Czy kofeina działa prozdrowotnie?

Avatar

Nowe badanie przeprowadzone na szczurach sugeruje, że kofeina może zrównoważyć niektóre negatywne skutki diety powodującej otyłość. Dzieje się to poprzez zmniejszenie magazynowania lipidów w komórkach tłuszczowych i ograniczenie przyrostu masy ciała oraz produkcji trójglicerydów.

Naukowcy odkryli, że szczury, które spożywały kofeinę wyodrębnioną z herbaty mate, zyskały 16% mniej masy i zgromadziły 22% mniej tłuszczu niż szczury, które spożywały bezkofeinową herbatę mate. Efekty były podobne w przypadku syntetycznej kofeiny i ekstraktu z kawy.

Herbata mate (lub po prostu – mate) to napój ziołowy bogaty w fitochemikalia, flawonoidy i aminokwasy, który jest spożywany jako środek pobudzający przez mieszkańców południowo-wschodniej Ameryki Łacińskiej. Według badań ilość kofeiny na porcję w herbacie mate wynosi od 65 do 130 miligramów, w porównaniu z 30-300 miligramami kofeiny w filiżance parzonej kawy.

Przez cztery tygodnie badane szczury były na diecie zawierającej 40% tłuszczu, 45% węglowodanów i 15% białka. Była im podawana także jedna z form kofeiny w ilości odpowiadającej ilości, którą pije przeciętny człowiek dziennie (cztery filiżanki kawy).

Pod koniec czterotygodniowego okresu odsetek beztłuszczowej masy ciała w różnych grupach szczurów znacznie się różnił. Szczury, które spożywały kofeinę z herbaty, kawy lub materiałów syntetycznych, gromadziły mniej tkanki tłuszczowej niż szczury z innych grup.

Badanie, opublikowane niedawno w czasopiśmie Journal of Functional Foods, stanowi uzupełnienie rosnącej liczby badań sugerujących, że herbata mate może pomóc w walce z otyłością, a także zapewnia inne korzystne efekty zdrowotne skorelowane ze spożyciem witamin oraz flawonoidów, które zawiera.

„Biorąc pod uwagę wyniki badania, herbatę kofeinową i kofeinę można uznać za środki przeciwdziałające otyłości”, powiedziała Elvira Gonzalez de Mejia, współautorka badań i dyrektor działu nauk o żywieniu w U. I. ”Wyniki badania mogą zostać rozszerzone na ludzi w celu zrozumienia roli herbaty mate i kofeiny jako potencjalnych strategii zapobiegania nadwadze i otyłości, a także późniejszym zaburzeniom metabolicznym związanym z tymi schorzeniami. ”

Według badań, u szczurów akumulacja lipidów w adipocytach była istotnie związana z większym przyrostem masy ciała i wzrostem tkanki tłuszczowej.

Aby określić mechanizm działania, naukowcy przeprowadzili badania nad strukturami komórkowymi, w których wystawili komórki tłuszczowe myszy na działanie syntetycznej kofeiny lub ekstraktów kofeiny z kawy lub herbaty. Okazało się, że niezależnie od źródła, kofeina zmniejszała akumulację lipidów w komórkach tłuszczowych o 20–41%.

Naukowcy śledzili także ekspresję kilku genów związanych z otyłością i metabolizmem lipidów. Obejmowały one gen syntezy kwasów tłuszczowych (Fasn), związek enzymatyczny zaangażowany w syntezę kwasów tłuszczowych z glukozy; oraz gen lipazy lipoproteinowej (Lpl), który koduje enzym rozkładający trójglicerydy.

Wszystkie drogi przyjmowania kofeiny, niezależnie od jej pochodzenia, znacznie obniżyły ekspresję zarówno Fasn, jak i Lpl. Odkryto, że w hodowlach komórkowych ekspresja Fasna zmniejszyła się o 31% -39%, podczas gdy ekspresja Lpl zmniejszyła się o 51% -69% wśród komórek traktowanych syntetyczną kofeiną lub kofeiną z herbaty mate lub kawy.

Naukowcy odkryli, że u szczurów, które spożywały kofeinę herbacianą, ekspresja Fasn zmniejszyła się o 39% w tkance tłuszczowej i o 37% w wątrobie.

Według badań zmniejszona ekspresja Fasn i dwóch innych genów w wątrobie wywołała niższą produkcję cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości oraz trójglicerydów w wątrobie.

„Spożywanie kofeiny z mate lub z innych źródeł złagodziło negatywny wpływ wysokotłuszczowej diety o wysokiej zawartości sacharozy na skład ciała dzięki modulacji niektórych enzymów lipogennych zarówno w tkance tłuszczowej, jak i wątrobie”, powiedział de Mejia. „Zmniejszona ekspresja Fasn i Lpl spowodowała niższą syntezę i akumulację trójglicerydów w tkance tłuszczowej”.

Tagi: dawkowanie kofeiny, jak działa kofeina, kofeina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *