5 sprawdzonych korzyści zdrowotnych stosowania benfotiaminy

Jesteśmy więcej niż pewni, że wszyscy znają tiaminę lub witaminę B1. Tiamina odgrywa kluczową rolę w ludzkim organizmie, która obejmuje ochronę zdrowia mózgu i wzmocnienie układu odpornościowego. Benfotiamina, jak sama nazwa wskazuje, jest syntetycznym rodzajem tiaminy, która ma również szereg korzyści zdrowotnych. Jest powszechnie stosowana w leczeniu objawów cukrzycy, poprawy funkcji poznawczych i ochrony przed chorobą Alzheimera, ale istnieje wiele innych potencjalnych zastosowań, o których dowiesz się z tego artykułu!

Spis treści:


Czym jest benfotiamina i jak właściwie działa?

Benfotiamina jest pochodną witaminy B1 lub tiaminy, która może być łatwiej wchłaniana przez organizm poprzez trawienie. Jest wstępnie trawiona w jelitach przez enzymy, a następnie rozbijana na tiaminę w wątrobie lub przez czerwone krwinki.

Benfotiamina jest niezwykle dobrze przyswajana przez organizm. Według badań, suplementy benfotiaminy zwiększają poziom tiaminy w organizmie pięć razy efektywniej niż podobne dawki samej tiaminy.

Korzyści zdrowotne stosowania benfotiaminy

1) Neuropatia cukrzycowa i inne objawy związane z cukrzycą

Jednym z najczęstszych zastosowań benfotiaminy jest pomoc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi i leczeniu cukrzycy, a także niektórych objawów cukrzycy, takich jak neuropatia.

Według badań, benfotiamina pomaga w poprawie rozkładu cukrów, które mają być wykorzystane jako energia. Reguluje również poziom insuliny. (1)

  Neuropatia cukrzycowa

  Badania wykazały również, że benfotiamina może pomóc w leczeniu neuropatii, która jest częstym schorzeniem u osób cierpiących na cukrzycę. Neuropatia cukrzycowa charakteryzuje się bólem nerwowym, drętwieniem i osłabieniem w palcach rąk i nóg.

  Podczas, gdy niektóre badania wykazały, że benfotiamina może pomóc, wyniki są niestety mieszane z innymi badaniami, które nie wykazują żadnych korzystnych efektów. Trudno więc o jednoznaczną rekomendację.

  W jednym podwójnie ślepym badaniu opublikowanym w 2008 r. 165 pacjentów z polineuropatią cukrzycową otrzymywało suplementy benfotiaminy lub placebo przez sześć tygodni. Pod koniec badania ci, którzy przyjmowali suplementy benfotiaminy doświadczyli znacznego zmniejszenia objawów, a zwłaszcza bólu. (2)

  Wyniki tych badań są zgodne z wcześniejszym, mniejszym badaniem. W tym podwójnie ślepym eksperymencie, dwadzieścia dawek benfotiaminy podawano 24 diabetykom z neuropatią przez okres 12 tygodni. Osoby leczone benfotiaminą odczuwały zmniejszenie objawów, w tym bólu. (3)

  Niestety, wyniki długotrwałych badań przeprowadzonych w ciągu dwóch lat były już mniej obiecujące. W eksperymencie, w którym badano 59 pacjentów z cukrzycą typu 1, naukowcy doszli do wniosku, że długotrwałe stosowanie benfotiaminy nie poprawiło w znacznym stopniu objawów neuropatii ani nie zmniejszyło stanu zapalnego. (4)

  Kilka badań na zwierzętach dotyczyło wpływu benfotiaminy na inne schorzenia związane z cukrzycą

  W jednym z badań przeprowadzonych na małą skalę, opublikowanym w 2006 r. analizowano wpływ dziennych dawek benfotiaminy na 13 pacjentów z cukrzycą. Naukowcy odkryli, że suplementacja benfotiaminą chroni uczestników przed skutkami posiłku zawierającego wysoce zaawansowane produkty końcowe glikacji. Naukowcy sugerują, że benfotiamina działa poprzez zanegowanie działania wolnych rodników. (5)

  Badania na zwierzętach wykazały, że benfotiamina pomogła poprawić krążenie krwi i zdrowie naczyń krwionośnych u myszy z cukrzycą. Naukowcy odkryli również, że benfotiamina może pomóc mięśniom uszkodzonym przez niedostateczny przepływ krwi. (6)

  Inne badanie wykazało, że benfotiamina pomogła chronić serca myszy przed skutkami wysokiego poziomu cukru we krwi. W szczególności naukowcy zwrócili uwagę na to, że benfotiamina wzmacnia bicie serca, jednocześnie chroniąc przed śmiercią komórkową. (7)

  2) Zdrowie mózgu, redukcja stresu i lęku

  Wiele badań wykazało, że suplementacja benfotiaminą może chronić mózg przed uszkodzeniem, polepszyć funkcje poznawcze, a także złagodzić stres i lęk.

  W jednym z badań opublikowanych w 2014 r. Naukowcy odkryli, że benfotiamina pomogła zmniejszyć objawy depresji u myszy, a także poprawić ich funkcje umysłowe. (8) W innym badaniu opublikowanym w 2017 r. stwierdzono, że benfotiamina pomogła zmniejszyć stres i objawy lękowe u myszy. (9)

  Naukowiec przypisał efekty temu, w jaki sposób benfotiamina wyzwala szlaki serotoninowe, prowadząc do zmniejszenia lęku, a także do leczenia uszkodzonych połączeń komórkowych w mózgu.

  Badania in vitro wykazały również, że benfotiamina może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego komórek mózgowych w laboratorium. Zapalenie mózgu jest jedną z głównych przyczyn zwyrodnieniowych chorób mózgu, takich jak choroba Alzheimera. (10)

  3) Ochrona przed szkodami spowodowanymi przez alkohol

  Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że benfotiamina może pomóc chronić naszą wątrobę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez alkohol. W jednym badaniu myszy karmiono etanolem przez rurkę, a następnie karmiono benfotiaminą 30 minut później. Naukowcy odkryli, że benfotiamina pomogła chronić wątrobę zwierząt przed uszkodzeniem. (11)

  Oprócz potencjalnej ochrony wątroby przed działaniem alkoholu, benfotiamina może również pomóc w leczeniu depresji u alkoholików. Wielu alkoholików ma niedobór tiaminy, co może zaburzać ich funkcje poznawcze, pamięć i codzienne samopoczucie.

  Jedno z badań miało na celu analizę wpływu benfotiaminy na 85 użytkowników alkoholu. Okazało się, że obniżyła uczucie depresji u ciężko chorych alkoholików. (12) Inne, niedawno przeprowadzone,  badanie wykazało, że przyjmowanie benfotiaminy przez 24 tygodnie pomogło zmniejszyć ilość spożywanego alkoholu przez pewną liczbę kobiet. (13)

  4) Zdrowie nerek

  Kilka badań wskazuje, że benfotiamina może pomóc chronić nerki przed uszkodzeniem.

  W jednym badaniu przeprowadzonym na szczurach naukowcy stwierdzili, że podawanie benfotiaminy pomogło chronić zarówno nerki, jak i jelita zwierząt podczas dializy. Według naukowców pomogło to zmniejszyć liczbę szkodliwych AGE obecnych we krwi, a także pomogło chronić przed śmiercią komórkową poprzez wzmocnienie struktury komórkowej. (14)

  W pilotażowym badaniu opublikowanym w 2008 r. Naukowcy postanowili ocenić wpływ benfotiaminy na pacjentów poddawanych hemodializie. Odkryli, że benfotiamina pomaga chronić przed uszkodzeniami poprzez wzmocnienie obrony przeciwutleniaczy w organizmie. (15)

  5) Ochrona przed obrażeniami spowodowanymi AGE

  Badania konsekwentnie wykazały, że benfotiamina skutecznie hamuje trzy szlaki, które prowadzą do tworzenia substancji toksycznych, w tym AGE lub produktów końcowych zaawansowanej glikacji.

  AGE są powiązane z rozwojem szeregu poważnych zaburzeń, w tym:

  • choroba serca,
  • retinopatia,
  • neuropatia cukrzycowa,
  • choroba nerek,
  • choroba naczyń obwodowych, która wpływa na naczynia krwionośne w kończynach,
  • artretyzm,
  • nowotwory

  Podczas, gdy uszkodzenia związane z AGE często były związane z pacjentami z cukrzycą, uszkodzenie serca może być również obserwowane u zdrowych dorosłych. Sam proces starzenia się jest uważany za czynnik ryzyka dla chorób serca, ponieważ sprzyja stopniowemu gromadzeniu się AGE nawet u osób bez cukrzycy.

  Zgodnie z najnowszymi badaniami, benfotiamina może pomóc zmniejszyć ilość AGE w organizmie. W jednym z badań opublikowanym w marcu 2017 r. zaobserwowano, że benfotiamina obniżała poziomy AGE w grupie pacjentów z cukrzycą. (16)

  Przeczytaj więcej o witaminach z grupy B. 

  Jak zażywać benfotiaminę?

  Benfotiamina jest łatwo dostępna w postaci kapsułek w wielu sklepach ze zdrową żywnością oraz w Internecie. Jest również stosowana jako składnik wielu innych formuł. Dotychczasowe badania kliniczne wykazały, że benfotiamina jest najbardziej skuteczna w dawkach od 300 mg do 600 na dobę podzielonych na dwie równe dawki.

  Środki ostrożności i skutki uboczne

  Dotychczasowe badania nie wykazały żadnych niekorzystnych skutków ubocznych związanych z samodzielnym przyjmowaniem benfotiaminy. Istnieją jednak anegdotyczne doniesienia o niepożądanych działaniach, w tym nudnościach, niskim ciśnieniu krwi i zawrotach głowy.

  W przypadku wątpliwości należy porozmawiać z lekarzem przed przyjęciem suplementów benfotiaminy.

  Sulbutiamina - co to jest?

  Sulbutiamina to inna, równie ciekawa forma witaminy B1. Dzięki swojej formie, przekracza barierę krew-mózg i wspiera funkcjonowanie mózgu. Wpływa na poprawę pamięci, koncentracji i lepszej nauki. Ta forma będzie świetnym wyborem dla osób, które potrzebują wsparcia w pracy czy w nauce. Najlepszym suplementem będzie Sulbutiamine firmy Apollo's Hegemony, która jest w odpowiedniej formie i dawce. Więcej o sulbutiaminie przeczytasz tutaj.

  Tagi: b1, benfotiamina, witamina B1