Sok z granatów – ochrona mózgu dzieci z hipotrofią wewnątrzmaciczną?

Avatar

O zbawiennych właściwościach owoców, warzyw i roślin wiemy nie od dziś. Każdy z nich posiada w sobie takie składniki, które w mniejszym lub większym stopniu działają na organizm człowieka. Dziś chcielibyśmy wziąć pod lupę sok z granatów, który według naukowców z Brigham and Women’s Hospital, może mieć kluczowe znaczenie dla ochrony mózgu dzieci z hipotrofią wewnątrzmaciczną, czyli z zahamowaniem wzrostu. Do tej pory wykonano badania na 78 ciężarnych kobietach.

W tej chwili prowadzone są badania kliniczne, które miałyby na celu potwierdzić to przypuszczenie. Co więc sok z granatów w sobie ma, że może stanowić tak cenne rozwiązanie w tej właśnie przypadłości u płodu w łonie matki? Czym się charakteryzuje jakie posiada składniki, że może stanowić ,,lek” na hipotrofię wewnątrzmaciczną? 

Wyniki przeprowadzonych obserwacji

Po dogłębnej analizie kobiet w ciąży, które spożywamy sok z granatów, zauważyć można było znaczące efekty, jeśli  w grę wchodzi łączność funkcjonalna. To wszystko sprawia, że na aspekt ten można spojrzeć bardziej szerokotorowo, gdyż może to otworzyć duże możliwości działania, w tym na przykład na oddziaływania neuroochronne polifenoli u maluchów mających uraz niedoltlenowo - niedokrwiennym. Co więcej, na czym w szczególny sposób skupiamy się w przypadku hipotrofii wewnątrzmacicznej - sok z granatów ma okazać się kluczowy w tym właśnie przypadku. Dziecko jest za małe jak na wiek ciąży. Zazwyczaj jest to związane z łożyskiem odpowiadającym między innymi za transport tlenu, jak również i licznych składników odżywczych.

Pijąc sok z granata może znacząco poprawić pracę mózgu dziecka zapewniając lepszą łączność funkcjonalną. Co więcej, warto również zaznaczyć i spojrzeć na problem niedotlenienia okołoporodowego. To powstaje w wyniku hipoksemii, a więc pojawia się zmniejszone stężenie tlenu we krwi lub ischemii - niedostatecznego dopływu krwi do mózgu dziecka, która może mieć miejsce zarówno w pierwszej, jak również i w drugiej fazie porodu, czy co ciekawe, nawet w trakcie pierwszej doby po porodzie. W wyniku niedotlenienia mózgu następuje rozwój zespołu encefalopatii niedotlenieniowo - niedokrwiennej. 

Badając grupę 78 kobiet ciężarnych, u których zdiagnozowano hipotrofię wewnątrzmaciczną płodu. Zalecono pić im około 237 ml soku z granatów. Po badaniu dokonano oceny rozwoju mózgu dziecka, w tym między innymi ich makrostrukturę, jak również i łączność funkcjonalną. Nie wykryto różnic, jeśli w grę wchodzi makrostruktura, ale widoczne różnice zauważono między innymi w mikrostrukturze istoty białej, jak również i łączności funkcjonalnej. Nie nastąpił wzrost mózgu dziecka, ale nastąpiła duża poprawa, jeśli chodzi o ,,okablowanie” i rozwój mózgu pod kątem przepływu krwi. 

Sok z granatów - co się w nim znajduje?

Przede wszystkim polifenole, które są przeciwutleniaczami występującymi w napojach i w pokarmach. Duże ich ilości znajdziemy między innymi w orzechach, jagodach, w winie, czy też w herbacie. W sposób jednak szczególny, bogatym ich źródłem jest wspomniany dzisiaj sok z granatów. Polifenole przede wszystkim pokonują barierę krew - mózg, co może chronić przed chorobami neurodegeneracyjnymi. Czy sok z granatów może mieć wpływ na tego typu przypadłości i sytuacje? 

Jedno jest pewne - warto dalej eksperymentować i tworzyć badania, które miałyby na celu sprawdzić, czy faktycznie ten sok z granatów może okazać się zbawienny dla kobiet w ciąży z problemem hipotrofii wewnątrzmacicznej. W chwili obecnej prowadzone są w tym kierunku dalsze badania, by móc zobrazować jeszcze dokładniej zażywanie tego soku. 

Tagi: badania w ciąży, ciąża, hipertrofia wewnątrzmaciczna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *