Popularne artykuły

Cholina – booster mózgu
Structural chemical molecular formula and model of choline. Atoms are represented as spheres with color coding isolated on background. 2d or 3d visualization and skeletal formula. Vector illustration
Badania suplementów

Cholina – booster mózgu 

Cholina jest to substancja zaliczana do witamin z grupy B, inaczej nazywana witaminą B4. Występuje w naszym organizmie, będąc produkowaną dzięki obecności witaminy B9 i B12, a także aminokwasów, w tym metioniny i seryny. Cholinę można dostarczyć w postaci pożywienia lub poprzez odpowiednie suplementy. Polecana jest szczególnie osobom, które narażone są na przewlekły stres. Największe jej ilości znajdują się w żółtku jaja, w orzechach, szpinaku, soczewicy, płatkach owsianych, a także w kapuście, w grochu, w fasoli, w rybach, mleku, czy też w serze.

Działanie choliny

Jeśli chcesz suplementować cholinę w optymalnej formie nowy produkt MZ Store Choline & Inositol dostarczy Ci jej w synergistycznym połączeniu z inozytolem!
Jeśli chcesz suplementować cholinę w optymalnej formie nowy produkt MZ Store Choline & Inositol dostarczy Ci jej w synergistycznym połączeniu z inozytolem!

Cholina prowadzi do powstawania acetylocholiny, a więc neuroprzekaźnika odgrywającego niezwykle ważną rolę dla układu nerwowego. Podnosi poziom dobrego cholesterolu, zapobiega odkładaniu się tłuszczu w tkankach, chroni wątrobę przed uszkodzeniami, czy też wpływa na metabolizm . Ułatwia ona wchłanianie witamin, które rozpuszczalne są w tłuszczach. Jest ważna dla kobiet w ciąży, gdyż poprawia ona przepływ krwi w łożysku.

Cholina wpływa na koncentrację, na zapamiętywanie, na łagodzenie stanów depresyjnych. Wycisza, uspokaja, relaksuje. Dzięki niej nasze serce może być w dobrej kondycji, będąc jednocześnie chronionym przed wieloma powikłaniami i wadami. Cholina pobudza perystaltykę jelit, pozwala usuwać toksyny z organizmu, bierze udział w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek.

Dawkowanie

W zależności od wieku zapotrzebowanie na cholinę jest różnorodne i tak na przykład niemowlęta potrzebują jej 125 mg/dobę, dzieci 200 - 375 mg/ na dobę w zależności od wieku, kobiety 425 mg/na dobę, a mężczyźni 550 mg/na dobę. Jej niedobór może prowadzić do uszkodzenia wątroby, czy też do stwardnienia tętnic.

Z całą pewnością warto postawić na cholinę w swojej diecie, gdyż niesie ona za sobą wiele zalet. Do najważniejszych należą między innymi prawidłowy rozwój płodu i zmniejszone ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, a także transport substancji odżywczych, dlatego też kobieta w ciąży powinna przyjmować nawet 550 mg choliny na dobę. Obniża ona cholesterol, zmniejsza wystąpienia cukrzycy i nadciśnienia, a do tego jest najlepszym rozwiązaniem, by polepszyć pamięć oraz koncentrację, bez względu na wiek.

Przeczytaj więcej o innych witaminach z grupy B. 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *