Istotność suplementacji magnezu podczas ciąży

Jakub Kola

Magnez pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Oprócz funkcji stabilizującej nasze kości, reguluje metabolizm energetyczny w naszych komórkach i bierze udział w aktywacji ponad 600 enzymów. Odpowiedni poziom magnezu sprawia, że ​​jesteśmy bardziej odporni na stres. Jest też odpowiedzialny za reguluacje układu krążenia i zapewnia zdrowe ciśnienie krwi.


Jak niedobór magnezu wpływa na ciążę?

Wiele kobiet w ciąży skarży się na skurcze łydek i ból brzucha, które mogą wystąpić w wyniku niedoboru magnezu. Inne objawy niedoboru magnezu to silne kołatanie serca i wyczerpanie. Nie wszystkie z nich jako takie są jeszcze powodem do zmartwień, niemniej jednak powinnnaś słuchać sygnałów swojego organizmu i ewentualnie przejść sprawdzić poziom magnezu we krwi w badaniu krwi. Jeśli podczas ciąży wystąpi silny niedobór magnezu, mogą następować intensywne skurcze macicy. W konsekwencji mogą występować przedwczesne skurcze – i w skrajnym przypadku prowadzić nawet do poronienia.

Ile magnezu należy przyjmować w okresie ciąży i karmienia piersią?

W przypadku kobiet w ciąży zaleca się dzienne spożycie magnezu w wysokości 310 mg (czyli nieco powyżej zalecanej ilości dla kobiet niebędących w ciąży powyżej 25 roku życia). Jednym z powodów jest to, że ze względu na zmiany hormonalne w czasie ciąży, więcej magnezu jest wydalane z organizmu. Ponadto magnez odgrywa rolę w procesie podziału i wzrostu komórek zarodka. W późnych stadiach ciąży jeszcze nienarodzone dziecko musi otrzymywać magnez. W ostatnich trzech miesiącach ciąży zarodek gromadzi do 7 mg magnezu w rosnących kościach i mięśniach.

Kobiety karmiące piersią po raz kolejny mają większe zapotrzebowanie magnezu – około 390 mg, ponieważ przekazują dziecku dużo magnezu wraz z mlekiem, które zawiera średnio 3 mg magnezu na każde 100 ml.

Jak długo musisz uzupełniać magnez w czasie ciąży?

Wielu lekarzy zaleca utrzymywanie suplementacji magnezu przez cały okres ciąży i do końca karmienia piersią. W ten sposób poziom magnezu u matki i dziecka na pewno pozostaje w prawidłowym zakresie przez pierwsze, najważniejsze miesiące życia dziecka.

Tagi: ciąża, magnez

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *