Jak fukoksantyna może pomóc w niealkoholowym stłuszczeniu wątroby

Jakub Kola

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFL) to nagromadzenie dodatkowego tłuszczu w komórkach wątroby, które nie jest spowodowane przez nadużywanie alkohol. To normalne, że wątroba zawiera trochę tłuszczu. Jeśli jednak więcej niż 5% - 10% masy wątroby to tłuszcz, wówczas ten stan nazywamy stłuszczeniem wątroby.


Bezalkoholowe stłuszczenie wątroby

NAFL występuje częściej u osób z określonymi schorzeniami, takimi jak otyłość i cukrzyca typu 2. Naukowcy odkryli NAFL u 40 do 80 procent osób z cukrzycą typu 2 i u 30 do 90 procent osób otyłych. Dodatkowo ocenia się, że 1 na 4 ludzi na całym świecie cierpi na NAFL chociaż w minimalnym stopniu podczas gdy w USA do 100 milionów ludzi cierpi na stłuszczenie wątroby.

Jak wspomniano powyżej, NAFL ma tendencję do rozwoju u osób z nadwagą, otyłością lub z cukrzycą, wysokim poziomem cholesterolu lub trójglicerydów. Szybka utrata wagi i złe nawyki żywieniowe mogą również prowadzić do bezalkoholowego stłuszczenia wątroby. Stan ten jest również ściśle powiązany z występowaniem zespołu metabolicznego.

Fukoksantyna w niealkoholowym stłuszczeniu wątroby

W obszarze wsparcia przez suplementację, fukoksantyna wydaje się być bardzo obiecująca. Fukoksantyna to substancja z grupy karotenoidów, który ma wiele właściwości zdrowotnych. Od 2000 roku ukazało się ponad 500 recenzowanych artykułów ukazujących zalety fukoksantyny. Wykazano, że oprócz właściwości wspomagających zdrowie wątroby, fukoksantyna ma wiele właściwości prozdrowotnych, takich jak działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwdziałające otyłości.

Kiedy przyjrzymy się bliżej badaniom przeprowadzonym z fukoksantyną, widzimy, że istnieje szeroki zbiór dowodów na to, że wpływa ona na zniwelowanie wielu podstawowych czynników ryzyka rozwoju NAFL i bezpośrednio na zmniejszenie ryzyka stłuszczenia wątroby. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Hepatobiliary Surgery and Nutrition naukowcy odkryli, że suplementacja fukoksantyną zmniejszyła masę ciała, zawartość tłuszczu w organizmie oraz wątrobie oraz poprawiła wyniki testów czynności wątroby u otyłych kobiet przed menopauzą cierpiąjacych NAFL. Odkryli również, że spożywanie fukoksantyny skutecznie poprawia metabolizm lipidów i cholesterolu.

W innym badaniu oceniano wpływ spożywania fukoksantyny na zdrowie otyłych szczurów. Wyniki pokazały, że całkowita ilość tłuszczu, cholesterolu i trójglicerydów była znacząco obniżona w grupie przyjmującej fukoksantynę.

Tagi: cholesterol, fucoxanthine, fukoksantyna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *