Witamina D pomaga walczyć z rakiem piersi!

Jakub Kola

Obecnie nowotwory co raz rzadziej są śmiertelnym wyrokiem. Powoli zbliżamy się do czasów gdzie nowotwory zaczną być traktowane jako rodzaj przewlekłej choroby. Dzięki coraz lepszej wykrywalności i z pomocą nowych leków jesteśmy w stanie skuteczniej kontrolować raka. Nie zmienia to jednak faktu, że diagnoza jest ciosem dla każdego chorego. Stale szukamy informacji jak zapobiegać chorobie. Boimy się jej przebiegu, lękamy się leczenia i chcemy, by pozostała daleko od nas jak długo się da (a najlepiej, aby nie pojawiła się wcale). I tutaj pojawia się nasza stara znajoma – witamina D.


Witamina D w pigułce

Witamina D posiada wiele korzystnych właściwości dla naszego organizmu (szeroko omówionych w innych tekstach na naszym blogu), a najnowsze badania wskazują, że może zmniejszać ryzyko wystąpienia raka piersi. Odkrycia tego dokonali naukowcy z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. 

Badania kliniczne na temat witaminy D

Zbadano wyniki trzech badań. Jednego długotrwałego studium (w którym brało udział 1713 pacjentek) i dwóch randomizowanych badań klinicznych (w sumie 3325 pacjentek). Badane kobiety miały co najmniej 55 lat, ze średnią wieku na poziomie 63 lat. Każde z badań odbywało się w latach 2002 do 2017, a w momencie rozpoczęcia testów żadna z uczestniczek nie cierpiała na raka piersi.

Chcesz zwiększyć poziom witaminy D w swoim organizmie? Rekomendujemy Vitamin D3 od Apollo Hegemony jako najlepsze rozwiązanie w suplementacji Witaminy D3
Chcesz zwiększyć poziom witaminy D w swoim organizmie? Rekomendujemy Vitamin D3 od Apollo Hegemony jako najlepsze rozwiązanie w suplementacji Witaminy D3

Kobiety były monitorowane przez cztery lata i w tym czasie zdiagnozowano 77 zachorowań na nowotwór piersi (co po przeliczeniu daje 512 przypadków na 100 000 osób). Przez cały okres badań dokładnie sprawdzano poziom witaminy D w organizmach pacjentek – to właśnie jej koncentracja i wpływ na raka najbardziej interesował naukowców. Poza regularną oceną poziomu witaminy D dokładnie odnotowano wszelkie czynniki mogące mieć wpływ na badanie – BMI, wiek, przyjmowanie suplementów wapnia i palenie papierosów.

Wiadomo było, że Narodowa Akademia Medycyny w 2010 roku uznała, że zalecanym poziomem witaminy D jest 20 ng/ml. Okazuje się jednak, że dopiero trzykrotnie większy poziom zaczyna chronić przed nowotworem piersi. Sharon McDonnel, szefowa zespołu, stwierdziła „Odkryliśmy, że osoby, u których poziom 25(OH)D był powyżej 60 ng/ml były pięciokrotnie mniej narażone na nowotwór piersi niż te, u których poziom markera wynosił poniżej 20 ng/ml. Zwiększenie poziomu witaminy D znacznie powyżej rekomendowanego minimum 20 ng/ml wydaje się ważnym czynnikiem w zapobieganiu nowotworom piersi”.

Wiadomość nie jest jednak idealna. Badano kobiety, które były po menopauzie. Oznacza to, że trzeba poczekać na dalsze testy, które ustalą, czy witamina D chroni kobiety w każdym wieku. Cedric F. Garland, który jest współautorem badań, podkreśla „Mówimy tutaj o postmenopauzalnym nowotworze piersi. Konieczne są dalsze badania, by sprawdzić, czy wysoki poziom 25(OH)D może zapobiegać też premenopauzalemu nowotworowi piersi”. Garland zresztą od lat walczy o to, by zwiększono rekomendowany poziom witaminy D. Obecne zalecane dzienne dawki to:

- dla dzieci 400 IU,

- dla dorosłych 600 IU,

- dla seniorów powyżej 70 roku życia 800 UI.

Warto zaznaczyć, że aby osiągnąć omawiany poziom 60 ng/ml należy przyjmować 4000 do 6000 UI dziennie. Widać różnicę? Ale pamiętajmy, by nie przesadzić. Przyjmowanie powyżej 10 000 IU dziennie może doprowadzić do poziomu witaminy D na poziomie 125 ng/ml, a to wiąże się z wystąpieniem efektów ubocznych w postaci utraty wagi, nudności, uszkodzenia nerek i zaburzenia pracy serca.

Podsumowanie

Witamina D ponownie udowadnia, że jest naszą największą przyjaciółką. Zdecydowanie warto o nią zadbać, bo prawdziwi przyjaciele nie opuszczą nas w kryzysie. A teraz zostaje nam poczekać na dalsze wyniki badań. Oby okazało się, że witamina D pomoże kobietom w każdym wieku!

Źródło

https://medicalxpress.com/news/2018-06-greater-vitamin-d-decreasing-breast.html

Tagi: D3, nowotwory, witamina d, zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *