Korzyści zdrowotne wynikające z podawania dysmutazy ponadtlenkowej

Avatar

Dysmutaza ponadtlenkowa jest enzymem występującym naturalnie w organizmie. Dostępna jest ona również w postaci suplementów diety i zastrzyków. Główną zaletą dysmutazy ponadtlenkowej jest to, że sprzyja rozkładowi wolnych rodników.

Suplementy dysmutazy ponadtlenkowej są stosowane w leczeniu i zapobieganiu wielu problemom zdrowotnym i poważnym chorobom. Suplementy te są zwykle wytwarzane z kombinacji wyciągu z pszenicy i melona.

Korzyści zdrowotne

Jak dotąd badania nad wpływem na zdrowie suplementów zawierających dysmutazę ponadtlenkową są dość ograniczone. Co więcej, istnieją pewne dowody na to, że dysmutaza ponadtlenkowa może nie zostać wchłonięta przez organizm, gdy jest przyjmowana w postaci suplementu.

W medycynie alternatywnej uważa się, że suplementy dysmutazy ponadtlenkowej chronią przed następującymi chorobami:

  • Choroba Alzheimera,
  • Zaćma,
  • Dna moczanowa,
  • Stany zapalne organizmu,
  • Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego,
  • Zapalenie kości i stawów,
  • Choroba Parkinsona,
  • Reumatoidalne zapalenie stawów.

Mówi się także, że dysmutaza ponadtlenkowa spowalnia proces starzenia się organizmu i odwraca oznaki starzenia się skóry. Jednak nie ma wystarczających dowodów na poparcie stosowania suplementów SOD (Superoxide Dismutase – dysmutaza ponadtlenkowa) do któregokolwiek z tych zastosowań.

Badania naukowe zapewniły jedynie wgląd w kilka korzyści zdrowotnych dysmutazy ponadtlenkowej.

Wstępne badania sugerują, że dysmutaza ponadtlenkowa jest obiecująca w leczeniu stwardnienia zanikowego bocznego (znanego również jako choroba Lou Gehriga), choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, zaćmy i niektórych form raka, zgodnie z raportem opublikowanym w Medical Science Monitor w 2002 roku. Jednak obecnie brak jest badań klinicznych testujących stosowanie dysmutazy ponadtlenkowej w leczeniu tych schorzeń.

Istnieją również dowody na to, że przyjmowanie dysmutazy ponadtlenkowej w połączeniu z gliadyną (rodzaj białka pozyskiwanego z pszenicy) może pomóc w ochronie przed uszkodzeniami spowodowanymi stresem oksydacyjnym. Na przykład we wstępnym badaniu opublikowanym w Phytotherapy Research w 2004 r. testy na zwierzętach wykazały, że leczenie kombinacją dysmutazy ponadtlenkowej i gliadyny może pomóc zwiększyć aktywność przeciwutleniaczy.

Badania nad wpływem na zdrowie dożylnie podawanej dysmutazy ponadtlenkowej obejmują raport z 1994 r. opublikowany w Circulation. W badaniu wzięło udział 120 pacjentów, którzy niedawno mieli zawał serca. Przed poddaniem się angioplastyce wieńcowej (zabiegowi otwierania wąskich tętnic w sercu) pacjenci otrzymywali placebo lub wlew dysmutazy ponadtlenkowej. Wyniki badań wykazały, że dysmutaza ponadtlenkowa nie spowodowała poprawy czynności serca.

Możliwe efekty uboczne

Ze względu na brak badań niewiele wiadomo na temat bezpieczeństwa długotrwałego lub regularnego stosowania suplementów zawierających dysmutazę ponadtlenkową.

Forma dysmutazy ponadtlenkowej do wstrzykiwań stosowana w badaniach naukowych wydaje się bezpieczna. Jednak suplementy SOD pochodzące ze źródeł zwierzęcych wzbudziły obawy, ponieważ potencjalnie mogą pochodzić chorych zwierząt. Eksperci ds. Zdrowia radzą, aby konsumenci unikali suplementów pochodzenia zwierzęcego.

SOD nie został również zbadany pod kątem bezpieczeństwa stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dlatego też odradza się im sięganie po ten suplement, dopóki nie pojawi się rzetelny raport dotyczący braku negatywnego wpływu na rozwój płodu i zdrowie kobiet.

Ważne jest, aby pamiętać, że suplementy nie zostały przetestowane pod kątem bezpieczeństwa, a suplementy diety są w dużej mierze nieuregulowane. W niektórych przypadkach produkt może dostarczać dawki, które różnią się od określonej ilości dla każdego zioła. W innych przypadkach produkt może być zanieczyszczony innymi substancjami, takimi jak metale ciężkie. Nie ustalono również bezpieczeństwa suplementów u kobiet w ciąży, matek karmiących, dzieci i osób z chorobami lub przyjmujących leki.

Dawkowanie i przygotowanie

Nie przeprowadzono wystarczających badań naukowych, aby ustalić odpowiednią dawkę dysmutazy ponadtlenkowej. Odpowiednia dawka może zależeć od różnych czynników, w tym wieku, płci i stanu zdrowia. Najlepiej zasięgnąć porady lekarza w celu uzyskania spersonalizowanej porady.

Czego szukać

Badanie opublikowane w Food Chemistry wskazuje, że dysmutaza ponadtlenkowa występuje we wszystkich źródłach świeżej żywności. Recenzja w szczególności bada szpinak, groszek, pomidor, liście gorczycy i inne źródła. Jednak wielu konsumentów nadal woli suplementować.

Suplementy dysmutazy ponadtlenkowej dostępne do zakupu online można znaleźć w wielu sklepach z naturalną żywnością oraz w sklepach specjalizujących się w suplementach diety.

Ale z powodu braku dowodów naukowych na poparcie suplementów SOD oraz faktu, że (podobnie jak inne spożywane białka) SOD prawdopodobnie nie jest wchłaniany w stanie nienaruszonym z jelit, możesz poszukać innego produktu. Szereg innych naturalnych środków może pomagają chronić ciało przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Na przykład badania wskazują, że substancje takie jak zielona herbata, resweratrol, kurkuma, nasiona winogron, kakao i antocyjany mogą pomóc zwiększyć aktywność przeciwutleniaczy i zwalczyć stres oksydacyjny. Ponadto wiadomo, że składniki odżywcze, takie jak witamina C, witamina E i beta-karoten, działają jako przeciwutleniacze.

Ze względu na ograniczone badania, zbyt wcześnie jest, aby zalecać dysmutazę ponadtlenkową jako środek do leczenia poważmych schorzeń. Ważne jest, aby pamiętać, że leczenie się na własną rękę suplementami dysmutazy ponadtlenkowej oraz unikanie lub opóźnianie standardowej opieki może mieć poważne konsekwencje. Jeśli rozważasz użycie SOD, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem.

 

Tagi: antyoksydanty, dysmutaza ponadtlenkowa, stany zapalne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *