Popularne artykuły

PCOS – zespół policystycznych jajników. Czym jest, jak się objawia oraz jak go leczyć?
Diety

PCOS – zespół policystycznych jajników. Czym jest, jak się objawia oraz jak go leczyć? 

Niezależnie od tego, czy jesteś świeżo po diagnozie PCOS, czy cierpisz na to schorzenie od dawna, ważne jest, aby zrozumieć, co to właściwie jest i jak wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie. Tylko wtedy, gdy będziesz wiedziała, z czym masz do czynienia, będziesz w stanie dokładnie radzić sobie z PCOS i żyć bez większości przykrych objawów.

Wróćmy więc do podstaw i zobaczmy, czym jest i jak wpływa na nas PCOS.

Czym jest PCOS?

PCOS jest zasadniczo zaburzeniem endokrynologicznym. Oznacza to, że coś jest nie tak z naszymi hormonami. Ma on daleko idący wpływ, a objawy mogą być bardzo zróżnicowane. Dlatego też czasami trzeba trochę poczekać na ostateczną, dobrą diagnozę.

Wiemy również, że zespół policystycznych jajników dotyka co najmniej 1 na 10 kobiet, a niektóre z najnowszych statystyk sugerują, że aż 1 na 5 kobiet cierpi na tę przypadłość. Te liczby są po prostu oszałamiające i niepokojące.

Prawdopodobnie wiesz już bardzo dużo na temat zespołu policystycznych jajników, bo zmagasz się z nim na co dzień, ale przyjrzyjmy się jeszcze raz typowym objawom.

Jakie są objawy PCOS?

  • Problem z utratą wagi i łatwość w przybieraniu na wadze,
  • Włosy tam, gdzie tego nie chcesz, np. na twarzy, klatce piersiowej (hirsutyzm),
  • Utrata włosów (łysienie) i łysienie typu męskiego (zakola, łysienie na czubku głowy),
  • Niepłodność i nieregularny cykl menstruacyjny,
  • Trądzik.

Jak diagnozuje się PCOS?

Wielu lekarzy diagnozuje PCOS stosując „kryteria z Rotterdamu”. Aby zdiagnozować PCOS, musisz mieć co najmniej 2 z 3 następujących objawów:

  • Nieregularny cykl menstruacyjny,
  • Objawy wysokich androgenów (testosteronu),
  • Torbiele na jajnikach (zwykle obserwowane w trakcie badania usg).

Kryteria z Rotterdamu uwzględniają zróżnicowane doświadczenia kobiet i objawy PCOS. Oznacza to, że o wiele więcej kobiet spełnia kryteria diagnostyczne dla PCOS.

Co tak naprawdę dzieje się w twoim ciele?

Następna część może się wydać naukowo-medyczna, ale proszę o cierpliwość. Bardzo ważne jest, abyś zrozumiała, co dzieje się w twoim ciele, abyś wiedział, jak radzić sobie z PCOS.

Badania wykazały, że u kobiet z PCOS występuje pewna nieprawidłowość w komórkach beta trzustki. Komórki beta wykrywają glukozę we krwi i sygnalizują trzustce uwalnianie insuliny.

Problem polega na tym, że reagują nadmiernie, uwalniając zbyt dużo insuliny. Insulina ta wpływa następnie na nasze nadmiernie wrażliwe jajniki, powodując wytwarzanie zbyt dużej ilości testosteronu. Wszystkie kobiety produkują testosteron i jest to ważny hormon, którego odpowiednia ilość pomaga nam zachować zdrowie i równowagę psychiczną. Jeśli cierpimy na PCOS – produkujemy go po prostu za dużo.

Zbyt dużo testosteronu prowadzi do wielu przykrych objawów, takich jak trądzik, włosy, których nie chcemy i nieregularny cykl menstruacyjny.

Tak więc, jeśli chcemy, aby nasz PCOS był pod kontrolą, musimy przyjrzeć się, jak możemy najpierw kontrolować naszą insulinę.

Co Twój lekarz może zrobić dla Ciebie w kwestii leczenia PCOS?

Cóż, istnieje kilka leków, które są powszechnie stosowane w leczeniu PCOS. To, co jest przepisywane, często zależy od tego, jakie są twoje cele i największe problemy (utrata masy ciała, założenie rodziny, eliminacja nadmiernego owłosienia itp.).

Zanim powiem więcej o tym, co może być przepisane, chcę wyjaśnić jedną kwestię. Smutna rzeczywistość jest taka, że ​​w tej chwili nie ma lekarstwa na PCOS. Oznacza to, że mamy go na całe życie i musimy starać się kontrolować tę dolegliwość jak tylko jest to możliwe.

Tak więc, bez względu na to, jakie lekarstwa zostaną Ci przepisane, nie wyleczą Cię z PCOS. Pomogą natomiast w radzeniu sobie z objawami podczas przyjmowania leku. Jak tylko przestaniesz zażywać lekarstwa, twoje symptomy wrócą albo pogorszą się, chyba że robisz coś by zrównoważyć hormony.

Z jakimi więc lekami najczęściej możemy się spotkać?

Pigułki antykoncepcyjne

Hormony antykoncepcyjne są często przepisywana kobietom z PCOS. Pomagają w zarządzaniu hormonami, a także zapewniają regularny cykl menstruacyjny. Pigułki mają swoje zalety i wady, o których powinnaś wiedzieć zanim zdecydujesz się na ich regularne przyjmowanie. Pamiętaj, że pigułki nie pozostają bez echa dla twojego zdrowia. Warto więc rozważyć bardziej naturalne metody kontroli poziomu hormonów.

Leki uwrażliwiające na insulinę

Pamiętaj, że jeśli chodzi o PCOS, insulina jest sercem naszych hormonów, które nie są zsynchronizowane tak, jak powinny. Tak więc jedną z najczęściej przepisywanych opcji jest metformina lub inny lek uwrażliwiający na insulinę. Wykazano, że metformina redukuje objawy i markery metaboliczne u kobiet z PCOS. Efekty uboczne są jednak częste i są dość nieprzyjemne.

Anty-androgeny

Celem antyandrogenów jest obniżenie poziomu testosteronu – tak w skrócie. Mogą być pomocne dla kobiet, które borykają się z objawami, takimi jak utrata włosów, nadmierne owłosienie lub trądzik.

Leczenie niepłodności

Celem leczenia niepłodności i przyjmowania leków (takich jak clomid) jest poprawa wskaźników owulacji i ostatecznie umożliwienie ciąży. Należy jednak pamiętać o potencjalnych skutkach ubocznych. Leki te bowiem w sposób znaczy ingerują w naszą gospodarkę hormonalną.

Okej, więc teraz pozwól, że wyjawię ci mały sekret, coś, czego twój lekarz może ci nie powiedział.

Jest jeszcze coś, co możesz zrobić dla siebie, dla swojego zdrowia i samopoczucia. Coś, co w sposób znaczący zredukuje twoje objawy i poprawi równowagę hormonalną. Co to takiego? Zmiana diety i stylu życia.

Tak, mówimy serio. Nie jesteś skazana na przyjmowanie inwazyjnych leków do końca swojego życia. Zmiany wprowadzone w diecie, dodanie aktywności fizycznej – to wszystko może cię uchronić przed większością przykrych dolegliwości.

Przedstawimy ci podstawowe założenia dietetyczne, które mogą okazać się niezwykle pomocne w kontrolowaniu PCOS.

Dieta PCOS

Dieta w PCOS ma na celu zarządzanie poziomem insuliny, dzięki czemu można kontrolować poziom testosteronu. To, co wkładasz do ust, może mieć znaczący wpływ na PCOS i odczuwane przez ciebie dolegliwości.

Oto, co proponujemy:

Wyeliminuj nabiał

Badania wykazały, że produkty mleczne mają w sobie hormon zwany IGF-1, który naśladuje działanie insuliny w organizmie. Powoduje to wzrost poziomu insuliny, a co za tym idzie poziomu testosteronu, co nasila nieprzyjemne objawy związane z PCOS. W szczególności należy zwrócić uwagę na żółty ser, który powoduje bardzo dużą reakcję na insulinę, nawet jeśli nie ma w nim zbyt dużo węglowodanów.

Pamiętaj, że chcemy obniżyć poziom testosteronu, a nabiał jest głównym winowajcą, jeśli chodzi o podwyższanie poziomu tego hormonu.

Jedz żywność o niskim indeksie glikemicznym

Indeks glikemiczny posiłku jest dla nas informacją, jak bardzo ten konkretny posiłek może zwiększyć poziom cukru we krwi, a zatem ile insuliny będzie potrzebowało twoje ciało, aby poradzić sobie z węglowodanami.

Tak więc, produkty o wysokim ładunku glikemicznym spowodują większy wzrost poziomu cukru we krwi, a tym samym większy wzrost poziomu insuliny. Dlatego w naszym interesie leży to, aby skłaniać się ku żywności o możliwie jak najniższym indeksie glikemicznym.

Powrót do bezglutenowej nawy - substytuty bezglutenowe są zwykle wytwarzane z bardzo przetworzonej mąki. Oznacza to, że są one szybko trawione przez twoje ciało i powodują szybki wzrost twoich cukrów we krwi. Tak więc, generalnie zalecam unikanie tych.

Zmiana sposobu jedzenia może mieć ogromny wpływ na twoje zdrowie i samopoczucie, zwłaszcza w kontekście zespołu policystycznych jajników. Zmiana stylu życia i odżywiania jest podstawą terapii i redukowania objawów PCOS.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *