#20 Badania suplementów – MZ-Store Isolate

Jakub Kola

Kupując odżywkę białkową ufamy informacjom zawartym w opisie produktu na stronie internetowej lub zerkamy na etykietę, aby upewnić się ile w nim białka. Jak powszechnie wiadomo etykieta przyjmie wszystko, jednak od pewnego czasu weryfikujemy zawartość naszych produktów. Potwierdzenie ilości wartościowego białka to wysoki wyznacznik jakościowy dla odżywek białkowych, w tym przypadku pod lupę wzięliśmy izolat marki własnej.

Po co nam białko?

Białko jest najbardziej kluczowym składnikiem w naszej żywności. Są diety które wykluczają całkowicie węglowodany, lub w dużej części ograniczają tłuszcze. Jednakże w przypadku każdej diety mającej na celu poprawić zdrowie i kompozycję naszego ciała, sugeruje się utrzymanie, lub wręcz zwiększenie ilości spożywanego białka (nie licząc diety w przypadku zaburzeń nerek, które muszą być ubogie w białko).

Białko jest podstawowym budulcem naszych tkanek, odgrywa ogromną ilość funkcji, których niesposób w krótki sposób wymienić. Można z ogromną pewnością powiedzieć że bez białka dobry stan naszego zdrowia jest wręcz niemożliwy do osiągnięcia.

Dlaczego warto wybrać izolat?

Odżywki białkowe są często polecane jako ciekawy sposób na urozmaicenie swojej diety, w zdrowy i smaczny sposób. Są one bardzo uniwersalne - mogą być podstawą posiłku (jako na przykład shake białkowy), lub dodatkiem do wielu potraw (na przykład jako dodatek do mąki przy wypieku ciast, czy naleśników). W każdym przypadku nie tylko zwiększamy nasze dzienne spożycie białka, ale i zwiększamy walory smakowe naszych potraw.

Jednakże dlaczego w ogóle warto wybrać izolat białek serwatkowych, który często jest droższy od zwykłych koncentratów, a na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od nich? Diabeł tkwi w szczegółach, a dokładnie w stopniu czystości surowca.

W przypadku koncentratów musimy zgodzić się na niepotrzebny dodatek tłuszczy i węglowodanów. Oczywiście są koncentraty lepsze i gorsze, jednakże zawsze zawierają one nieco tych składników, przez mniejszy stopień ich oczyszczenia niż w przypadku izolatów. Często wyklucza to też ich użycie w przypadku alergii na cukier mleczny - laktozę.

W przypadku izolatu białek serwatkowych pomijamy ten problem - przez lepsze oczyszczenie surowca (serwatki) uzyskujemy produkt zwierający pomijalną wartość tłuszczy i węglowodanów, przez co wykazuje on lepszą przyswajalność, oraz większą ilość białka na porcję produktu co w rezultacie zwiększa efektywność suplementacji. Izolaty pozwalają również ludziom unikających laktozy cieszenie się z korzyści suplementacji odżywkami białkowymi.

MZ Store Isolate

Jako sklep, ręczymy swoją renomą za jakość naszych produktów. W żadnym wypadku nie możemy sobie pozwolić na oszczędności które mogłyby negatywnie wpływać na satysfakcję naszych odbiorców. Dlatego regularnie badamy nasze produkty, w celu potwierdzenia ich jakości i zgodności zawartości opakowania z jego etykietą.

Podobnie zrobiliśmy z naszym nowym izolatem białek serwatkowych - MZ Store Isolate, którego badanie przedstawiamy poniżej.

MZ Store Isolate - badanie

MZ Store Isolate - badanie produktu
MZ Store Isolate - badanie produktu
MZ Store Isolate - badanie produktu
MZ Store Isolate - badanie produktu

Podobnie jak do tej pory, nie było zaskoczenia. Produkt zawiera deklarowane na etykiecie oraz zgodne z certyfikatem surowca ilości protein.

Etykieta produktu MZ Store Isolate
Etykieta produktu MZ Store Isolate

Podsumowanie

Powyższe badanie udowadnia najwyższą jakość naszego izolatu. Zatem jeśli poszukujesz efektywnej odżywki białkowej, opartej na wysokooczyszczonym z tłuszczy i węglowodanów izolacie białek serwatkowych, w jednym z 5 wyjątkowych smaków - Mango, Piernik, Czekolada, Biała Czekolada lub Śmietanka - w przystępnej cenie, MZ Store Isolate powinien zająć miejsce w Twojej kuchni!

 

Tagi: izolat, izolat bez laktozy, izolat białek serwatkowych, izolat białka, mz store, mz store isolate

Jeden komentarz

  1. Avatar

    W końcu profesjonalne podejście do supli! Konkrety – super!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *