Suplementacja luteiną i zeaksantyną związana jest z poprawą funkcji poznawczych u młodych dorosłych

W dniu 14 listopada 2017 r. czasopismo Nutrients doniosło o wyniku randomizowanego, podwójnie ślepego badania, którego wyniki wskazują na poprawę funkcji poznawczych u zdrowych osób dorosłych, którym podano suplementy zawierające luteinę i zeaksantynę.

"Dieta może wpływać negatywnie lub pozytywnie na stan oksydacyjny i zapalny mózgu, a zatem i na jego funkcję" - pisze Liza M. Renzi-Hammond (i współpracownicy). "Wiele badań wykazało, że suplementacja luteiny i zeaksantyny jest związana zarówno ze wzrostem ilości luteiny i zeaksantyny mierzonej w siatkówce, jak i zmianami w zachowaniach, o których uważa się, że są sterowane głównie za pośrednictwem mózgu".

W badaniu wzięło udział 51 mężczyzn i kobiet w wieku od 18 do 30 lat, którzy otrzymywali placebo lub luteinę 10 mg plus 2 mg zeaksantyny dziennie przez rok. Stężenie luteiny i zeaksantyny w surowicy , gęstość optyczną pigmentu plamkowego (która odzwierciedla poziomy luteiny i zeaksantyny w mózgu) oraz funkcje poznawcze (w tym testy pamięci werbalnej, pamięci wzrokowej, rozumowania, funkcji wykonawczej, prędkości psychomotorycznej, złożonej uwagi i elastyczności poznawczej) oceniano co cztery miesiące w trakcie trwania całego badania.

Na podstawie badań poziomu luteiny i zeaksantyny w surowicy, stwierdzono, że były dwukrotnie wyższe u osób, które otrzymywały suplementy w porównaniu z tymi, którzy otrzymywali placebo. Optyczna gęstość pigmentu w postaci plamki również znacząco wzrosła w grupie suplementowanej, co wskazuje na poprawę poziomu funkcjonowania centralnego układu nerwowego. U osób, które otrzymywały suplementy luteiny i zeaksantyny zaobserwowano także znaczną poprawę pamięci wzrokowej.

Suplementacja luteiną i zeaksantyną oraz wzrost gęstości optycznej plamki żółtej były związane ze znacznie poprawioną pamięcią przestrzenną, zdolnościami rozumowania i złożoną uwagą.

Autorzy wnioskują, że "suplementacja luteiną i zeaksantyną poprawia poziomy ksantofilu w ośrodkowym układzie nerwowym i funkcje poznawcze u młodych, zdrowych osób dorosłych."

Tagi: luteina, pamięć, suplementacja, układ nerwowy, wzrok, zdrowe oczy, zeaksantyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *