Popularne artykuły

Witamina D3 z witaminą K2 – podwójne działanie
Pills float in the air with inscription D3 + K2 vitamins
Plotki suplementacyjne

Witamina D3 z witaminą K2 – podwójne działanie 

Witamina D jest to hormon steroidowy produkowany przez organizm wtedy, gdy skóra wystawiona jest na słońce. Ze względu na to, w jakim żyjemy klimacie, zapotrzebowanie na witaminę jest niezbędne, gdyż większość z nas ma po prostu duże jej braki. Witamina ta rozpuszczalna jest w tłuszczach i pełni ważną rolę przy wielu różnorodnych procesach, jakie zachodzą w naszym organizmie.


Połączenie witaminy D i witaminy K

Witamina D ma bardzo duże znaczenie dla kości i zębów. Wywiera bowiem wpływ na metabolizm kości oraz na ich kształtowanie się. Ponadto zwalcza próchnicę. Witamina K jest jedną witamin rozpuszczalną w tłuszczach. Witamina K1 odpowiada za krzepliwość krwi, witamina K2 za wpływ na kości.

Działanie witaminy D i witaminy K

Oprócz wpływu na kości i zęby, witamina D ma znaczenie dla układu nerwowego i mięśniowego. Regeneruje ona neurony oraz mikrouszkodzenia mięśni. Zwiększa odporność, chroni przed rozwojem komórek nowotworowych, a do tego obniża ryzyko wystąpienia stwardnienia rozsianego.

Witamina K oprócz zapewnienia odpowiedniego krzepnięcia krwi i mocnych kości, odgrywa także znaczenie w czyszczeniu tętnic z wapnia, ma znaczenie dla układu nerwowego, wpływa na pamięć i dobry stan skóry.

Niezwykle ważnym jest połączenie witaminy D3 z witaminą K2. Dlaczego? Witamina D skutecznie przyswaja wapń. Jeśli jednak nie podajemy razem z nią witaminy K2, wapń może odkładać się w tętnicach wieńcowych, a nie w kościach. K2 oczyszcza więc tętnice z wapnia i odkłada wapń w kościach, a więc tam, gdzie jest on niezbędny. Wzajemnie więc działanie tych dwóch witamin jest niezwykle ważne. Co więcej, od witaminy K zależy bezpieczeństwo witaminy D.

Dawkowanie witaminy D i witaminy K

Dla witaminy D, dawka dla dorosłego człowieka to około 1000 – 2000 IU. W okresie jesienno – zimowym, gdy słońca jest dużo mniej, ta dawka może wynieść nawet i 4000IU. Dla witaminy K jest to około 100mcg. Witaminy te nie magazynują się w organizmie, dlatego też tak ważne jest ich uzupełnianie.

Vitamin D3 & K2 MK7 od Apollo Hegemony to suplement zawierający efektywną dawkę Witaminy D3 w połączeniu z Witaminą K2 w ich najlepiej bioprzyswajalnych formach
Vitamin D3 & K2 MK7 od Apollo Hegemony to suplement zawierający efektywną dawkę Witaminy D3 w połączeniu z Witaminą K2 w ich najlepiej bioprzyswajalnych formach

Choć witaminę D zyskujemy głównie przez słońce, znajduje się ona także w produktach spożywczych, w tym jajkach, rybach, produktach mlecznych, dojrzałych serach i w oleju roślinnym. Witamina K niestety nie występuje w produktach spożywczych dostępnych w Europie, dlatego też tak ważne jest jej uzupełnianie w postaci suplementu.

Niedobór witaminy D i witaminy K

Niedobór witaminy D prowadzi u dzieci do krzywicy, do zmniejszenie masy kostnej, jak również i większej podatności na łamanie się kości. U osób dorosłych zbyt mała jej ilość powodować może osteoporozę i osteomalację. Niedobór prowadzi do zaburzeń snu. Często dochodzi także do niewydolności serca i nadciśnienia tętniczego.

Nadmiarwitaminy D i witaminy K

Nie zauważono, by większa ilość spowodowała jakiekolwiek skutki uboczne, jednak nie zaleca się przyjmowania jej w większej ilości, niż zalecana dawka.

Polecany produkt

Vitamin D3 & K2 MK7 od Apollo Hegemony to najwygodniejsza forma podawania tych witamin. Jest to również jeden z niewielu suplementów który został przebadany klinicznie pod względem zawartości substancji aktywnych! Można ją podawać w każdej sytuacji, bez względu na wszystko. Dzięki temu ten suplement również o wiele bardziej przyswajalny niż tradycyjne tabletki.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *