Te zasady odmieniły moje życie i mam nadzieję, że odmienią również Wasze! 😀
1. Jedz 5-6 posiłków dziennie, co 3 h, nie podjadaj pomiędzy!
2. Wyrzuć z diety pszenicę! Ja bym rozszerzyła nawet ten punkt o eliminację glutenu, ale tu są różne teorie. Ja, pomimo, że nie mam celiakli, zrobiłam eksperyment i po miesiącu, a nawet już po tygodniu, czułam sie zdecydowanie lepiej. Polecam również zrobić sobie taki test. Jeśli nie odczujesz różnicy w samopoczuciu, trawieniu, jeśli Twój brzuch nie będzie bardziej płaski, nie porzucaj owsianki na śniadanie, każdy organizm, pamietajmy, że jest inny.
3. Owoce jedz tylko z rana , unikaj ich po godz 12, chyba, że chcesz je spożyć po treningu siłowym w celu uzupełnienia glikogenu.
4. Wywal biały cukier, kup w zamian stewię, erytrol (IG=O!!!) lub do pieczenia ksylitol, UNIKAJ PRODUKTÓW Z DUŻĄ ILOŚCIĄ CUKRU, czytaj etykiety! Często w bardzo niepozornych produktach, tego cukru jest więcej niż w fabryce Willy Wonka.
5. Nie unikaj tłuszczu, ale sięgaj po te zdrowe źródła: olej lniany, mielone siemie lniane (najlepiej sami je mielmy, zachowawy wówczas więcej omega 3), ryby (łosoś), olej kokosowy, orzechy, masło z orzechów nerkowca czy migdałów (najlepsza oczywiścia wersja home made:)). Łykajcie tran, by mieć odpowiednie ilości OMEGA 3 , ale nie przekraczajcie też dziennego zapotrzebowania 1g/dzień. Ja polecam Fish Oil
6. Pij wodę min 2-3 litry.
7. Ogranicz nabiał. Człowiek jest jedynym ssakiem, który pije mleko nie swojego gatunku;) Unikaj laktozy, większość ludzi ma problem z jej trawieniem, szczególnie kobiety. Mleko krowie zamień na najmniej kaloryczne migdałowe lub z quinoa (bez cukru). Można spożywać masło Ghee (klarowane) i twaróg, które nie zawierają laktozy, albo posiadają jej śladowe ilości. Oba te produkty są dobre na naszą florę bakteryjną. ALE uwaga twaróg wybierajmy tylko ten w ekosklepach, w papirusie na wagę, który nie ma dużego okresu ważności. Niestety te tańsze "twarogi", poddawane są specjalnym procesom termicznym, które fakt przedłużają termin spożycia, ale skutecznie pozbywają ich kultur bakterii.
8. Jedz węgle, ale te zdrowe, nie modyfikowane : kasza jaglana, ryż, fasola, quinoa, amarantus ..KUKURYDZA OUT! Nie przesadzajmy z ilością spożywanych posiłków z węglowodanów przetworzonych, które mają znacznie wyższy indeks glikemiczny. Unikaj gotowych musli, płatków fitness (z fitnessem nie mają nic wspólnego). Poza tym sami mielcie płatki na mąkę, a zamiast produktów błyskawicznych wybierajcie zwykłe.
9. Nie bójcie się soli, ale wybierzcie tą zdrowszą, np himalajską. Oczywiście wszystko jemy z umiarem;)
10. Na redukcji nie musicie rezygnować ze słodyczy:) Wystarczy w przepisie podmienić parę składników na zdrowszą alternatywę i stosować się do poprzednich 9 punktów:D. W łatwy sposób można zrobić chociażby swoją czekoladę, bazując tylko na dozwolonych produktach:) : olej kokosowy, kakao, ksylitol, masło orzechowe i dowolny dodatek typu jagody goji, orzechy. Olej z masłem rozpuszczamy w rondelku (2 łyżki oleju i łyżeczka masła) , mieszamy z resztą składników (łyżka kakao, 1 łyżka ksylitolu, ale próbujcie własnych proporcji), wlewamy do foremki i do lodówki na godzinkę:). Takich przepisów jest masę na Internecie. Ja na łamach tego blogu, podzielę się z Wami moimi ulubionymi, również mojego autorstwa, które udostępniam na moim kulinarnym blogu i Instagramie:) Buziaki:* <3
Karola Kocięda
Powiązane artykuły
4 Comments
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Ciekawostki
Bifidobacterium – właściwości, działanie i rodzaje
Wiele środowisk w organizmie człowieka jest zasiedlanych przez zróżnicowane mikroorganizmy. Ludzki przewód pokarmowy jest wyścielony przez około tysiąc gatunków bakterii….
Czym są prebiotyki i czy warto je stosować?
Zbilansowana dieta polega nie tylko na przyjmowaniu posiłków zawierających makroskładniki, jak węglowodany, białka i tłuszcze. Aby zapewnić odpowiednio wysokie wchłanianie…
Arabinogalaktan na poprawę odporności. Co warto o nim wiedzieć?
Naturalne immunostymulatory to środki pochodzące z bakterii, grzybów lub roślin, które wspomagają prewencję oraz leczenie chorób zakaźnych, pomagają w niedoborach…
Kuloodporna kawa – sprawdź czy robisz ją dobrze
Kawę często kojarzymy z porannym rytuałem, który rozpoczyna nasz dzień. Dla wielu osób jest to niezbędny element codziennej rutyny. Jednak…
Maksymalna pompa mięśniowa
Właśnie rozpoczynasz przygodę z treningiem na siłowni, czy może jesteś doświadczonym zawodnikiem szukającym sposobów na optymalizację swojego treningu? Bez względu…
Posiłek potreningowy – najważniejszy w ciągu dnia?
W świecie fitness upowszechniło się takie przekonanie, które głosi, iż posiłek potreningowy jest najważniejszym posiłkiem jedzonym w ciągu całego dnia….
Strength & Conditioning – co to w ogóle jest?
Strength & Conditioning, czyli w wolnym tłumaczeniu siła i kondycjonowanie – co to w ogóle jest za dziedzina nauki i…
Długotrwały trening aerobowy a poziom testosteronu u mężczyzn
Jednym z fizjologicznych systemów organizmu, który jest niezwykle wrażliwy na stres związany z wykonywanymi systematycznie ćwiczeniami fizycznymi jest układ hormonalny….
[…] pamiętajmy, by ogólnie wodę spożywać dziennie od 2-3 litrów, o czym pisałam przy okazji TEGO […]
[…] robimy przysiady, układamy plany żywieniowe, przestrzegamy zasady czystej michy, liczymy skrupulatnie BTW, gotujemy nasze posiłki, suplementujemy . O ile mamy […]
[…] głównie sprzedawanych na wagę, o niestety wyższej cenie, o czym już pisałam przy okazji TEGO […]
[…] masę błędów treningowych i żywieniowych (polecam przeczytać poprzednie artykuły: 1 i 2). Zapominając o górnych partiach, często robimy sobie krzywdę, ponieważ zaburzamy proporcje […]