Metylofolian a skuteczność leków przeciwdepresyjnych

Metylofolian - wsparcie dla leków przeciwdepresyjnych

Niepokojący trend rozwoju depresji w rozwiniętym społeczeństwie sprawia, że temat leczenia tej przypadłości jest często podnoszony. Najczęściej stosowanymi lekami są te z grupy SSRI, a wiele osób narzeka na brak satysfakcjonujących efektów lub konieczność wielokrotnych zmian, zanim trafi się na ten właściwy. Jak się okazuje, są pewne proste czynniki, które warunkują skuteczność wspomnianej grupy leków. Jednym z nich jest gospodarka folianami.

Naukowcy przeprowadzili badanie, w którym udział wzięły 242 osoby z depresją w przedziale wiekowym 18-70 lat. Każda z tych osób przyjmowała leki z grupy SSRI lub SNRI, z czego 97 osób dostawało dodatkowo 7,5 lub 15 mg metylofolianu (aktywna forma witaminy B9). Badanie trwało 60 dni.

L-MethylFolateW wynikach próby okazało się, że metylofolian poprawia efektywność leczenia. Znaczną poprawę odnotowano u 18,5% badanych w grupie z metylofolianem, w porównaniu do 7,04% w monoterapii SSRI/SNRI. Skutki uboczne występowały podobne w obu grupach, jednak różnica była w częstości rezygnacji z leczenia, ze względu na ich obecność. W grupie z metylofolianem było to 17,9%, a w monoterapii aż 34%. Metylofolian pozwalał również szybciej odczuć efekt terapeutyczny, a jak wiadomo, SSRI zazwyczaj dobre efekty przynoszą dopiero po upłynięciu przynajmniej kilkunastu dni. Na tej podstawie można stwierdzić, że dodanie aktywnej formy witaminy B9 do tradycyjnej kuracji przeciwdepresyjnej znacznie poprawia bilans korzyści do strat i skłania większą ilość osób do kontynuowania leczenia, pomimo występowania pewnych skutków ubocznych.

Dla kontrastu, w innej próbie, gdzie użyto syntetycznego kwasu foliowego (kwas pteroilomonoglutaminowy) jako środek mający wspomagać leczenie środkami przeciwdepresyjnymi nie dało pożądanego efektu, a autorzy sugerują, że użycie metylofolianu może być korzystniejszym rozwiązaniem.

Seeking Health L-5-MTHF 1 mg
Seeking Health L-5-MTHF 1 mg

Badania te przeprowadzono ze względu na przesłanki sugerujące powiązanie deficytów witaminy B9 z większą częstością rozwoju depresji. Witaminy z grupy B bez wątpienia mają duży udział w utrzymywaniu dobrej kondycji psychicznej, gdyż uczestniczą w procesach syntezy neuroprzekaźników. Warto mieć jednak na uwadze, że nie tylko podaż danej witaminy się liczy, ale także to co się z nią w organizmie dzieje. Pewne uwarunkowania genetyczne mogą upośledzać konwersję kwasu foliowego do jego aktywnej formy – 5-MTHF. Takim uwarunkowaniem jest polimorfizm w genie MTHFR, który wbrew pozorom dotyka znacznej części społeczeństwa. Z tego względu, gdy decydujemy się na suplementację witaminą B9, najlepiej sięgnąć od razu po jej aktywną formę, jaką jest metylofolian.

Tagi: depresja, leczenie depresji, leki przeciwdepresyjne, metylofolian, nootropy, polimorfizm mthfr, witaminy z grupy b