Otyłość płucna? Tłuszcz może osadzać się w płucach!

Paweł Szewczyk

O tym, że nadmierna masa ciała trapi ponad połowę naszej populacji z pewnością wie większość. Problem otyłości naświetla się coraz wyraźniej w mediach, a do społeczeństwa powoli dociera świadomość i zgubnych skutkach „kochanego ciałka”. W nieco zamierzchłych czasach sądzono, że nadmiar kilogramów to problem jedynie natury estetycznej, później zauważając utrudnienie funkcjonowania osób zbyt ciężkich oceniano, że tkanka tłuszczowa akumuluje się głównie podskórnie, upośledzając głównie funkcjonowanie aparatu ruchu, tworząc pewną „przeszkodę” i obciążając stawy nadmiernymi kilogramami.

Z biegiem lat dowiedziono, że tkanka tłuszczowa to nie tylko ciężki i przeszkadzający w funkcjonowaniu nadbagaż, ale też bardzo czynny endokrynnie narząd. Dodatkowe informacje, dotyczące istnienia, roli i wpływowi hormonalnemu tkanki tłuszczowej trzewnej/wisceralnej (czyli tej odkładającej się na narządach wewnętrznych) zmusiły ludzi do szerszego otworzenia oczu. Niestety, mimo, teoretycznie znacznie większej, świadomości – fala otyłości postępuje. Analizując raport WHO z roku 2017 łatwo zaobserwować trend zwyżkowy w przyroście masy ciała dzieci i młodzieży. W Polsce trend ten jest szczególnie zauważalny wśród chłopców. U dziewczynek przyrost masy ciała jest mniej nasilony, co nie znaczy że nie występuje.

Otyłość płucna?!

Najnowsze doniesienia ze świata nauki sprawiają, że możemy przecierać oczy ze zdumienia. Newsy z października 2019 dokumentują iż w tkankach układu oddechowego – ścianach dróg oddechowych mogą akumulować się cząsteczki tłuszczu pod postacią adipocytów (komórek tkanki tłuszczowej). Osobom szczególnie narażonym na postępowanie tego procesu są oczywiście wszyscy cierpiący z powodu nadmiernej masy ciała – osoby z nadwagą i, przede wszystkim, otyłością. W następstwie tego patologicznego procesu może dochodzić do zmiany struktury i w efekcie funkcji układu oddechowego. Naukowcy publikujący wspomniane doniesienia sugerują, iż proces ten może istotnie zwiększać ryzyko występowania astmy u osób otyłych (jednocześnie taki patomechanizm pozwala odpowiedzieć na pytanie dlaczego osoby otyłe częściej cierpią na astmę, co zostało zaobserwowano wiele lat temu i potwierdzone niejednokrotnie).

Obserwacje zostały zanotowane na podstawie analizy próbek tkanek pobranych od 52 osób, spośród których 15 nie „obarczono” diagnozą astmy, 21 miało ją zdiagnozowaną, jednak powodem ich śmierci była inna okoliczność, a 16 zmarło ze względu na astmę lub powodowane nią powikłania. Naukowcy obserwując pobrane tkanki zidentyfikowali drobiny tłuszczu w ścianach dróg oddechowych. Wiedzeni ciekawością naukową postanowili sprawdzić czy ich nagromadzenie koreluje z masą ciała osób od których pochodziły. Okazało się, że tak – im więcej cząsteczek tłuszczu zidentyfikowano tym wyższym BMI charakteryzowała się osoba. Dodatkowo – obecność tłuszczu w ścianach dróg oddechowych prowadziła do przebudowy ich struktury i indukcji stanu zapalnego w ich obszarze. Zaobserwowano także, iż zwężeniu może ulegać światło dróg oddechowych (mówiąc po ludzku – mniej jest miejsca na przepływ powietrza) – w efekcie nie trudno wyobrazić sobie wzrost ryzyka występowania nasileń/zaostrzeń astmy.

Godne zapamiętania

Mimo nowatorskich doniesień, mimo rewolucyjnych informacji, mimo niezmiernie ciekawej tematyce – pamiętajmy iż doniesienia są w tym momencie jedynie wstępne. Sami autorzy podkreślają konieczność zgłębienia tematu, szerszego przebadania tej materii i zebrania większej ilości danych. Na ten moment badacze mają zamiar koncentrować się na metodach umożliwiających pomiar poziomu „otłuszczenia” płuc, a także oszacowania skuteczności metod umożliwiających zapobieganie występowania tego stanu patologicznego lub ograniczenia jego zgubnych skutków – czy „zwykła” redukcja oparta o odpowiednią dietę i zmianę trybu życia okaże się być skuteczna? Tego niestety jeszcze nie wiemy, pozostaje nam czekać na kolejne doniesienia. Wiemy natomiast, że odpowiednia podaż kalorii i zdrowy tryb życia z pewnością przyczynia się do zachowania zdrowia i sprawności na długie lata, może także wywierać wpływ na wydłużenie samego okresu bytowania na ziemskim padole. Nie pozostaje więc nic innego jak dbać o siebie i, nim zaczniemy obawiać się o możliwości terapii – działać prewencyjnie!

Tagi: nadwaga, otyłość, otyłość płucna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *