Kofeina a choroby nerek

Avatar

Choroby nerek występują dość często, chociaż mało się o nich mówi. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na tą chorobę pozytywnie, jak i negatywnie. Czy warto spożywać kofeinę, cierpiąc na przewlekłe choroby nerek? W niedawno przeprowadzonym badaniu sprawdzano potencjalny wpływ kofeiny na zdrowie pacjentów z przewlekłą chorobą nerek.

Przewlekła choroba nerek (chronic kidney disease  - CKD) jest bardzo często występującym schorzeniem, które dotyka prawie 14% dorosłych w Stanach Zjednoczonych. CKD charakteryzuje się stopniową utratą funkcji nerek i wiąże się z wysoką zachorowalnością i, niestety, śmiertelnością. Wcześniejsze badania wykazały, że spożywanie kofeiny wiąże się z wolniejszym postępem CKD i niższą śmiertelnością w populacji ogólnej. Jednak te korzystne działania nie zostały wyraźnie wykazane u pacjentów z CDK i dlatego wymagają dalszych badań.

W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez Bigotte Vieira i wsp., opublikowanym w czasopiśmie medycznym Nephrology Dialysis Transplantation, zbadano związek między wpływem kofeiny na zdrowie i śmiertelnością u pacjentów z CKD. Autorzy zrekrutowali łącznie 4863 uczestników, którzy byli badani w latach 1999-2010 w ramach National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES). Podczas tych badań (ankiety) uczestnicy zostali poproszeni o przypomnienie sobie, co spożyli w ciągu minionych 24 godzin. Ta informacja została wykorzystana przez autorów do określenia ilości spożywanej kofeiny przez każdego z uczestników.

Podsumowując, badanie wykazało, że wyższy poziom spożycia kofeiny wiązał się z niższą umieralnością z wszystkich przyczyn u pacjentów z CKD. Zużycie kofeiny nie było jednak istotnie związane ze współczynnikiem umieralności z przyczyn sercowo-naczyniowych i nowotworowych. Dodatkowo, dokładniejsza analiza wykazała, że ​​kofeina z kawy i herbaty nie była istotnie związana z umieraniem z przyczyn ogólnych, sercowo-naczyniowych lub nowotworowych. Kofeina z napojów bezalkoholowych wiązała się jednak z niższą śmiertelnością z wszystkich przyczyn, ale nie ze śmiertelnością związaną z układem sercowo-naczyniowym i rakiem.

Te ustalenia nie są całkowicie zgodne z wcześniejszymi badaniami. W szczególności, podczas gdy obecne badania nie wykazały związku między spożyciem kawy a współczynnikami umieralności, kilka innych badań wykazało, że wyższe spożycie kawy wiąże się z niższymi wskaźnikami zgonów. Brak powiązania w obecnym badaniu można by wyjaśnić małą wielkością próby i niską mocą statystyczną. W związku z tym konieczne jest przeprowadzenie obszerniejszych i dokładniejszych badań w celu zbadania wpływu zdrowia różnych źródeł kofeiny na zdrowie.

Podsumowując, obecne badanie wykazało, że większe spożycie kofeiny było związane z niższą śmiertelnością u pacjentów z CKD. Jest to zgodne z poprzednimi badaniami populacyjnymi, a także z innymi podstawowymi badaniami, które wykazują korzystne działanie kofeiny na zdrowie. Pomimo korzystnej roli kofeiny, dalsze badania są niezbędne do wyjaśnienia molekularnych szlaków sygnałowych, poprzez które działa kofeina.

Sprawdź też: Kofeina od A do Z

Tagi: choroby nerek, kawa a nerki, kofeina, kofeina a nerki, nerki, problemy z nerkami, zdrowe nerki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *