Popularne artykuły

Ornityna – jakie ma działanie?
Ornithine is a non-proteinogenic amino acid that plays a role in the urea cycle. Ornithine is abnormally accumulated in the body in ornithine transcarbamylase deficiency. 3d illustration
Badania suplementów

Ornityna – jakie ma działanie? 

Ornityna jest to aminokwas niezwykle cenny dla organizmu przede wszystkim ze względu na swoje właściwości. To właśnie on odpowiada za usuwanie amoniaku z organizmu poprzez zwiększenie syntezy mocznika, ona wpływa odtruwająco zarówno na wątrobę, jak również i na mózg. Ornityna ma bardzo szerokie działanie, dlatego też odpowiednia jej obecność w organizmie jest niezwykle ważna zarówno u sportowców, jak również i osób nie trenujących. Jest związkiem chemicznym zaliczanym do aminokwasów endogennych. Sama wytwarzana jest w organizmie, ale nie byłoby to możliwe bez obecności argininy, która z kolei dostarczana jest z pożywieniem. Powstaje ona w cytoplazmie komórek wątrobowych, trafia dalej do mitochondriom i tam przekształca się do cytruliny, która wchodzi w reakcje z kwasem asparaginowym. Ten tworzy arginino bursztynian, który rozpada się na fumaran i argininę. Arginina przekształca się w mocznik i ornitynę, która dalej wykorzystywana jest w kolejnym cyklu.

Działanie ornityny

Ornityna ma bardzo duży wpływ na przemianę węglowodanów, tłuszczów i białek. Jest bardzo dobrym uzupełnieniem diety, w której duża ilość białka jest niezbędna. Aminokwas ten ma ogromne znaczenie przy detoksykacji amoniaku i przy regeneracji uszkodzonych komórek wątrobowych. Stosowana jest przy różnego rodzaju chorobach wątroby. Stymuluje hormon wzrostu, obniża poziom kortyzolu łagodząc tym samym skutki stresu. Według badań wpływa ona na jakość snu, bowiem wykazuje właściwości relaksacyjne  ułatwiając szybsze zaśnięcie. W przypadku sportowców oprócz syntezy naturalnego hormonu wzrostu przyczyna się do rozbudowy tkani mięśniowej i wpływa na tempo metabolizmu.

Dawkowanie ornityny

Jeśli chodzi o jej zażywanie w postaci suplementów, wszystko uzależnione jest od wielu czynników. Jako booster wzrostu jej ilość powinna wynosić 500 – 2000 mg. Jako wspomaganie wydzielania hormonu wzrostu przedtreningowo zaleca się ornitynę w ilości około 5 g na około dwie godziny po jedzeniu, ale jakieś pół godziny przed treningiem. Jeżeli chodzi o działanie na układ nerwowy zalecana porcja to 500 mg dziennie przed snem.

Badania potwierdzające skuteczność działania ornityny

Badania naukowe potwierdzają, iż stosowanie ornityny przyczynia się do poprawy zasypiania i jakości snu. Poddanym badaniom osobom podawano 500 mg ornityny. Okazało się, że w bardzo szybkim czasie problemy z zasypianiem zniknęły, a osoby te budziły się wyspane i wypoczęte ze zwiększoną energią do życia. A oczywiście skoro sen i jego jakość to także zmęczenie. Działanie ornityny wpływa znacząco na niwelowanie zmęczenia i na działanie relaksacyjne.

I oczywiście jak wspomnieliśmy wyżej, ornityna przyczynia się do stymulowania hormonu wzrostu, dlatego też z taką chęcią przyjmowana jest przede wszystkim przez sportowców.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *