Ranking odżywek białkowych

O potrzebie regularnego spożywania wysokiej jakości białka, zwłaszcza przez osoby uprawiające sporty siłowe, a także pragnące "dorobić się" imponującej sylwetki, nie trzeba nikogo, w tym przede wszystkim wymienione osoby, przekonywać.


Białko i kompozycja ciała

Za jedno z najbardziej wartościowych z punktu widzenia osiągnięcia tych celów, uchodzi białko serwatkowe i rzeczywiście za takie należy je uznać i gorąco polecać.

Oczywiście, z tego też względu spotkać się można z niezwykle bogatą ofertą rynkową dotyczącą preparatów zawierających ten rodzaj białka.

Wybór ten potrafi wpędzić w nie lada zakłopotanie, co sprawia, że z chęcią sięgamy po różnego rodzaju rankingi, które wartościują te preparaty.

Zadanie poniższego rankingu nie jest inne, również i on ma pomóc Wam w sięgnięciu po odżywki, które możecie spożywać z pełnym przekonaniem, co do ich jakości – rozumianej przede wszystkim jako wysoka skuteczność i bezpieczeństwo.

W naszym rankingu, w odróżnieniu od wielu innych propozycji, spotkacie się jedynie z rekomendacją 4 produktów – stanowiących absolutną czołówkę, co potwierdza m.in. ich popularność wśród konsumentów.

Zanim jednak przejdziemy do ich prezentacji, polecamy Wam zapoznać się opisem tego, czym jest białko serwatkowe.

Białko serwatkowe

Białko serwatkowe (proteiny z mikrofiltracji mleka krowiego) stanowią ok. 20% białka mleka. Charakteryzują się one składnikami aktywnymi biologicznie, przede wszystkim aminokwasami egzogennymi, BCAA, lizyny oraz EAA, a ponadto beta-laktoglobuliną (36%), alfa-laktoalbuminą (20%), immunoglobuliną (10%). Magazynują one retinol i żelazo w komórkach, stymulują poziom flory bakteryjnej. Stosowanie preparatów z białkiem serwatkowym zalecane jest we wszystkich niemal dyscyplinach sportowych, a przede wszystkim przedstawicielom sportów siłowych i kulturystom jako uzupełnienie diety w wysokojakościowe białko, szczególnie okołotreningowo. Dostępne jest ono w postaci czystych koncentratów, hydrolizatów i izolatów, a także jako składnik odżywek (batonów proteinowych, odżywek węglowodanowo-proteinowych czy posiłków typu MRP).

Dlaczego suplementy białkowe są zdrowe?

Białka są najważniejszą częścią naszej diety (którą omówiliśmy i potwierdziliśmy w poprzednich artykułach). Wykazują wiele funkcji.

 • Białka transportują substancje w naszym organizmie
 • Białka są odpowiedzialne za naszą odpowiedź układu odpornościowego
 • Białka są kluczowe w procesie wzrostu masy mięśniowej
 • Białka biorą udział w naszym metabolizmie energetycznym
 • Białka biorą udział w tworzeniu neuroprzekaźników
 • Białka zużywają najwięcej energii do przemiany naszego metabolizmu, w rezultacie zwiększając wydatek energetyczny. Dlatego zaleca się zwiększone spożycie podczas odchudzania.

I wiele, wiele więcej. Praktycznie na każdym etapie naszego biometablizmu, w jakiś sposób występuje rola białka. Dlatego musimy utrzymać odpowiednie spożycie białka, więc nie powinno być ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie.

Suplementy białkowe pozwalają nam na zwiększenie spożycia białka w zdrowy i smaczny sposób. Mamy garść przepisów, które zawierają białka serwatkowe, można je pić z wodą lub mlekiem. Istnieje mnóstwo pomysłów na włączenie ich do naszego planu diety. Jaki jest twój ulubiony sposób używania suplementów białkowych w swojej diecie?

Dlaczego suplementy białkowe są złe?

Suplementy białkowe nie są złe, jeśli nie masz poważnych problemów z nerkami i układem moczowym. W takim przypadku nadmierna ilość białka nie może być filtrowana przez nefrony i mogą uszkodzić ujścia dróg moczowych. W takim procesie możesz także stracić białka, które są nieszkodliwe dla twojego meteabolizmu.

Drugi przypadek, w którym suplementy białkowe mogą być szkodliwe, dotyczy fenyloketonurii (PKU). W tym konkretnym przypadku, krótko mówiąc, organizm nie radzi sobie z metabolizmem jednego z aminokwasów aromatycznych - fenyloalaniny. Nadmierne przechowywanie w naszym organizmie, szczególnie w obszarze mózgu, powoduje jego uszkodzenie, prowadząc do wielu poważnych uszkodzeń układu nerwowego. Niemniej jednak jest to rzadka choroba, która nie może być nieleczona, więc - jeśli masz fenyloketonurię, musisz o tym wiedzieć.

Jeśli nie wykazujesz żadnych objawów takich chorób - suplementy białkowe są całkowicie bezpieczne i mogą być z powodzeniem stosowane w planie diety.

Jak powstają suplementy białkowe?

Konkretny sposób przetwarzania białka na proszek białkowy jest raczej specyficzny i zależy od jakości produktu źródłowego. Niemniej jednak, gdybyśmy musieli nakreślić część zamienną tych procesów, byłoby to następujące:

 • Surowiec (serwatka, rośliny) jest akceptowany i sprawdzany przez producenta w kategoriach (zawartość białka, wilgotność, możliwe zanieczyszczenie i zawartość szkodników, itp.). W tym momencie producent decyduje, czy surowiec powinien zostać przetworzony, czy odesłany.
 • Surowiec jest dokładnie oczyszczany i standaryzowany w celu uzyskania ewentualnych mieszanek z innymi partiami materiału.

Teraz musimy odróżnić proces w zależności od głównego surowca:

 1. Pod względem serwatki - serwatka jest suszona. Najczęściej stosowanym procesem odwadniania serwatki jest suszenie rozpyłowe ze względu na jego skuteczność. Taki proces jest jednak stosowany w tańszych białkach serwatkowych. Bardziej jakościowa metoda koncentracji białka to ultrafiltracja - jest to najbardziej naturalny i nieinwazyjny proces, w którym białka serwatki są skoncentrowane ze względu na różnice stężeń między półprzepuszczalną membraną. Po jednej stronie membrany pozostaje woda z innymi związkami zawartymi w serwatce bez białek, gdy po drugiej stronie membrany mamy nasze filtrowane białka, których jakość jest taka sama jak jakość natywnego białka serwatkowego!
 2. W odniesieniu do roślin - najczęściej, białka są ekstrahowane wodą z roślin, lub sok roślinny jest wyciskany i odwadniany podobnie jak w przetwarzaniu serwatki.
 • W rezultacie otrzymuje się surowy suplement serwatki / białka roślinnego, który następnie jest ponownie oczyszczany, a następnie analizowany pod kątem zawartości makro i mikroelementów.
 • Na koniec, kiedy jesteśmy pewni, że nasz produkt jest najwyższej jakości - pakujemy go i wysyłamy do klientów!

Rodzaje suplementów białkowych

Możemy wyróżnić trzy główne sposoby grupowania suplementów białkowych:

 • Białka zwierzęce
 • Białka roślinne
 • Białka syntetyczne

Białka zwierzęce

Tutaj możemy przedstawić rodzaje suplementów białkowych na podstawie pochodzenia surowca:

Białka mleka
Białka serwatkowe:

 • Koncentrat białek serwatkowych
 • Izolat białka serwatkowego
 • Hydrolizat białka serwatkowego

Białka kazeinowe:

 • Kazeinian wapnia
 • Micelarna kazeina

Białko wołowe

Białka jaja

Białka mleka - białka serwatki

Najbardziej popularna, skuteczna i efektywna cenowo forma suplementów białkowych, w której możemy wyróżnić trzy typy:

 • Koncentrat białka serwatkowego - około 70% zawartości białka. Najtańsza forma białka serwatkowego o stosunkowo wysokiej zawartości innych nieszkodliwych substancji laktozy i tłuszczu. Sugerujemy sięgnięcie po te, jeśli jesz tyle proszku białkowego, że jesteś całkowicie pewien, że jego skutki uboczne nie mają na ciebie wpływu.
 • Izolat białka serwatkowego - około 80% zawartości białka. Najlepszy wybór jakości dla osób poszukujących optymalnego wyboru. Jeśli nie wiesz, które białko wybrać - wybierz izolat białka serwatki!
 • Hydrolizat białka serwatkowego - około 90% zawartości białka. Najwyższe i najczystsze białko serwatkowe, które ma najwyższą biodostępność, szybkość trawienia i rozpuszczalność. I najdroższy z tych powodów!

Białka mleka - kazeina

Kazeina jest rodzajem kontrowersyjnych białek. Z jednej strony trawi najdłużej, więc jest doskonałym wyborem na obiad lub posiłek tuż przed snem. Z drugiej strony, kazeina może być przyczyną rozległego rozstroju żołądka i istnieje wiele doniesień o wysokiej populacyjnej alergii na białka kazeiny. Dlatego sugerujemy najpierw przetestowanie niektórych suplementów kazeiny przed zakupem dużej puszki! Istnieją dwa główne typy białek kazeinowych stosowanych w suplementach białkowych:

 • Kazeinian wapnia - to kompleks problemu wapnia i kazeiny, jak sama nazwa wskazuje. Ze względu na zawartość wapnia jego biodostępność jest wyższa, a także zwiększa spożycie wapnia
 • Kazeina micelarna - kazeina micelarna jest postacią wysoko rozdrobnionych białek kazeiny. Ze względu na mniejszy rozmiar związków, jego biodostępność jest wyższa niż typowych suplementów białkowych

Białko wołowe

Kontrowersyjne jest również białko wołowe. Na pierwszym znaku myślimy, że „Wołowina jest droga, prawda? Więc musi być dobra i znacznie lepsza niż serwatka, prawda?” Źle.

Suplementy białek wołowych przygotowywane są głównie z kolagenu wołowego. Kolagen, mimo że ma korzystny wpływ na poprawę naszej skóry i jakości układu kostnego, jest raczej mało biodostępnym białkiem o niskiej zawartości najważniejszych aminokwasów - BCAA. Jego rozpuszczalność jest również znacznie gorsza niż w innych typach białek. Sugerujemy skupienie się na innych rodzajach białek!

Białko jaja

Z drugiej strony mamy świetny materiał na suplement białkowy. Białko jaja odnosi się do standardów WHO, najbliższego białka do idealnego białka pod względem składu aminokwasów. Niestety, ciężko też zobaczyć suplement białka jaja w niskiej cenie. Niemniej jednak, jeśli szukasz doskonałej jakości odżywki białkowej, z czymś innym niż serwatka, białko Jajko powinno być Twoim wyborem!

Suplementy białek roślinnych

Suplementy roślinne staja się coraz bardziej popularne i pożadane. Taka tendencja jest wymuszana przez klientów zmieniających dietę na wegetariańską. Dlatego suplementy białkowe z nowych rodzajów roślin, warzyw i owoców można zobaczyć niemal codziennie.

Moglibyśmy powiedzieć tylko jeden - jeśli jesteś weganinem - każdy suplement białka roślinnego będzie dobrym wyborem do uzupełnienia białka w diecie, co może być problematyczne, szczególnie na początku podróży z taką dietą. Niemniej jednak sugerujemy raczej suplementy, które nie są wykonane z soi. Nie, że wiele gatunków soi jest zmodyfikowanych genetycznie, ponieważ GMO ma absolutną rację (w oparciu o naszą aktualną wiedzę). Niemniej jednak soja może być przyczyną niektórych zakłóceń w Twoim systemie hormonalnym, dlatego proponujemy inne suplementy białka roślinnego.

Suplementy białek syntetycznych

Jeśli chodzi o syntetyczne suplementy białkowe, należy wspomnieć, że preparaty takie jak te są prototypami i nie zostały jeszcze przetestowane i wprowadzone na rynek światowy. Syntetyczne suplementy białkowe to suplementy białkowe wykonane ze specjalnie przygotowanej kompozycji białek i aminokwasów, stworzone przez genetycznie zmodyfikowaną bakterię (głównie szczepy probiotyczne). To przyszłość, ponieważ dzięki takiemu podejściu możemy stworzyć suplementy białkowe bez niczego . Najwyższe możliwe trawienie? Brak fenyloalaniny dla osób cierpiących na fenyloketonurię? Specyficzna modyfikacja białek i aminokwasów dla dodatkowych działań wewnątrz naszego organizmu? Wszystkie te rzeczy tkwią w syntetycznych suplementach białkowych.

Kiedy należy przyjmować suplementy białkowe?

Nie ma jednego konkretnego czasu przyjmowania suplementów białkowych. Możesz je pić w dowolnym momencie!

Niemniej jednak większość korzyści możemy uzyskać w dwóch przypadkach:

 1. Po treningu - dodatkowa porcja białek, zwiększy regenerację mięśni i tempo wzrostu.
 2. O poranku na śniadanie - suplementy białkowe jako część śniadania są niesamowitym wyborem, jeśli chcesz, aby twoja sytość pozostała jak najdłuższa. Wiele badań klinicznych wykazało, że śniadanie wysokobiałkowe jest najbardziej wypełnione.

Niemniej jednak - możesz używać suplementów białkowych, kiedy tylko chcesz. Dwie powyższe opcje są po prostu optymalne!

Kto potrzebuje suplementów białkowych?

Aby być całkowicie szczerym - nikt nie potrzebuje suplementów białkowych. Ponieważ jest ... każdy potrzebuje białka!

Białko jest budulcem naszego ciała. Utrzymanie odpowiednio wysokiego spożycia powinno być głównym celem naszej diety. Czasami trudno jest uzyskać odpowiednią ilość białka z całej żywności, na przykład jeśli jesteś na wakacjach lub wyjeżdżasz. Niestety, twoje ciało nie może wyjechać na wakacje bez protein. W takim przypadku suplementy białkowe są doskonałe, ponieważ są łatwe, wygodne i smaczne w użyciu!

Drugą rzeczą jest monotonna dieta. To główny powód oszukiwania i cheat mealów. Suplementy białkowe przełamują tę rutynę. Mleczny shake, w dowolnym smaku, z pewnością pomoże w ścisłym przestrzeganiu diety.

Czy suplementy białkowe zwiększą masę mięśniową?

Suplementy białkowe mogą zdecydowanie pomóc w budowaniu masy mięśniowej. Twoje spożycie białka powinno być wyższe, jeśli chcesz, aby Twoje mięśnie rosły. Niemniej jednak nie zbudują twoich mięśni bez ćwiczeń.

Podstawowymi zasadami budowania mięśni są odpowiednie treningi z dużą ilością bodźców mięśniowych oraz zbilansowana dieta z wyższym poborem kalorii w stosunku do potrzeb kalorycznych i zwiększoną ilością białka. Suplementy białkowe mogą pomóc tylko w ostatnim stanie, reszta zależy od Ciebie.

Suplementy białkowe - działania niepożądane

Czy suplementy białkowe mogą powodować wypadanie włosów?

Nie tylko suplementy białkowe nie powodują wypadania włosów, ale mogą również pomóc we wzroście włosów!

Keratyna (zastrzeżenie - keratyna nie jest kreatyną. Proszę nie mylić tych dwóch rzeczy!) To strukturalne białko, które działa jak budulec naszych włosów. Jeśli chcemy, aby nasze włosy rosły, musimy utrzymać wystarczającą ilość białka, aby nasz organizm syntetyzował białka keratynowe. A te suplementy mogą w tym pomóc!

Czy suplementy białkowe mogą powodować depresję?

Nie zgłoszono przypadków takich efektów suplementów białkowych i nie wierzymy, że kiedykolwiek je zobaczymy. Niewystarczające spożycie białka może powodować objawy podobne do depresji, ponieważ niektóre białka działają jak neuroprzekaźniki, które są kluczowe w sygnalizacji komórek naszego układu nerwowego.

Czy suplementy białkowe mogą powodować raka?

Absolutnie nie. W dzisiejszych czasach możemy spotkać się z pewnego rodzaju obsesją na punkcie rzeczy powodujących raka. Nie powinniśmy panikować przy każdej korelacji składników diety z rozwojem raka, ponieważ mamy bardziej oczywiste rzeczy, które znacznie zwiększają ryzyko, takie jak palenie papierosów, otyłość lub zanieczyszczenie środowiska.

Czy suplementy białkowe mogą powodować bóle głowy?

Nie bezpośrednio. Jedyną wskazówką związaną z suplementami białkowymi i bólami głowy jest to, że zwiększone spożycie białka może być przyczyną zwiększonego zapotrzebowania organizmu na wodę. W rezultacie nieodpowiednia ilość wody może być przyczyną bólu głowy, suchości w ustach i nerwowości.

Czy suplementy białkowe mogą powodować białkomocz?

Zwiększone spożycie białka nie może powodować białkomoczu, jeśli twój układ moczowy jest nienaruszony. Białkomocz to ciężki objaw uszkodzeń nefronów, organów filtrujących mocz. Więc jeśli podejrzewasz białkomocz, natychmiast udaj się do urologa!

Czy suplementy białkowe mogą powodować biegunkę?

Mogą, ale nie z powodu wysokiej zawartości białka, ale raczej przez zawartość innych, nieszkodliwych substancji. Pamiętaj, że suplementy białkowe mogą zawierać takie składniki jak:

 • Laktoza
 • Proszek kakaowy (szczególnie w przypadku smaków czekoladowych)
 • Dodatki do żywności
 • Środki konserwujące
 • Syntetyczne aromaty

Jeśli cierpisz na choroby związane z jelitami, takie jak SIBO lub IBS, rozważ użycie najczystszego i najprostszego suplementu białkowego, bez żadnych dodatkowych substancji. Takim suplementem białkowym jest na przykład MZ Whey bezsmakowy lub Isolate 97% od Extensor.

Czy suplementy białkowe mogą powodować powstawanie kamieni nerkowych?

Kamienie nerkowe są skrystalizowanymi minerałami i solami, które utrzymują się w naszych drogach moczowych, ostatecznie pozostając w nerkach. Głównymi przyczynami kamieni nerkowych są:

 • Nadmierne spożycie wapnia
 • Przesunięcie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu do wyższego zakwaszenia
 • Nadmierne spożycie witaminy D
 • Niewystarczająca ilość wody

Jak widać - nigdzie nie widać białka... bezpośrednio. Zwiększone spożycie białka może powodować delikatne obciażenie organizmu, zwłaszcza jeśli nie lubisz pić z nim więcej wody. Ale jeśli pijesz wystarczająco dużo wody, nie martw się. Suplementy białkowe nie przyczyniają się do powstawania kamieni nerkowych.

Czy suplementy białkowe mogą powodować uszkodzenie wątroby?

Wątroba nie ma szczególnego znaczenia, w bezpośrednim udziale w trawieniu białek. To tylko organ, który detoksykuje twoje ciało, syntetyzuje niektóre niepotrzebne białka i pompuje żółć, co poprawia metabolizm tłuszczów. Tak więc nie ma konkretnych korelacji między spożyciem białka a uszkodzeniem wątroby.

Czy suplementy białkowe są dobre dla zdrowia?

Są zdecydowanie dobre dla zdrowia, jeśli nie można utrzymać właściwego spożycia białek z całej żywności i typowej diety. Pamiętaj jednak o dwóch dolegliwościach, o których wspominamy wcześniej - chorobach dróg moczowych i fenyloketonurii.

Jeśli nie cierpisz na powyższe, suplementy białkowe mogą przynieść więcej korzyści dla twojego zdrowia. Zwiększone spożycie białka poprawia tempo utraty tłuszczu, tempo wzrostu mięśni, poprawia regenerację ciała i skóry oraz poprawia działanie i funkcjonowanie każdego układu ludzkiego organizmu.

Dlaczego warto stosować suplementy białkowe?

Suplementy białkowe dla zwiększenia masy ciała

Kiedy mówimy „przybrać na wadze”, myślimy głównie o zwiększeniu masy mięśniowej, aby poprawić wygląd naszej sylwetki. A suplementy białkowe z pewnością w tym pomogą, ponieważ są bezpośrednio odpowiedzialne za syntezę mięśni. Pamiętaj jednak, że musisz także jeść więcej kalorii niż potrzeba na energię i musisz utrzymywać właściwą rutynę treningową!

Suplementy białkowe, aby schudnąć

Te suplementy są bardziej zalecane w okresie utraty wagi. Czemu? Cóż, aby to uprościć. Aby schudnąć, musimy zmęczyć nasze ciało tak samo, aby zużywać energię z naszych zbiorów tłuszczu. A białka są składnikami odżywczymi, które potrzebują najwięcej energii do metabolizowania (głównie poprzez konieczność delikatnego procesu detoksykacji grup aminowych w cyklu mocznikowym). Dzięki temu wzrasta intensywność naszych procesów termogenicznych, spalamy więcej kalorii, a w rezultacie łatwiej nam stracić nadmiar tłuszczu!

Suplementy białkowe do budowy mięśni

Jak wspomnieliśmy w sekcji dotyczącej przyrostu masy, te dwie rzeczy wymienne. Suplementy białkowe pomogą w budowaniu mięśni, jeśli jesteś świadomy, a także zależy Ci na swojej diecie i planie treningowym.

Suplementy białkowe do budowy beztłuszczowej masy mięśniowej

Musimy mieć świadomość, że budowanie mięśni jest naturalnie związane z przybieraniem na wadze. I nie ma sposobu na uzyskanie tylko mięśni. W procesie uzyskiwania beztłuszczowej masy mięśniowej zdobędziemy także trochę wody, tłuszczu i nasycimy nasze mięśnie i wątrobę glikogenem. Aby przesunąć tę równowagę do budowania możliwie najbardziej beztłuszczowej masy mięśniowej, musisz przestrzegać następujących zasad:

 • Nadwyżkę kalorii ustal starannie. Nie może być zbyt wysoka, bo zyskasz więcej wody i tłuszczu, a jednocześnie nie może być zbyt niska, ponieważ nie zbudujesz nawet grama mięśni przez niedostateczne spożycie kalorii
 • Dbaj o czystość swojej diety. Jedz bez względu na swój apetyt, ponieważ „musisz jeść więcej”.
 • Trenuj i utrzymuj progresję wagi. Twoje mięśnie muszą mieć powód do wzrostu!
 • Trzymaj się z dala od tytoniu, alkoholu i imprez nocnych. Te z powodzeniem spowolnią proces budowania mięśni.

Porównanie odżywek białkowych z innymi produktami

Suplementy białkowe a jedzenie

Jedzenie jest zawsze lepsze. Byłoby to bardzo wygodne, gdybyśmy mogli utrzymać prawidłowe spożycie każdego mikro i makroelementu potrzebnego w naszej diecie. Niestety nie zawsze jest to możliwe.

Przyjrzyjmy się bliżej typowemu sugerowanemu spożyciu białka w diecie skoncentrowanej na utracie wagi. Tutaj zawsze zalecamy 2 gramy lub białka na każdy kilogram wagi. Tak więc, to jest między 150-200g białka. Czasami ciężko i zbyt monotonnie jeść pół kilo piersi kurczaka. A oto suplementy białkowe na ratunek. Wystarczy wymieszać jedną lub dwie miarki proszku z wodą, a otrzymasz szybki posiłek zawierający 20-30% zalecanego dziennego spożycia białka. To takie proste!

Suplementy białkowe a mięso

Mięso jest zawsze preferowanym źródłem białka. Ale, jak już wcześniej wspomnieliśmy, są takie sytuacje, w których po prostu nie możemy jeść mięsa tyle ile chcemy. Na przykład, jeśli jesteśmy na wakacjach, wyjeździe służbowym lub po prostu mamy za mało czasu. Wtedy suplementy białkowe mogą być wspaniałym zamiennikiem mięsa.

Suplementy białkowe a aminokwasy

Pomiędzy tymi dwoma mogą wystąpić pewne nieporozumienia, ponieważ białka są w rzeczywistości aminokwasami! Czy jest jakaś różnica między tymi dwoma?

Cóż, jeśli użyjemy pewnych specyficznych aminokwasów (na przykład leucyny w celu poprawy syntezy białek mięśniowych), to nasz organizm może je bardziej swobodnie wchłaniać. Jeśli uzupełniamy cały proszek białkowy, w naszym przewodzie pokarmowym występuje duża ekscesja aminokwasów i jest on losowy, który zostanie wykorzystany, a który będzie metabolizowany w cyklu mocznikowym (nie biorąc pod uwagę pewnych niedoborów aminokwasów, a następnie tych zostanie wchłonięty w pierwszej kolejności).

Tak więc, jeśli chodzi o konkretne korzyści aminokwasów, użyj ich jako oddzielnych suplementów. Jeśli zależy ci tylko na zwiększeniu spożycia białka, nie krępuj się używać proszków białkowych.

Z czym połączyć suplementy białkowe?

Suplementy białkowe z żelazem

Warto połączyć te dwa. Żelazo jest przechowywane w naszym organizmie w postaci ferrytyny - białka. Jak widać, białka są potrzebne do tworzenia formy ferrytyny, a żelazo jest potrzebne do wypełnienia formy. W takim przypadku masz całkowitą pewność, że Twój organizm jest całkowicie bezpieczny przed niedoborami żelaza!

Suplementy białkowe ze sterydami

Naprawdę trudno powiedzieć o tej kombinacji. W przypadku przyjmowania sterydów, suplementy białkowe z pewnością pomogą w utrzymaniu i zwiększeniu masy mięśniowej w naszym organizmie. Pomogą także w pobudzeniu naszego układu odpornościowego (co czasami stanowi problem w czasie cyklu) i zapobiegają katabolizmowi mięśni.

Suplementy białkowe z kreatyną

Kreatyna dobrze pasuje do prawie każdego dodatku, a także do preparatów białkowych. Ma tak wiele zalet i tak mało sprzeczności, że należy zawsze dodawać kreatynę do suplementacji.

Suplementy białkowe z leucyną

Omówiliśmy to już częściowo w „Suplementy białkowe a aminokwasy”. Leucyna jest naturalną częścią suplementów, ponieważ aminokwasy są budulcem białek. Niemniej jednak, jeśli zależy ci bardziej na korzyściach dla leucyny niż na zwiększonym spożyciu białka, powinieneś skupić się na stosowaniu suplementów leucyny z dala od posiłków o wysokiej zawartości białka.

Odżywki białkowe – ranking suplementów

1
MZWhey to odżywka białkowa składająca się z dwóch rodzajów białek, o różnej kinematyce wchłaniania. Izolat białka serwatki oraz koncentrat białka serwatkowego sprawiają, że produkt można nazwać białkiem kompletnym. Ta odżywka białkowa zapewnia odpowiednie odżywienie mięśni oraz stymulacje procesów anabolicznych. Jest to jedno z nielicznych białek na rynku, które może się pochwalić szczegółowym aminogramem z niezależnego laboratorium. Skład MZWhey bez tajemnic - ile jest białka w białku.
2
100% Whey Gold Standard to światowej klasy odżywka białkowa. W swoim składzie zawiera aż cztery źródła białka, dzięki czemu masz pewność, że przyjmujesz produkt charakteryzujący się pełnym profilem aminokwasowym, zróżnicowanym czasem wchłaniania oraz wysoką zawartością aminokwasów rozgałęzionych BCAA oraz glutaminy i jej prekursorów.
3
Iso Whey Zero jest najwyższej jakości, czystym izolatem białek serwatkowych (WPI), słodzony jest stewią i nie zawiera dodatku cukru. Zapewnia prawidłowy przebieg procesów metabolicznych przy zwiększonym wysiłku fizycznym i zwiększonym spożyciu białek. Izolaty białek serwatkowych charakteryzują się najwyższą wartością odżywczą spośród wszystkich białek pokarmowych.
4
Produkt Whey Protein Complex 100% to specjalnie opracowany matrix białkowy- ultrafiltrowanego koncentratu białek serwatkowych WPC instant oraz zaawansowanego technologicznie izolatu białek serwatkowych WPI-CFM w formie instant.

Sprawdź też: Najlepsze preparaty witaminowe!

16 komentarzy

 1. Avatar

  Jeśli już mowa o białeczku Trec to zapraszam do skorzystania z promocji na popularne białka firmy Trec. Np. Trec Whey 100 – 1500g kosztuje 97,75 PLN.

 2. Avatar

  Hej. Zastanawiam się czy jest coś takiego jak białko dla biegaczy? Raz w tygodniu chodzę na siłownię, w pozostałe dni biegam i potrzebuję czegoś na wzmocnienie.

 3. Avatar

  A ja bym chciała izolat białka,to co polecacie? 🙂

 4. Avatar

  A co możecie powiedzieć o tych odżywkach https://www.pbc24.pl/pol_m_PRODUKTY_Odzywki-i-suplementy_Odzywki-bialkowe-384.html Czy one będą dobre dla początkującej jako uzupełnienie diety podczas ćwiczeń? W jakich ilościach najlepiej je pić, żeby nie przedobrzyć od razu na starcie?

 5. Avatar

  Witam,
  czy stosując białko tylko po treningu, w dni bez treningu ewentualnie 1 porcja na ‚dopchanie’ czy jest sens inwestować w izolat? Zazwyczaj pije białko w szatni a niecałą godzinę później jem posiłek potreningowy. Brałem już kiedyś izolat, nie czułem róźnicy, chciałbym się dowiedzieć jak to wygląda na dłuższa skale?

 6. Avatar

  Witam, jaka opinia o produktach marki kfd (białko, bcaa)

 7. Avatar

  Jaki produkt powinienem kupić przy nietolerancji laktozy i białka odzwierzęcego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *