Popularne artykuły

Prolina – kolejny cenny aminokwas
Structural model of Proline on the blackboard.
Badania suplementów

Prolina – kolejny cenny aminokwas 

Prolina jest to aminokwas endogenny wytwarzany przez organizm człowieka samodzielnie, jednak nie zawsze w takich ilościach by mógł on spełniać swoje zadania tak, jak powinien. Wchodzi on w skład struktury białkowej człowieka. Jest głównym składnikiem kolagenu, a więc białka tkanki łącznej, która jest składnikiem ścięgien, mięśni w tym serca, więzadeł, stawów i chrząstek. Występuje także w rogówce oka, w cebulkach włosów i w ścianach tętnic w układzie krwionośnym.

Działanie proliny

Prolina jest niezbędnym aminokwasem dla naszego aparatu ruchu. To właśnie ona wchodząc w skład kolagenu i będąc 1/3 tworzących go białek wspomaga funkcjonowanie stawów, ścięgien i chrząstek. Szczególnie jej znaczenie jest niezwykle istotne dla sportowców, dla osób starszych, jak również i ludzi po wypadkach ze strony układu ruchu. Jest podstawą w prawidłowym funkcjonowaniu układu krwionośnego, bo to właśnie jej działanie przyczynia się do uelastycznienia ścian tętnic. Idealnie radzi sobie z ranami, oparzeniami i innymi uszkodzeniami tkanek. U kobiet jest szczególnie ceniona za to, że pozwala zyskać dobrą kondycję włosów i paznokci, a także gładką i elastyczną skórę, zaś u trenujących wspomaga budować beztłuszczową masę mięśniową, dodatkowo także regenerując organizm po wysiłku. Prolina wspomaga obniżenie poziomu wolnych rodników w komórce, regeneruje metabolizm komórkowy i regeneruje uszkodzenia w wątrobie.

  Dawkowanie proliny

  Jak wspomnieliśmy wyżej organizm prolinę produkuje sam. Nie zawsze jednak okazuje się to być taka ilość, która organizmowi by wystarczyła, szczególnie jeśli mamy na myśli sportowców. Po pierwsze powinniśmy postawić na taką dietę, która będzie bogata w ten aminokwas. Nie powinno więc zabraknąć mięsa, mleka, jaj i wszelkich przetworów mlecznych. Jeśli chodzi o produkty roślinne prolina znajduje się między innymi w mące pszennej i żytniej, w kaszy jęczmiennej, orkiszowej i pszennej, w orzechach i różnego rodzaju nasionach.

  Po suplementy proliny sięgnąć powinni kulturyści i sportowcy, bądź też osoby starsze, u których produkcja tego aminokwasu bardzo spada. Jedno jest pewne - to aminokwas, który dla funkcjonowania organizmu człowieka jest niezwykle cenny.

  Jeśli proliny w organizmie jest za mało, choć zdarza się to bardzo rzadko mogą nastąpić zaburzenia związane z prawidłową budową ścian tętnic. Co więcej może dojść do obniżenia wydajności organizmu i do niedoboru kolagenu, który wpływa i na wygląd i na problemy ze stawami.

  Badania potwierdzające skuteczność proliny

  Prolina przede wszystkim wpływa na piękny wygląd skóry. Dzięki temu, że stanowi główny składnik kolagenu pozwala zyskać gładką i elastyczną skórę z mniejszą ilością zmarszczek. Działa korzystanie przy promieniowaniu UV. Dzięki niej skóra jest bardziej nawilżona, a powstałe rany czy oparzenia łatwiej się goją.

  Prolina wpływa także pozytywnie na regenerację organizmu, szczególnie tak ważną i istotną dla sportowców. Zbyt intensywny wysiłek zazwyczaj kończy się dużymi zakwasami, bólem ciała i osłabieniem. Dzięki zażywaniu proliny proces regeneracji jest zdecydowanie szybszy, a skutki treningu mniejsze.

  Prolina zapobiega także powstawaniu miażdżycy. Prolina i witamina C wpływa na wytwarzanie kolagenu w komórkach naczyń krwionośnych. W ten sposób zmniejszone zostaje ryzyko osadzania się blaszek cukru, jak również i utrzymywania stabilnej budowy ścian tętnic.

  Powiązane artykuły

  Dodaj komentarz

  Wymagane pola są zaznaczone *