Popularne artykuły

Witamina D pod kątem wyników w sporcie
Badania suplementów

Witamina D pod kątem wyników w sporcie 

Witamina D3 stała się ostatnimi czasy nieodzowną suplementacją. Ze świata badań naukowych dochodzą coraz to nowsze doniesienia o jej prozdrowotnych własnościach. Głośno jest o tym, jak wpływa na odporność organizmu czy na zdrowie kośćca. Nie wiele się jednak mówi, jak wpływa na kształtowanie wyników sportowych, a witamina D3 ma tu nieco do zaoferowania.


CZY WARTO SUPLEMENTOWAĆ WITAMINĘ D3

Suplementacja bywa dla niektórych osób kwestią sporną. Niektórzy z pobudek ideologicznych wzbraniają się przed suplementowaniem czegokolwiek, w myśl zasady iż dostarczać powinno się jedynie odżywcze elementy dla organizmu wyłącznie z żywności. Jednakże, tu badania dość jasno określają, że statystycznie ciężko jest utrzymać właściwe stężenie D3 polegając wyłącznie na żywności oraz tym, co oferuje nam promieniowane UVB w kontekście wzrostu stężenia endogennej formy omawianej witaminy [1,2]. A jak poniżej wykażę na przykładach, szkoda by było zaprzepaszczać potencjał postępu wyników sportowych w związku z niewystarczającym stężeniem pojedynczej witaminy – witaminy D3.

Wzory strukturalne różnych form Witaminy D
Wzory strukturalne różnych form Witaminy D

WITAMINA D3 I SPRAWNOŚĆ SERCOWO-ODDECHOWA:

Badanie [3] wykonane było na grupie 1995 ludzi w przedziale wiekowym 20-49 lat. Sprawność oddechową [VO2max] u tych osób zweryfikowano testem sprawnościowym. VO2max jest parametrem, który oznacza maksymalny pobór tlenu i jest czynnikiem miarodajnie określającym wydajność sportowca.

Wyniki doświadczenia wskazały, że każdy przeskok o wartość 10 nanomoli na litr krwi witaminy D3 w formie metabolitu 25(OH)D3 (ten metabolit można określić jako zapas witaminy D3 w organizmie) przesuwał granicę VO2max w sposób statystycznie znaczący.

Aby wyniki były bardziej wiarygodne, wykluczono najwyższe i najniższe wartości. Wzięto pod uwagę płeć, rasę, indeks masy ciała, ciśnienie krwi, występowanie cukrzycy, palenie papierosów, poziom białka C-reaktywnego (marker stanów zapalnych), stężenie hemoglobiny oraz wskaźnik filtracji nerek.

Inne doświadczenie [4] na sportowcach, tym razem na piłkarzach, również wykazało, że witamina D3, gdy suplementowana, przyczynia się do poprawy parametru VO2max. Tu grupa przyjmująca rzeczywistą witaminę D3 poprawiła swoje wyniki o 20% względem pomiarów początkowych. Grupa placebo zaś o 13% (potwierdza się jak placebo wpływa na motywację w sporcie!).

Naukowcy wywnioskowali z tego badania, że sportowcy powinni przyjmować 4000-5000 IU codziennie, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy mniejszy jest poziom wytwarzanej wewnątrz organizmu D3.

WPŁYW SUPLEMENTACJI NA ZDROWE OSOBY:

Jeśli jednak w dalszym ciągu uważasz, że Twój rozwój sportowy nie mógłby ulec poprawie, bo postrzegasz się za okaz zdrowia, któremu dodatkowa suplementacja nie jest potrzebna, to być może zainteresują Cię wyniki innego badania.

W tym wypadku naukowcy zbadali jaki jest wpływ dość symbolicznej suplementacji witaminą D3, bo równowartą 2000 IU (to naprawdę nie jest wiele, zważywszy na obciążenie fizyczne organizmu), ale na osoby w pełni zdrowe. Osoby uczestniczące w eksperymencie podzielono na dwie grupy – placebo, oraz te, które faktycznie otrzymały owe 2000 IU D3. Uczestnicy podlegali testom sprawnościowym oraz pobrano od nich próbki krwi, w celach analitycznych.

Wynik 14-dniowej suplementacji był taki, że osoby te mogły pokonać większy dystans w teście sprawnościowym dzięki odczuwaniu w mniejszym stopnia zmęczenia, niż grupa placebo. Diagnostyka wykazała, że osoby przyjmujące witaminę D3 miały niższe skurczowe oraz rozkurczowe ciśnienie krwi - zarówno podczas aktywności, jak i spoczynkowe - co rzutuje jednoznacznie na wydajniejszy transport krwi do komórek (a z tą idzie tlen, który niezbędny jest do pracy mięśni).

Najprawdopodobniej witamina D3 wykazywała działanie przeciwko powstawaniu nadciśnienia krwi poprzez hamowanie układu renina-angiotensyna-aldosteron, a zależność tą odnotowano już w 1986 roku [6]. Układ ten jest istotnym regulatorem ciśnienia krwi, gdzie renina wpływa na własności angiotensyny, a ta z kolei, po związaniu ze swoim receptorem, rzutuje na ciśnienie krwi.

Jak więc widać na powyższych przykładach, suplementacja witaminą D3, nawet w niewielkiej dawce rzutuje na poprawę wyników sportowych.
Gdyby jednak argumentów stosowania suplementu D3 było mało, warto wspomnieć o innych korzyściach związanych z jego użyciem:

  • wzrost suchej masy ciała, zmniejszony udział tkanki tłuszczowej [7, 8]
  • efektywniejsze spalanie nadmiernej tkanki tłuszczowej podczas wysiłku fizycznego [9]
  • wykazywanie wpływu antykatabolicznego na masę mięśniową, związanego z treningiem o wysokiej intensywności [10]

Stąd też dodatkowa podaż D3 wpłynie nie tylko na wyniki sportowe, ale również na rozwój sylwetki i jej kompozycję.

REFERENCJE

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *