Saw palmetto – dla zdrowych i silnych włosów

Łysienie, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, najczęściej spowodowane jest zwiększonym poziomem męskiego hormonu znanego jako dihydrotestosteron (DHT). Wyciąg z jagód Saw palmetto (bocznia piłkowana) może blokować aktywnosć 5α-reduktazy, enzymu, który przekształca testosteron w DHT, a badania wykazały, że doustne i miejscowe zastosowanie tego środka może hamować wypadanie włosów.

Utrata włosów jest tak powszechnym problemem, że wielu z nas uważa, że jest to nieunikniony etap procesu starzenia się. Głównym rodzajem wypadania włosów u mężczyzn i kobiet jest łysienie androgenne. W rzeczywistości szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych dotyczy to 50 milionów mężczyzn i 30 milionów kobiet. (1) U mężczyzn dotkniętych tą chorobą może pojawić się typowy wzór wypadania włosów, który zaczyna się powyżej czoła, aby ostatecznie uformować linię włosów w literę „M”. Włosy są również systematycznie tracone na czubku głowy. U kobiet włosy mogą powoli rzednąć miejscowo, a następnie na całej głowie. (2) Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn w radzeniu sobie z tą przykrą i krępującą dolegliwością może pomóc Saw palmetto.

Co powoduje łysienie androgenne?

Zdaniem naukowców ten rodzaj wypadania włosów związany jest z hormonami męskimi, znanymi jako androgeny, a konkretnie androgenem znanym jako dihydrotestosteron.

W normalnych warunkach pasmo włosów rośnie od dwóch do sześciu lat. Następnie wchodzi w fazę odpoczynku, która trwa kilka miesięcy, a później - wypada. Mieszek włosowy wchodzi w fazę produkcji nowego włosa i cykl zaczyna się od początku. Wzrost poziomu androgenów może skrócić okres wzrostu włosów, prowadzić do pojawiania się cieńszych i krótszych nici włosów, a także opóźnić wzrost nowych włosów.(3)

Czy Saw Palmettomoże pomóc?Saw Palmetto Berries

Saw palmetto jest to niskopienna palma, najczęściej spotykana w Ameryce. Jagody tego drzewa tradycyjnie wykorzystywane są jako łagodny lek moczopędny, leczący problemy z oddawaniem moczu oraz do zwiększenia wytwarzania spermy, a także w przypadku zaniku libido. Badania wykazały, że może być skuteczny w rozwiązywaniu objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (powiększenie prostaty) .(4)

Istnieją również pewne dowody, że może on być pomocny w leczeniu łysienia androgenetycznego. W jednym badaniu stwierdzono, że 60% uczestników o łagodnym lub umiarkowanym łysieniu androgennym wykazywało poprawę po podaniu doustnym kombinacji wyciągu z saw palmetto i beta-sitosterolu (sterolu roślinnego ).

W innym badaniu wykazano, że ekstrakt z tej rośliny w płynie (w formie szamponu i balsamu do włosów) zwiększył grubość i liczbę nici włosów oraz zmniejszył produkcję łoju w skórze głowy. Badania wskazują również, że bocznia piłkowana może korzystnie wpływać na redukcję łupieżu.(6)

Jak to działa?

Bocznia piłkowana działa za pomocą blokowania enzymu 5α-reductase, który odgrywa rolę w konwersji testosteronu na bardziej skuteczny androgenowy dihydrotestosteron. Różne badania wskazały, że kwasy tłuszczowe w ekstraktach z boczni bądź fitosterole (β-sitosterol, campesterol, stigmasterol) mogą być za te właściwości boczni odpowiedzialne. Możliwe, że kombinacja kwasów tłuszczowych, fitosteroli i innych bioaktywnych substancji odpowiada za korzystne działanie tej rośliny.(7)

Jak jej używać?

Można spróbować użyć zmielonych lub całych wysuszonych owoców boczni piłkowanej. Jej ekstrakty są także dostępne w formie kapsułek lub pigułek. Bocznia nie powoduje poważnych skutków ubocznych, chociaż może czasem przyczyniać się do problemów żołądkowych lub bólów głowy. Należy pamiętać, że bocznia może obniżyć poziom niektórych białek (antygenów specyficznych dla prostaty) w przeciągu 6 do 12 miesięcy. (8) Wysoki poziom tych białek jest wskaźnikiem raka prostaty, w związku z czym przyjmowanie boczni może sprawić iż rak nie zostanie wcześnie wykryty. Niektóre choroby takie jak cukrzyca czy choroby tarczycy oraz stres i złe odżywianie mogą powodować łysienie. W związku z tym, w przypadku niewyjaśnionego łysienia, udaj się do lekarza. (9)


Tagi: bocznia piłkowana, fitosterole, saw palmetto, suplementacja, suplementy, testosteron, włosy, zdrowe włosy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *