Popularne artykuły

System dietetyczny Reverse diet – na czym polega?
Ciekawostki kulinarne

System dietetyczny Reverse diet – na czym polega? 

Załóżmy, że na fali wakacyjnych postanowień zwróciłeś się w stronę odpowiedzialnej, zbilansowanej diety (nie myl z jedną z tych śmiesznych pseudo-diet, których mamy teraz wysyp). Dieta ta zakłada, oczywiście, rezygnację z wielu niezdrowych produktów oraz, bardzo często, obcięcie kalorii. Gratulacje. Trzymanie się solidnego planu dietetycznego wymaga dużego poświęcenia i samodyscypliny. Najtrudniejsze jednak jeszcze przed Tobą. Początki bywają dość proste, waga spada, samoocena rośnie. Problem pojawia się wtedy, kiedy trzeba nowo zdobytą formę utrzymać. W osiągnięciu tego celu bardzo pomocna jest Reverse diet, zwana też „dietą odwróconą”.

O co dokładnie chodzi?

Większość diet, zwłaszcza redukcyjnych, opiera się w dużej mierze na eliminowaniu z codziennego jadłospisu niezdrowych produktów i cięciu kalorii. Dieta odwrócona jest metodą na ponowne wprowadzenie do naszego menu niektórych, wcześniej zakazanych, produktów oraz podniesienie zapotrzebowania kalorycznego. Oczywiście nie oznacza to, że można sobie pozwolić na zjedzenie całej paczki ciastek i zapicia tego coca colą. Celem Reverse diet jest stopniowe przyzwyczajenie organizmu do wyższej podaży kalorii oraz urozmaiconego menu, a także zapobiegnięcie efektowi jo-jo.

Kto powinien skorzystać z tego systemu dietetycznego?

Dieta redukcyjna spowalnia metabolizm. Smutny, ale prawdziwy fakt. Jest to spowodowane zarówno ograniczeniem spożywanych kalorii jak i usunięciem wielu produktów spożywczych z codziennych posiłków. Przywrócenie niektórych pokarmów poprzez zastosowanie Reverse diet pomaga ponownie rozkręcić metabolizm, a jednocześnie pozytywnie wpływa na inne aspekty naszego życia i zdrowia. Tak jak wspominaliśmy w poprzednim akapicie – stopniowe, zaplanowane podnoszenie podaży kalorycznej pomoże nam utrzymać formę i zapobiec niekontrolowanemu przybieraniu na wadze.

Korzyści płynące z zastosowania Reverse diet?

Oprócz ogólnych korzyści  takich jak ustabilizowanie swojego metabolizmu i uniknięcie efektu jo-jo po redukcji, istnieje jeszcze kilka plusów płynących z zastosowania diety odwróconej. Najbardziej oczywistym jest to, że zaczniesz jeść bardziej różnorodne produkty, a Twoje codzienne posiłki będę zdecydowanie urozmaicone. Również spożywane porcje staną się bardziej okazałe. Przyjmując więcej kalorii otrzymujesz więcej energii, co na pewno przełoży się na poprawę Twojego samopoczucia, a także na efektywniejsze treningi.

Pomocne wskazówki

W trakcie stosowanie Reverse diet warto rozważyć włączenie odżywek białkowych, takich jak Optimum Nutrition Whey Gold Standard i batonów białkowych. Pomoże to w zbudowaniu i utrzymaniu masy mięśniowej. A jak wiadomo – więcej mięśni to więcej spalonych kalorii.
Zbilansowana dieta redukcyjna jest doskonałym sposobem, aby stracić trochę zbędnych kilogramów. Jednak równie ważne, jeśli nie ważniejsze, jest utrzymanie wagi po okresie redukcji. Reverse diet pomoże Ci nie stać się kolejną ofiarą efektu jo-jo.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *