rybach, w kaszy, brązowym ryżu, drożdżach, płatkach owsianych, a także w pestkach słonecznika i w soczewicy czerwonej. Mniejsze jej ilości znajdziemy także w wielu owocach i warzywach. Jeśli chodzi o suplementy, warto przyjmować je zgodnie z zaleceniami producenta.

Przeczytaj więcej o witaminach z grupy B. 

Niedobór

Niedobór może powodować między innymi bóle i skurcze mięśni, problemy z pamięcią i koncentracją, ciągłe zmęczenie, osłabienie, a konsekwencji także depresję. Mogą pojawić się opuchnięcia na kończynach dolnych i górnych, utrata apetytu i masy ciała, spadek libido i powiększenie mięśnia sercowego, jednocześnie z przyspieszoną pracą tego mięśnia. Na niedobór narażone są przede wszystkim osoby starsze, zażywające w nadmiarze kawę, herbatę i alkohol, a także ludzie żyjący w ciągłym stresie, sportowcy i osoby w nadmiarze uprawiające aktywność fizyczną lub pracujące umysłowo. W przypadku długotrwałego niedoboru może dojść do porażenia nerwów i mięśni, a także do zaburzeń obwodowego układu nerwowego. Często zdarza się także oczopląs oraz choroba beri – beri.

Nadmiar

Rzadko kiedy może dojść do nadmiaru tiaminy w organizmie, gdyż nadmiar wydalany jest wraz z moczem. Jeśli jednak tak się zdarzy, głównym problemem jest nadwrażliwość i alergie skórne, drżenie mięśni, arytmie serca i zawroty głowy.

Formy witaminy B1

Do innych form należą benfotiamina i sulbutiamina.

Co to jest sulbutiamina? To forma witaminy B1, która świetnie działa jako nootropic. Dzięki swojej formie przekracza barierę krew-mózg i wspiera kondycję psychiczną. Więcej o sulbutiaminie przeczytasz tutaj.

Co to jest benfotiamina? Benfotiamina to lepiej przyswajalna forma witaminy B1. Dzięki niej zwiększysz poziom B1 w organizmie o wiele bardziej efektywnie i szybciej! Przeczytasz o niej tutaj.

Polecany produkt

Ciekawostką wśród suplementów, zawierających witaminę B1 jest sulbutiamina firmy Apollo's Hegemony. Jest to pochodna witaminy B1, która ma zdolność do przekraczania bariery krew-mózg. Jest stosowana w przypadku przewlekłego poczucia zmęczenia i pogorszenia funkcjonowania mózgu (pamięć i koncentracja). Poprawia również regenerację i zwiększa poziom energii. Sulbutiamina wpływa też pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego. Jest to najlepszy suplement, jaki możesz wybrać w celu poprawy pracy mózgu oraz uzupełnienia niedoborów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *