Popularne artykuły

Cynk a przeziębienie
Foods High in Zinc. Healthy diet concept.
Healthy Lifestyle

Cynk a przeziębienie 

Podawanie pastylek zawierających cynk pacjentom ze zwykłym przeziębieniem nie skróciło czasu trwania infekcji. Badania przeprowadzono na randomizowanej grupie i opublikowano w BMJ Open.

Osiem kontrolowanych badań przeprowadzonych uprzednio donosiło, że pastylki cynkowe skracały czas trwania przeziębienia, ale kilka innych prób nie potwierdziło tych korzyści. Jako wyjaśnienie rozbieżności w wynikach badań zaproponowano zmienność rodzajów tabletek do ssania zawierających cynk. Wiele badań, których wyniki były negatywne, wykorzystywało pastylki do ssania, które miały niskie dawki cynku lub zawierały składniki, takie jak kwas cytrynowy, który wiąże jony cynku, zapobiegając uwalnianiu wolnego cynku w okolicy ustno-gardłowej. Rozbieżność w wynikach badań wskazuje, że konieczne są dalsze badania w celu ustalenia warunków, w których pastylki do ssania cynku mogą być skuteczne, oraz rodzaju i dawki tabletek do ssania, które mogą być optymalne.

W randomizowanym, podwójnie ślepym badaniu kontrolowanym placebo, dr Harri Hemilä z Uniwersytetu Helsińskiego w Finlandii i jego koledzy, badali wpływ pastylek octanu cynku na pracowników miasta Helsinki w Finlandii. Aby zminimalizować opóźnienie między pojawieniem się objawów przeziębienia a rozpoczęciem leczenia, uczestnikom podano pakiet tabletek do ssania z instrukcją, aby rozpocząć leczenie jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych objawów. Uczestnicy zostali poinstruowani, aby powoli rozpuszczać 6 tabletek do ssania dziennie w ustach z całkowitą dawką cynku 78 mg / na dzień przez 5 dni.

Podczas badania 88 uczestników zachorowało na przeziębienie i zaczęło stosować pastylki do ssania. Nie zaobserwowano żadnej różnicy w szybkości powrotu do zdrowia przy przeziębieniu między osobami przyjmującymi cynk a grupą placebo podczas 5-dniowego okresu leczenia. Nieoczekiwanie, po zakończeniu 5-dniowego okresu leczenia, uczestnicy w grupie przyjmującej cynk powrócili do zdrowia wolniej niż w grupie placebo. Ten potencjalny niepożądany efekt po aktywnym leczeniu musi zostać potwierdzony lub obalony w przyszłych badaniach.

Osoby przyjmujące cynk często skarżą się na nieprzyjemny smak pastylek. W badaniu przeprowadzonym przez dr Hemilä i współpracowników 37% uczestników cynku nie skarżyło się na żadne negatywne skutki. Ponadto doświadczenia złego smaku były przeważnie tak niewielkie, że nie zmniejszyły średniego zużycia tabletek do ssania cynku w porównaniu z grupą placebo. Nawet jeśli smak może uniemożliwić stosowanie tabletek cynkowych przez niektórych pacjentów, wydaje się, że szeroka grupa ludzi nie odczuwa silnego dyskomfortu związanego ze smakiem.

„Nasze badanie nie potwierdza przydatności pastylek cynkowych do leczenia przeziębienia, ale nie obala także poprzednich badań, w których stwierdzono, że pastylki cynkowe były skuteczne” - stwierdza dr Hemilä.

„W przyszłych próbach pastylek cynkowych dawka cynku powinna być większa, pastylki powinny rozpuszczać się wolniej, a leczenie powinno trwać dłużej niż 5 dni. Zanim pastylki cynkowe mogą być szeroko promowane do leczenia przeziębienia, cechy pastylek do ssania, które są klinicznie skuteczne, należy szczegółowo zdefiniować ”- mówi.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *