Pierwiastkowa analiza włosa – wierzyć czy nie?

Avatar

Nieinwazyjna metoda, która powie o twoim zdrowiu więcej niż badanie krwi? Da pełniejszy obraz zachowania homeostazy w organizmie? W porę zaalarmuje o niedoborach świadczących o nadchodzącej osteoporozie czy cukrzycy? Brzmi jak bajka? I słusznie. Bo wartość analityczną tego badania można włożyć między mity.

Zacznijmy zatem od podstaw.

Czym jest włos?

Włos jest wytworem skóry, powstającym z zrogowaciałych włókien naskórka. Włosy zaczynają się zawiązywać w 3 miesiącu życia zarodka; najpierw pojawiają się zawiązki na łukach brwiowych oraz na górnej i dolnej wardze. Jeszcze w końcu 3 i w 4 miesiącu włosy pojawiają się coraz liczniej na głowie i zaczynają pokrywać dalsze okolice skóry. Już w końcu 7 miesiąca prawie cała skóra pokrywa się gęstym, delikatnym, krótkim i jasnym owłosieniem, tzw. meszkiem. W miejscu zawiązywania się włosa komórki warstwy rozrodczej naskórka żywo się rozrastają i tworzą wnikający w mezenchymę czop komórkowy przedłużający się w długie, cylindryczne pasmo nabłonkowe. Pasmo to rośnie skośnie do powierzchni skóry i na swym końcu uwypukla się kolbowato, tworząc zawiązek przyszłej opuszki(cebulki). W koniec tego zawiązka od dołu wrasta tkanka łączna i tworzy brodawkę włosa- silnie unaczynioną.

Na wydłużającym się zawiązku włosa przyczepia się mięsień przywłosowy, wyżej zaś uchodzi gruczoł łojowy. Komórki cebulki rozmnażają się i stanowią właściwe źródło materiału, z którego powstaje włos; noszą one też nazwę macierzy włosa. Nowe komórki powstające z macierzy układają się w stożek, który rosnąc dalej ku powierzchni skóry, toruje sobie drogę wzdłuż osi pierwotnego pasma nabłonkowego, rozsuwa jego komórki i tworzy w nim kanał. Ze ścian tego kanału powstaje pochewka włosa,mieszkiem włosa.  Wzrastający na długość korzeń włosa w 6 miesiącu życia płodowego przenika do naskórka i wydobywa się na zewnątrz tworząc łodygę. Główną rolę w rozwoju włosa w ciągu całego życia odgrywa skóra właściwa, gdyż zniszczenie brodawki włosa powoduje jego trwałe wypadnięcie, a nawet rozwój blizny. Odwrotnie, mechaniczne wyrwanie włosa wraz z jego naskórkową torebką nie powoduje tego skutku, a usunięty włos zastępuje nowy, który odrasta z opuszki włosa.

Cykl życia włosa

Włosy są martwymi, zrogowaciałymi tworami i z chwilą całkowitego wykształcenia nie podlegają wpływom fizjologicznym. Czynniki te mają natomiast duży wpływ na właściwości włosa w okresie poprzedzającym jego tworzenie się. Przez cykl włosowy rozumiemy okres od początku wzrostu włosa do jego samoistnego wypadnięcia i zakończenia fazy spoczynkowej. W każdym mieszku włosowym następują po sobie w rytmicznej kolejności trzy fazy: wzrostu i pełnej czynności, inwolucji i spoczynkową. W każdej z tych faz mieszek włosowy podlega na tyle wyraźnym zmianom, że w obrazie mikroskopowym daje się ustalić aktualną fazę rozwojową włosa. Trójfazowa kolejność cyklu włosowego jest stała, a cykl włosowy powtarza się wielokrotnie w ciągu życia. Długość poszczególnych faz jest różna dla włosów w rozmaitych okolicach ciała. Tak np. w obrębie owłosionej skóry głowy w fazie wzrostu znajduje się stale około 90% wszystkich włosów. Odwrotnie przedstawia się cykl włosowy meszku, który charakteryzuje wyraźna przewaga fazy inwolucji i spoczynku nad fazą wzrostu.

Chemia włosa

Pierwiastkowy skład włosa jest cechą zmienną genetycznie, a uzależniony jest od ilości keratyny i zróżnicowaniu jej postaci we włosie(jest to skorelowane z rasą, płcią, wiekiem, ale i czynnikami zewnętrznymi). Nie są to jednak zmiany świadczące o ilości pierwiastków w organizmie! Poza jednym wyjątkiem. Pierwiastki określane jako metale ciężkie(ołów, kadm, arsen) wykazują silne powinowactwo do siarki, a keratyna, która w dużej mierze buduje włosy, składa się z aminokwasów siarkowych. A i wówczas możemy jedynie stwierdzić, że doszło do przyjęcia metalu ciężkiego drogą jelitową lub pozajelitową, nie możemy mówić o analizie ilościowej.

Wpływ odżywiania i suplementacji na włosy

W czasie II wojny światowej ustalono, że skrajny głód powoduje u dzieci zmiany troficzne we włosach i ich wypadanie. Włosy odrastały u nich po włączeniu pełnoenergetycznej, urozmaiconej diety. Wpływ odżywiania to wpływ na macierz włosa, ale nigdy nie jest to wpływ na łodygę. Łodyga włosa żyje nawet pięć lat! Ulega w tym czasie procesom degeneracji- długotrwałe moczenie w wodzie, środki chemiczne np. farba do włosów, mydła, a przede wszystkim promienie UV doprowadzają do degeneracji włókien keratynowych, ich hydrolizy, co powoduje zmiany w strukturze, ale i udziale poszczególnych pierwiastków w łodydze włosa.

Tak więc, analiza pierwiastkowa włosa jest badaniem naciągającym na znaczne koszta, a nie obrazującym zgoła nic o naszym zdrowiu. Nie można na jej podstawie zaoordynować leczenia, ani suplementacji. Badanie włosów nigdy nie będzie miało przewagi nad badaniem krwi!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *