DHA w ciąży: czy warto suplementować?

Avatar

DHA, to niezbędny składnik odżywczy, poprawi zdrowie twojego nienarodzonego dziecka! Olej z ryb i orzechy włoskie dostarczają niezbędnego kwasu tłuszczowego, który może wspomóc prawidłowy rozwój mózgu i wzroku u dziecka.


DHA podczas ciąży

Nie ma w tym nic podejrzanego: DHA (lub kwas dokozaheksaenowy), kwas tłuszczowy omega-3 występujący w oleju rybnym, jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla kobiet - zwłaszcza w okresie ciąży. DHA pomaga „budować” struktury mózgu, układ nerwowy i oczy twojego dziecka. „Omega-3 to specyficzny rodzaj tłuszczu, którego potrzebuje nasz organizm, ale nie może samodzielnie go wytworzyć”, mówi Melinda Johnson, RD, rzeczniczka Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego.

Dorośli dostarczają sobie DHA z pożywienia, a dziecko będące w macicy musi uzyskać te tłuszcze od matki. Noworodki otrzymują DHA z mleka matki lub z mieszanki dla dzieci uzupełnionej DHA. Jest tak ważne, że nawet jeśli matka nie spożywa dużej ilości DHA, jej ciało użyje własnego rezerwuaru DHA, aby dostarczyć ją rosnącemu dziecku podczas ciąży, a następnie przez mleko matki po urodzeniu.

Wzór kwasu DHA
Wzór kwasu DHA

Korzyści dla dzieci płynące z odpowiedniej podaży DHA:

  • Prawidłowy rozwój mózgu. W badaniu 98 kobiet w ciąży naukowcy z School of Pediatrics and Child Health na University of Western Australia odkryli, że dwa lata po urodzeniu dzieci, których matki otrzymywały dużą dawkę oleju rybnego (w tym 2,2 g DHA) w drugiej połowie ciąży miała wyższe wyniki w testach koordynacji wzrokowo-ruchowej. Inne badanie, przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w Norwegii, wykazało, że czterolatki uzyskały lepsze wyniki w testach IQ, jeśli ich matki zażywały suplementy DHA podczas ciąży i karmienia piersią. Wyniki innych badań sugerują również pozytywny wpływ suplementacji DHA u matki na wyniki poznawcze dzieci, takie jak rozwój ruchowy w wieku 30 miesięcy i umiejętność koncentracji uwagi w wieku 5 lat.
  • Prawidłowy rozwój wzroku. Badanie 167 kobiet w ciąży przeprowadzone na wydziale pediatrycznym Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej sugerowało korelację między ostrością wzroku u dwumiesięcznych dzieci a spożyciem DHA przez ich matkę w drugim trymestrze ciąży i trzecim trymestrze ciąży. Przeglądy innych badań wykazały mieszane wyniki, być może z powodu różnic w sposobie dostarczania DHA kobietom w ciąży i sposobu mierzenia ostrości wzroku.
  • Większa waga urodzeniowa. Naukowcy z Uniwersytetu w Maastricht w Holandii badali 782 par matka-dziecko i znaleźli „znaczące pozytywne skojarzenia” między poziomem DHA matki (zwłaszcza na początku ciąży) a masą ciała dziecka i obwodem głowy w chwili urodzenia. Inne badania sugerowały, że spożywanie DHA w czasie ciąży może mieć niewielką korzyść w zmniejszaniu prawdopodobieństwa powtórnego porodu przedwczesnego wśród kobiet, które wcześniej miały poród przedwczesny.
Diamond Fish Oil od Apollo Hegemony zawiera efektywną dawkę aż 220 miligramów DHA na kapsułkę. Zawiera również kwasy EPA, oraz witaminy D3, K2 oraz witaminę #
Diamond Fish Oil od Apollo Hegemony zawiera efektywną dawkę aż 220 miligramów DHA na kapsułkę. Zawiera również kwasy EPA, oraz witaminy D3, K2 oraz witaminę #

Ile DHA tak naprawdę potrzebujesz?

Chociaż nie ma jeszcze oficjalnych zaleceń dotyczących ilości DHA potrzebnych kobietom w ciąży, niedawny przegląd badań opublikowanych przez Journal of Perinatal Medicine wykazał, że kobiety w ciąży i karmiące piersią potrzebują 200 mg DHA dziennie; Johnson sugeruje taką samą ilość.

Źródła DHA – naturalne i suplementy

Skąd więc kobiety w ciąży mogą pobrać dzienną dawkę DHA? „Jedzenie jest najlepsze”, mówi Johnson, „więc jeśli kobieta ma taką możliwość, powinna zacząć od diety. Łosoś, lekki tuńczyk w puszkach i produkty z dodatkiem DHA, takie jak jajka i mleko, to dobre opcje, podobnie jak anchois, śledź, sardynki, orzechy włoskie i olej z orzechów włoskich Jeśli wolisz wziąć suplement DHA, sięgnij po ten z alg zamiast oleju rybiego - będzie łagodniejszy dla twojego żołądka (wtedy będziesz dostawał DHA tak jak ryby) ; ich źródłem są algi morskie.)

Jakie ryby są dla Ciebie bezpieczne?

Ryby są fantastycznym źródłem DHA, ale kobiety w ciąży i karmiące piersią muszą zachować pewną ostrożność. Chcesz jeść wystarczająco tłuste, tłuste ryby, aby czerpać korzyści z DHA, ale nie na tyle, by dodać zbyt dużo niebezpiecznej rtęci do swojej diety (i twojego dziecka). Instytut Medycyny i Administracja Żywności i Leków przedstawiają następujące zalecenia:

Unikaj: rekina, miecznika, makreli królewskiej, płytecznika.

Jedz umiarkowaną ilość (6 uncji lub mniej na tydzień): konserw (lub pakowanych) tuńczyk biały i ryby słodkowodne złowione przez rodzinę i przyjaciół.

Jedz ostrożnie (do 12 uncji na tydzień): Inne owoce morza, takie jak skorupiaki, puszkowane (lub pakowane) tuńczyki, łosoś, mintaj i sum.

Jednak te zalecane ograniczenia spożycia owoców morza w okresie ciąży zostały zakwestionowane przez badanie ponad 8000 kobiet w ciąży (i ich dzieci) w Wielkiej Brytanii. Badanie wykazało, że dzieci kobiet, które w czasie ciąży spożywały więcej niż zalecana ilość owoców morza, miały wyższe wyniki w zakresie inteligencji werbalnej, umiejętności motorycznych, komunikacji i rozwoju społecznego. Doprowadziło to badaczy do wniosku, że pod względem rozwoju we wczesnym dzieciństwie korzyści płynące ze spożywania owoców morza w okresie ciąży mogą przewyższać ryzyko związane z rtęcią. Nie wiadomo jeszcze, czy oficjalne zalecenia dotyczące spożycia ryb w czasie ciąży zostaną zmodyfikowane.

Tagi: dha, DHA dla dziecka, DHA w ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *