Popularne artykuły

Niebezpieczny akrylamid – czy jest się czego obawiać?
Suplementacja

Niebezpieczny akrylamid – czy jest się czego obawiać? 

Coraz więcej osób choruje na nowotwory. Czasami sami zwiększamy ryzyko ich występowania poprzez niewłaściwe wybory lub własne niedbalstwo. Akrylamid jest związkiem rakotwórczym, którego polimery były w przeszłości wykorzystywane m.in. w przemyśle papierniczym i budowlanym1-5. Jego związki są obecnie dostarczane do organizmu człowieka wraz z żywnością6. Skąd się bierze akrylamid, jakie niesie zagrożenia zdrowotne i czy można ograniczyć jego działanie?  

Akrylamid w żywności

Zawartość akrylamidu w żywności jest zależna od obróbki termicznej. W procesie podgrzewania produktów bogatych  głównie w białka i węglowodany, zachodzą procesy degradacji, w wyniku których tworzą się m.in. kwas akrylowy, jabłkowy, mlekowy i cytrynowy, a także powstają wolne aminokwasy. Żywność gotowana i nie podgrzewana w zasadzie nie zawiera akrylamidu 6,7.

Akrylamid powstaje na drodze tzw. reakcji Maillarda, czyli nieenzymatycznych interakcji pomiędzy wolnymi aminokwasami a cukrami redukującymi, np. fruktozą i glukozą. W wyniku tych procesów, w potrawach poddawanych wysokiej temperaturze, pojawia się pożądany kolor i smak, a także kształtuje się specyficzna tekstura8-10.

Najwięcej toksyn powstaje podczas smażenia, długotrwałego grillowania i pieczenia w bardzo wysokich temperaturach. Głównym źródłem akrylamidu są przetworzone produkty zbożowe i ziemniaczane, np. frytki, chipsy, pieczywo, otręby, płatki, herbatniki, krakersy 11-14, a także napoje na bazie kawy, zwłaszcza rozpuszczalnej 15.

Ekspozycja na akrylamid w żywności i wielkość jego spożycia są związane z grupą wiekową, dla której wytwórcy żywności dedykują określone produkty. Dorośli spożywają średnio jedynie 0,3 – 0,6  µg akrylamidu na kg masy ciała dziennie, natomiast niemowlęta nawet do 1,43 µg /kg masy ciała16-18,20.

Warto wiedzieć, że grupa towarów dla niemowląt składa się głównie z wysokoprzetworzonych produktów zbożowych, gotowych kaszek, ciastek, przekąsek, batonów itp. Są one bogatym źródłem akrylamidu19. O ile jadłospisy osób dorosłych dostarczają różnorodnych grup żywności, to w przypadku dzieci i niemowląt są to produkty w większości niebezpieczne.

Rakotwórcze działanie akrylamidu

Wzrost częstotliwości zapadalności na nowotwory jest bardzo niepokojący22. Rak często rozwija się w przewodzie pokarmowym, płucach, narządach płciowych, przełyku, wątrobie i piersiach21.

Spożycie akrylamidu jest związane z powstawaniem nowotworów m.in. piersi, jajników, prostaty, macicy, przełyku i trzustki23-32,35,36 . Mężczyźni są szczególnie narażeni na czerniaka skóry33, szpiczaka mnogiego i chłoniaka grudkowatego34.

W 11 letnim, prospektywnym badaniu kohortowym, opublikowanym w 2017 roku wykazano, że wśród 4 tysięcy starszych chińczyków 330 osób zmarło na raka. Spożycie akrylamidu w grupie badanej było związane z nowotworami m.in układu pokarmowego i oddechowego37.

Tarczyca i funkcje reprodukcyjne

Jednym z obszarów, gdzie akrylamid może siać spustoszenie jest tarczyca. Ekspozycja tego narządu na wysokie dawki toksyny, rzędu 50 mg/ kg masy ciała/ dobę, prowadzi do tworzenia się guzków i pogarsza syntezę tyroksyny 38,40. Dawki do 15 mg nie powodują takiego efektu39.

W wyniku pogorszenia syntezy tyroksyny (T4), następuje  zmniejszenie krążącej trójjodotyroniny (T3), która powstaje na drodze odjodowania T4. Mechanizm pracy tarczycy działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego z podwzgórzem i przysadką mózgową.

Niski poziom tych hormonów stymuluje podwzgórze do produkcji tyreoliberyny (TRH), a ta aktywuje przysadkę do produkcji tyreotropiny (TSH). TSH pobudza tarczycę do zwiększenia syntezy niedoborowych hormonów. Nadmierna stymulacja tarczycy prowadzi do tworzenia się w niej komórek rakowych41.

Akrylamid wykazuje także działanie w układzie rozrodczym68,67, zmniejszając zdolności prokreacyjne 68-70. Obecność toksyny indukuje stany stresu oksydacyjnego i śmierci komórek71. Poza tym wpływa negatywnie na układ nerwowy, co pogarsza możliwość zachowania zdolności reprodukcyjnych70.

U kobiet akrylamid może wpływać negatywnie na zagnieżdżanie się zarodka w macicy72, obniżać stężenie prolaktyny, która jest hormonem koniecznym dla utrzymania ciąży i zaburzać naturalne środowisko panujące w pochwie75. Dodatkowo u mężczyzn następuje zmniejszenie masy jąder, pogorszenie ruchliwości, rozwoju i zdolności do zapłodnienia plemników, a także spadek stężenia testosteronu  73-75.

Układ nerwowy i immunologia

Innym miejscem, w którym akrylamid sieje spustoszenie jest układ nerwowy42,43,45. Mechanizm toksyczności odbywa się prawdopodobnie na dwa sposoby. Pierwszy prowadzi do apoptozy komórek nerwowych, a drugi ogranicza możliwość uwalniania neuroprzekaźników48.

W wyniku uszkodzeń dochodzi do tzw. neuropatii obwodowych, co objawia się jako drętwienie i mrowienie kończyn63. Występują także zaburzenia w koordynacji ruchowej (ataksja), co jest z kolei związane z neurotoksycznym wpływem akrylamidu na mięśnie szkieletowe42,45,46.

W kontekście immunotoksyczności akrylamidu zaobserwowano zmniejszenie masy śledziony i grasicy, które są narządami układu limfatycznego60. Ekspozycja na akrylamid zmniejsza produkcję limfocytów61, komórek NK (natural killers) i kilku innych czynników odpornościowych, utrudniając odpowiedź immunologiczną organizmu62,63.

Cholesterol i wątroba

Akrylamid jest metabolizowany za pośrednictwem wątroby. Liczne badania obrazują zwiększony stres oksydacyjny w wątrobie narażonej na ten czynnik65,66, a także inhibowanie aktywności enzymów wątrobowych, np. fosfatazy alkalicznej, aminotransferazy alaninowej i asparaginowej65. Ponadto może dochodzić do stłuszczenia i zapalenia wątroby64.

Kolejnym toksycznym aspektem działania akrylamidu jest wpływ na stężenia frakcji cholesterolu we krwi. Prowadzi bowiem do zwiększenia ilości całkowitego cholesterolu i trójglicerydów, a także niekorzystnych lipoprotein o niskiej gęstości (LDL). Z drugiej strony akrylamid obniża poziomy korzystnego cholesterolu o wysokiej gęstości (HDL)66.

Jak się chronić?

Tak jak wspomniano wcześniej, ilość akrylamidu jaka może powstać z żywności jest zależna od sposobu obróbki i rodzaju surowca. Metodą, którą można stosować w własnej kuchni jest po prostu zmniejszanie temperatury i czasu ogrzewania, unikanie ‘węglenia’ produktu lub wybieranie gotowania zamiast smażenia.

Podczas gotowania żywności w wodzie lub na parze tworzenie się akrylamidu jest znikome. W przypadku smażenia, pieczenia, grillowania i innych długotrwałych wysokotemperaturowych procesów, ryzyko wielokrotnie wzrasta68.

Znaczenie ma także rodzaj produktu, jaki poddajemy obróbce. Wyżej wspomniano, że akrylamid powstaje głównie z produktów zbożowych i ziemniaczanych. Zawierają one dużo cukrów redukujących, a podczas termicznego rozpadu wydzielają prekursory tworzenia akrylamidu67,68.

Nie oznacza to, że mamy całkowicie wyeliminować ziemniaki i produkty zbożowe. Powinniśmy raczej unikać produktów wysokoprzetworzonych, produkowanych z ich udziałem. Przykładowo białe (oczyszczone) produkty zbożowe, jasne makarony, kasza manna, kasza kuskus, herbatniki, krakersy, chipsy, frytki, smażone ziemniaki, paluszki, pieczone ziemniaki, kawa rozpuszczalna, kawa z ekspresu i podobne powinny być stopniowo eliminowane z jadłospisu67,69,70.

Nie tylko powyższe przykłady żywności mogą dostarczać toksyn. Również inne smażone, pieczone, mocno grillowane itd. produkty są źródłem akrylamidu. Dotyczy to nie tylko ziemniaków, ale także warzyw i mięs, które przecież w naturalnej formie są bardzo zdrowe68.

W przemysłowej produkcji żywności stosuje się dodatkowo asparaginazę, która jest w stanie obniżyć zawartość akrylamidu w produkcie nawet o 90%71,72. Użycie przeciwutleniaczy  jest w stanie zredukować powstawanie toksyny do maksymalnie 60% 68,73-75.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *