Popularne artykuły

Cacao vs. Cocoa – to samo, a jednak zupełnie co innego!
Ciekawostki kulinarne

Cacao vs. Cocoa – to samo, a jednak zupełnie co innego! 

Kiedy nasze kubki smakowe domagają się czekolady – mamy wiele możliwości, aby je zaspokoić. Czekoladę możemy dostać pod setkami (jeśli nie tysiącami!) różnych smaków, form i rodzajów. Jest ona dostępna w postaci cukierków, napojów, batoników, pralinek. Może mieć formę płynną lub stałą. Bywa słodka, słona, gorzka, a nawet ostra!

Dzisiaj skupimy się jednak na sproszkowanej wersji tego uwielbianego przez wszystkich smakołyku.

Postaramy się przybliżyć Wam Cocoa oraz Cacao i odpowiedzieć na kilka nurtujących Was pytań, a przede wszystkim na te, które od razu ciśńą się na usta:

Czym te dwa produkty właściwie się różnią i który z nich jest zdrowszy?

Cocoa i Cacao bardzo często są ze sobą mylone. Nic dziwnego, nawet ich nazwy są bardzo zbliżone. Jednak różnią się od siebie zasadniczo. Zarówno pod względem smaku jak i wartości odżywczych, a także ceny.

Jeśli macie wątpliwości, który z tych produktów jest wart zakupu – za chwilę postaramy się je rozwiać.

Cacao (SUPERFOOD):

Cacao to najczystsza forma czekolady, którą można konsumować, co oznacza, że jest ona maksymalnie surowa i znacznie mniej przetworzona niż proszek kakaowy lub słodycze czekoladowe. Uważa się, że Cacao jest najbogatszym źródłem antyoksydantów spośród wszystkich produktów spożywczych, a także najbardziej obfitym źródłem magnezu. Nieźle, prawda?

Drzewo kakaowe, znane także jako Theobroma Cacao, wytwarza owoce kakaowca, które należy rozbić w celu wydobycia ziaren kakaowych. Ziarna kakaowca można przetworzyć na kilka różnych sposobów.

Masło kakaowe jest najtłustszą częścią owocu i stanowi zewnętrzną podszewkę wewnątrz pojedynczego ziarna kakaowego. Ma białą barwę i bogatą fakturę, przypominającą białą czekoladę, zarówno w smaku jak i w wyglądzie.

Masło kakaowe jest usuwane z nasion podczas produkcji, a pozostałą część z owoców stosuje się do wytwarzania surowego proszku kakaowego.

Nasiona Cacao w formie przekąski to po prostu ziarna kakaowca, które zostały posiekana w jadalne kawałki, podobnie jak czekoladowe chipsy bez dodatku cukrów i tłuszczów. Cacao zawierają wszystkie włókna, tłuszcze i składniki odżywcze, które mają w sobie ziarna.

Pasta Cacao powstaje poprzez podgrzanie ziaren kakaowca i stopienie ich. Można jej używać np. w wegańskich deserach lub jako samodzielną przekąskę! Uwierzcie, jest przepyszna!

Proszek kakaowy zawiera więcej błonnika i kalorii niż kakao w proszku, ponieważ więcej składników odżywczych z całego ziarna pozostaje nienaruszone. Cacao jest doskonałym źródłem tłuszczy jednonienasyconych, tłuszczów nasyconych, witamin, minerałów, błonnika, naturalnych węglowodanów i białka.

Cocoa:

Kakao (Cocoa) jest terminem odnoszącym się z reguły do podgrzanej, płynnej formy Cacao. Zazwyczaj Cocoa kupuje się w formie sproszkowanej.

Chociaż Cocoa może wydawać się gorszym wyborem od surowego kakao, to wcale nie musi tak być! Wystarczy, że podczas zakupów dokładnie przyjrzysz się etykiecie i zdecydujesz się na produkt bez dodatku cukru i tłuszczów mlecznych.

Proszek Cocoa wytwarzany jest podobnie do Cacao, ale jest poddawany wyższej temperaturze podczas obróbki. Co zaskakujące, nadal zachowuje dużą ilość przeciwutleniaczy i jest doskonały dla serca, skóry, ciśnienia krwi, a nawet może obniżać poziom stresu!

Jeśli kupisz proszek kakaowy, upewnij się, że kupujesz zwykły proszek kakaowy, a nie mieszanki kakaowe, które często zawierają cukier.

Kakao Holenderskie (ciemne kakao) to proszek, który został przetworzony za pomocą alkalizowanego roztworu, co czyni go mniej kwaśnym i znacznie bogatszym, głębszym w smaku.

Proszek kakaowy jest bogatym źródłem błonnika, ma mało tłuszczu i ma też sporo białka.

Korzyści zdrowotne ukryte w ziarnach kakaowca:

- działanie przeciwzapalne,

- zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby Alzhamiera,

- właściwości neuroprotekcyjne,

- redukują stres (obniżając poziom kortyzolu),

- poprawiają funkcję wątroby.

Choć surowe kakao jest najbardziej pożywną formą, większość badań dotyczących zdrowia obejmuje dotychczas spożycie kakao lub czekolady, a nie surowego kakao. Ale wyniki są nadal bardzo pozytywne. Wydaje się, że duża ilość korzyści żywieniowych i zdrowotnych jest zachowana po przetworzeniu. Naszym celem jest znalezienie czekolady, która jest tak minimalnie przetworzona, jak to możliwe, ale nadal smakuje dobrze.

Wybierz czekoladę z zawartością kakao 70 procent lub więcej. Im wyższy procent kakao, tym niższy odsetek cukru.

Większość czekoladek kupowanych w sklepach ma w składzie złe oleje i dodatki i zachowuje mniej wartości odżywczych niż ręcznie robiona lub domowa czekolada, ponieważ kakao zostaje podgrzane i wyrafinowane.

Na co trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu:

  • Typ słodzika: Nie tylko należy wybrać czekoladę o niskiej zawartości cukru, ale także sprawdzić, jaką formę cukru zawiera. Miód jest czasem używany do słodzenia surowych produktów czekoladowych, co jest znacznie lepszą opcją niż rafinowany cukier. Wiele tak zwanych czekoladek "bez cukru" zawiera w istocie agawę, która wynosi do 90 procent fruktozy. Fruktoza odwróci niektóre z pozytywnych zalet czekolady. Na przykład fruktoza rozkłada się na wiele odpadów, które są szkodliwe dla organizmu, z których jeden jest kwasem moczowym, a kwas moczowy podnosi ciśnienie krwi. Staraj się unikać proszków kakaowych, które zawierają szkodliwy aspartam .
  • Ziarna modyfikowane genetycznie: Wybierz produkty czekoladowe, które są certyfikowane ekologicznie, aby upewnić się, że nie są one genetycznie zmodyfikowane (GE). Większość czekolady dzisiaj (nawet ciemna czekolada) to GE, niestety. Warto również sięgać po produkty fair-trade.
  • Rodzaj tłuszczu: zawartość tłuszczu w czekoladzie, tak długo, jak jest to odpowiedni rodzaj, jest dobrą rzeczą. To spowalnia wchłanianie cukru, zmniejszając skok insuliny. Idealnie, rodzaj tłuszczu w czekoladzie powinien być taki, jaki zawarty jest w naturalnym maśle kakaowym. Olej kokosowy byłby następnym najlepszym tłuszczem w czekoladzie. Upewnij się, że nie posiada oleju sojowego (i jakiejkolwiek innej formy soi), a także innych olejów roślinnych i tłuszczów trans.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *