Przewlekłe zmęczenie – z czego może wynikać?

Avatar

Zmęczenie to stan, który potrafi całkowicie wpłynąć na nasze samopoczucie, na zdolności poznawcze, na zrozumienie innych ludzi, na pracę, na odczuwanie przyjemności. Zmęczenie powoduje problemy zarówno psychiczne, jak również i fizyczne, które wzajemnie ze sobą współgrają. Jeśli jesteśmy zbyt długo zmęczeni fizycznie, zwiększa się nasze zmęczenie psychiczne. Jeśli psychicznie czujemy się słabo, strona fizyczna niedomaga. Ile powinniśmy spać? Na co wpływa zła jakość snu? Co może być powodem bezsenności? O tym wszystkim w tym właśnie artykule.

***

Człowiek dorosły powinien spać 7 – 8 godzin na dobę. Jest to idealna ilość snu, aby mógł się czuć dobrze, jednocześnie zapewniając swojemu organizmowi odpowiednią pracę. Higiena snu odgrywa duże znaczenie dla pracy układów (np. nerwowego) i narządów, dla samopoczucia, dla nastawienia i dla ogólnego podejścia do życia.

Co może powodować słaby sen?

Wielu ludzi nie może zasnąć, wielu zmaga się z ciągłym budzeniem. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne mogą być niektóre choroby. Należą do nich między innymi cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, otyłość, a także i depresja. Stan taki może być również spowodowany niedokrwistością, chorobami tarczycy, chorobami płuc i serca. Jeśli dany stan trwa dłuższy czas, a my nie mamy siły na to, by normalnie funkcjonować, to bez wątpienia należy wykonać odpowiednie badania, by wykluczyć jakieś choroby lub ewentualnie je potwierdzić i zastosować odpowiednie leczenie. Może to być również kwestia niezadbania o higienę snu, co znacznie wpływa na jakość snu i zasypianie.

Rodzaje zmęczenia

Istnieją dwa rodzaje zmęczenia. Jedno to fizyczne, drugie psychiczne. Fizyczne powoduje, że nie mamy po prostu sił, by wykonywać określone czynności. Czujemy bóle mięśni, są one osłabione, łapiemy zadyszkę, trudno jest nam znaleźć siłę, by móc cokolwiek wykonać. Psychiczne sprawia, że nie jesteśmy w stanie się skoncentrować, czujemy się senni, nie mamy podzielności uwagi, brak nam czujności.

Zmęczenie a senność

Bardzo wielu ludzi zastanawia się nad tym, czy zmęczenie wynika z braku snu lub czy sen może wpływać na zmęczenie. Tak naprawdę są to dwa różne stany. Senność pojawia się wtedy, gdy śpimy zbyt małą ilość czasu, gdy sen jest nieregularny, gdy chorujemy na bezdech senny lub zespół niespokojnych nóg. Sen nie jest odpowiedni, a więc chcemy spać dalej i jesteśmy senni. A zmęczenie? Zmęczenie samo w sobie nie wynika z senności, ale jest związane ze stanem medycznym lub z problemami zdrowotnymi. Zmęczenie może być krótkofalowe, jak również i przewlekłe.

Główne przyczyny zmęczenia związane z chorobami:

Do głównych przyczyn, które powodują zmęczenie zaliczyć możemy między innymi:

  • problemy natury psychicznej

Zazwyczaj jest to związane ze stresem, z depresją, z załamaniem, z brakiem akceptacji ze strony innych ludzi, z brakiem pewności siebie. Czujemy się źle ze sobą lub w danym miejscu i zły stan psychiczny prowadzi do ogólnego naszego zmęczenia.

  • problemy hormonalne i metaboliczne

Zmęczenie może być wynikiem zmian hormonalnych lub metabolicznych. Ciąża, choroby nerek, problemy z elektrolitami, cukrzyca, niedoczynność tarczycy.

  • narkotyki i leki

Jeśli stosujemy leki przeciwdepresyjne, sterydy, leki przeciwhistaminowe, statyny czy leki na nadciśnienie, te mogą jak najbardziej powodować zmęczenie. Co więcej, ich odstawienie lub zmiana dawki, także może powodować taki właśnie stan.

  • choroby serc i płuc

Zmęczenie wynika również i z wielu chorób płuc oraz serca. Zapalenie płuc, astma, zaburzenia rytmu, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca.

  • problemy ze snem

Jeśli mamy problem ze spaniem, z ilością przespanych godzin, z pracą na zmiany, to także możemy odczuwać zmęczenie, nad którym bardzo ciężko jest zapanować.

  • choroby przewlekłe

Zmęczenie wynika także z występowania różnego rodzaju chorób, w tym między innymi raka, zespołu przewlekłego zmęczenia, reumatoidalnego zapalenia stawów, osłabionego układu odpornościowego i wielu innych chorób, które ten stan mogą tylko pogłębiać.

  • ból

Jeśli coś nas boli, nie możemy spać, jeśli nie śpimy zaczynamy czuć się słabo. Pojawia się w pewnym momencie zmęczenie wywołane zarówno brakiem regeneracji, jak również i odczuwaniem bólu, z którym bardzo trudno jest sobie poradzić.

  • nadwaga lub niedowaga

Jeśli mamy nadwagę, prowadzi ona automatycznie do zmęczenia. Musimy dźwigać dużą ilość kilogramów, bolą nas stawy i mięśnie, wejście po schodach powoduje ogromną zadyszkę. Męczymy się idąc, a często nawet i siedząc, co sprawia, że zmęczenie towarzyszy nam niemal na każdym kroku. Jeśli zaś mamy niedowagę, stan ten także może nas całkowicie wymęczyć. Utrata masy ciała, zaburzenia odżywiania, zła praca tarczycy – każdy taki stan prowadzi do ogólnego osłabienia całego organizmu, a to prowadzi do zmęczenia

  • za mało lub za dużo aktywności

Jeśli aktywności jest zbyt mało, czujemy się ospali, zmęczeni, niechętni do działania. Jeśli ćwiczymy za dużo, jesteśmy pobudzeni, działamy na wysokich obrotach, a przy dłuższym takim trybie, organizm jest zaczyna w pewnym momencie odczuwać zmęczenie wynikające z nadmiaru bodźców na organizm.

Leczenie zmęczenia

Ogólnie rzecz biorąc trudno jest leczyć zmęczenie, gdyż ciężko jest ten stan zdiagnozować. Czasami wydaje nam się, że jesteśmy zmęczenie, bo dużo pracowaliśmy, bo dobrze nie spaliśmy, bo nałożyliśmy na siebie nadmiar obowiązków. Przychodzi jednak moment, gdy nad tym wszystkim nie jesteśmy w stanie tak naprawdę zapanować, a to powoduje, że nasze życie całkowicie wymyka się nad spod kontroli. Co więc robić w takich sytuacjach? Podstawa jest znalezienie lekarza, który zajmie się naszą osobą od stóp do głów. Wykonanie podstawowych badań, rozmowy z pacjentem, przeanalizowanie jego trybu życia. Tak naprawdę w leczeniu zmęczenia podstawą jest wyeliminowanie czynników, które mogą ten stan powodować.

Jedno jest pewne – absolutnie nie można zmęczenia bagatelizować, bo zbyt długi taki stan może prowadzić do depresji, której to konsekwencje mogą być dla organizmu naprawdę różnorodne.

Tagi: higiena snu, sen, wysypianie się, zmęczenie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *